Polityka w naszych gminach

Działanie polityków na każdym szczeblu wymaga wiele pracy i poświęcenia.

Każdy przywódca, nawet największy, nie jest w stanie zbudować swojej pozycji bez pomocy grona oddanych ludzi. Zespół zgranych ludzi, z kontaktami, zasobem finansowym jest w stanie zbudować drogę, którą jego lider wzniesie się na wyżyny. Część bardzo ważnych w tych układankach ludzi znajduje się jednak w drugim szeregu, albo i dalej. Oni mają bowiem za zadanie zbierać informacje i odpowiednio reagować na wydarzenia. Nie da się tego czynić będąc na linii frontu.

Podobnie jest w naszej lokalnej społeczności. Każda gmina ma jednak inne uwarunkowania, co powoduje, że dostrzec można spore różnice w poczynaniach władz.

Najbardziej rozwinięta jest komunikacja interpersonalna w Obornikach. Tam działania są bardziej złożone i podział ról jest też zróżnicowany. Niektóre role radnych można zauważyć choćby na sesjach. Szerokie gremium radnych KWW Tomasza Szramy to pewien kłopot. Apetyty są spore, a tort jeden. Każde źle odebrane wystąpienie, czy uwaga może nieść ze sobą spore konsekwencje. 

Rogoźno zrobiło przewrót. Prezydium składa się z osób, które nie cieszą się w chwili obecnej poparciem Romana Szuberskiego. Przewodniczącym został wybrany Maciej Kutka, a jego zastępcami Hubert Kuszak i Paweł Wojciechowski. Wszyscy są odbierani negatywnie przez bliskie burmistrzowi Szuberskiego środowisko. Nazywani są zdrajcami oraz Kałużami (w nawiązaniu do zdarzenia politycznego na Śląsku). Oni jednak nie mają największego wpływu na całokształt działań. Opozycja ma bowiem innego lidera, który pilnuje porządku. Tam potrzebna jest siła i charyzma, której wspomniana trójka nie posiada. W Rogoźnie jeden głos bowiem decyduje o rządzeniu bądź byciu opozycją.

Zupełnie nowa rzeczywistość ma miejsce w Ryczywole. Nowe władze bardziej skupiają się na przejęciu obowiązków. Nie oznacza to, że nie zachowują czujności. Ta jest bardzo potrzebna w świetle pojawiających się plotek. Opozycja rzekomo korzysta ze wsparcia mentalnego Michała Bogacza. Ten został wybrany radnym powiatowym i rzadko po zmianie Wójta Ryczywołu się aktywizuje. Jego głównym adwersarzem politycznym jest Łukasz Krzyśko. Nowy przewodniczący często był w konflikcie ze swoim poprzednikiem. Ma w tej chwili za sobą kilku młodych ludzi, którzy go wspierają. Pomoc na pewno będzie mu potrzebna. Pierwsze, tuż po wyborach zakusy obecnej opozycji, zostały storpedowane.

Szerzej o sytuacji powyborczej w gminach oraz o konsekwencjach napiszemy w 2019 roku.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież