fbpx

Prawo i Sprawiedliwość nadal liderem sondaży wyborczych

Prawo i Sprawiedliwość pozostaje liderem sondaży wyborczych.

Wg pracowni IBRiS, które przygotowało sondaż dla Wirtualnej Polski, liderem poparcia partyjnego pozostaje PiS. Wg sondażowni partia ta może liczyć na 33,2 % głosów. Druga w badaniu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 23,6 %. Na trzecim miejscu, niezmiennie, pozostaje Polska 2050. Tym razem ruch Szymona Hołowni może liczyć na 9,1 % poparcia. 

Poza podium znalazła się Lewica. Cieszy się ona zaufaniem 8,9 % Polaków. Do sejmu dostaliby się także posłowie PSL-Koalicja Polska (6,0 % poparcia). Konfederacja może liczyć na 4,5 % głosów. Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 grudnia.

Nieco inne dane przedstawił Social Changes dla portalu wPolityce.pl, który przygotował 2 badania. Tutaj Zjednoczona Prawica może liczyć na 33 proc. zaufania badanych. Koalicja Obywatelska w tym badaniu otrzymała 26 proc, a Lewica 14 proc. Tuż za nią znalazła się Konfederacja z 9 %, a dalej Kukiz'15 z poparciem 5 proc. badanych. Poza parlamentem znalazło się PSL (2 %).

Po dodaniu do badania ruchu Hołowni poparcie dla poszczególnych partii oczywiście się zmienia. PiS w sondażu może liczyć w tej sytuacji na 31%, a za nią z wynikiem 20% jest Polska 2050 i Koalicja Obywatelska. Lewica otrzymałaby 11% poparcia, a Konfederacja na 10%. PSL otrzymało w tym badaniu 4%, a Kukiz 15 2%.

Badanie Social Changes przeprowadzono w dniach 18-21 grudnia.

Fot. Sejm.pl