Reaktywowano Bractwo Kurkowe w Obornikach

W Obornikach zostało po wielu latach reaktywowane Bractwo Kurkowe.

Tradycje Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Obornikach sięgają 1824 roku. W okresie przedwojennym było to drugie, po poznańskim, pod względem liczebności i jedno z najstarszych Bractw Kurkowych w Wielkopolsce. Własnością bractwa były grunty i obiekty, na których znajduje się obecnie Obornicki Ośrodek Kultury. Umundurowanie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Obornikach zostało oficjalnie zatwierdzone w 1936 roku przez Wojewodę Poznańskiego na wniosek ówczesnego Starosty Powiatowego Obornickiego ( oryginalna pisownia z okresu przedwojennego ).

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Obornikach zostało rozwiązane przez władze komunistyczne w pierwszych latach po II wojnie światowej. Ogromny trud w reaktywację Bractwa Kurkowego w Obornikach włożyli inicjatorzy odtworzenia tego stowarzyszenia śp. Leszek Wolniewicz, Tomasz Kierończyk i Wiesław Bartkowiak.

Celem działania Bractwa jest pielęgnowanie i zachowanie wierności i przywiązania do Rzeczpospolitej Polskiej, szerzenie postaw i ducha obywatelskiego wśród członków stowarzyszenia, podtrzymywanie wiekowych tradycji Bractwa, propagowanie i uprawianie strzelectwa w celach sportowych i rekreacyjnych, działalność kolekcjonerka w zakresie broni palnej i białej, umundurowania i wyposażenia wojskowego, a także broni i wyposażenia stosowanych w gospodarce i łowiectwie od czasów najdawniejszych do współczesnych.

W skład Zarządu reaktywowanego Bractwa Kurkowego w Obornikach wchodzą m.in.: Tomasz Kierończyk, Wiesław Bartkowiak, Błażej Wolniewicz, Michał Zieliński i Tomasz Kamiński.

Wkrótce napiszemy więcej o historii i planach reaktywowanego bractwa w najbliższych miesiącach.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież