Przejdź do głównej treści

Mój hołd dla Balcerowicza

| Jan Filip Libicki, fot. Kancelaria Sejmu | Polityka

Dziś, jeśli mamy kłopoty z ledwo wiążącym koniec z końcem ZUSem i z niewydolną służbą zdrowia, to mamy te kłopoty dlatego, że Leszka Balcerowicza i jego pomysłów było w polskiej polityce nie za dużo, ale za mało.

1 stycznia minęło 30 lat od wprowadzenia reform rynkowych Leszka Balcerowicza. Leszka Balcerowicza, którego dziś krytykuje i PiS i nowa lewica. 

W związku z tym chcę tylko napisać – i dać świadectwo prawdzie – że to Leszek Balcerowicz, a nie PiS, jest prawdziwym ojcem dzisiejszego gospodarczego sukcesu Polski. 

Że PiS tego sukcesu nie tylko nie pomnaża, albo go po prostu marnuje. I że dziś, jeśli mamy kłopoty z ledwo wiążącym koniec z końcem ZUSem i z niewydolną służbą zdrowia, to mamy te kłopoty dlatego, że Leszka Balcerowicza i jego pomysłów było w polskiej polityce nie za dużo, ale za mało.

Że jeśli moglibyśmy się rozwijać jeszcze szybciej to właśnie z tego powodu tak nie jest, że choćby prezydent Kwaśniewski – przy końcu rządów AWS – zawetował radykalną obniżkę podatków, którą proponował Leszek Balcerowicz. 

Wiem, dziś obrona Balcerowicza nie jest czymś popularnym. I właśnie dlatego – będąc wiernym prawdzie historycznej – trzeba go bronić. Jako ojca gospodarczego sukcesu Polski ostatniego XXX-lecia. Dziękuję panie profesorze!

Centrum Rekreacji Oborniki będzie miejscem spotkania z politykami Prawa i Sprawiedliwość. Tematem będzie kampania prezydencka.
Wg pracowni Ipsos liderem w wyścigu o prezydenturę jest Rafał Trzaskowski.
W spotkaniu noworocznym okręgu 38 z europoseł Anną Bryłką udział brali Szymon Nowacki i Sebastian Kolanko.
Poseł Bartłomiej Wróblewski apeluje o realizację projektu "Pancerna Wielkopolska".
Kandydat bezpartyjny na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, popierany przez partię albo szef partii, który twierdzi, że jest niezależny – czy to ma sens? Czy partie polityczne chcą oszukać wyborców?
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie przysługiwało po 7 latach. Poinformował o tym Poseł na Sejm RP Adam Luboński.
Korporacje samorządowe wskazują, że ustawodawca nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów wprowadzając dwukadencyjność, bo takiego ograniczenia nie zastosował w stosunku do pozostałych dwóch szczebli samorządu terytorialnego, czyli zarządu powiatu i zarządu województwa. Takiego samoogr…