Przejdź do głównej treści

ZM GOAP - nadal bez decyzji komisji przetargowej

| Łukasz | Lokalne

Nadal nie ma decyzji komisji przetargowej

Komisja przetargowa nadal nie ogłosiła wyników przetargu na odbiór odpadów w Związku Międzygminnym Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej.

Za nami już ponad miesiąc czasu, kiedy to firmy mogły składać oferty na obsługę sektorów w ZM GOAP.  Komisja prosiła firmy w międzyczasie o uzupełnianie dokumentacji. Pomimo tego jeszcze nie znamy wyników, ale powinniśmy je poznać w najbliższych dniach.

Oferty przedstawione komisji są bardzo zróżnicowane. Konsorcjum Remondisa i poznańskich spółek zaproponowało ceny w okolicy poziomu, który przedstawił Związek. Ten schemat jednak dotyczy samego generalnie miasta. W pozostałych sektorach ceny są znaczące wyższe. FB Serwis przyjęło w wybranych sektorach bardzo zbliżoną strategię. Zewnętrzne firmy przedstawiły oferty cenowe znacznie poniżej poziomu, który jako wyjściowy przedstawił GOAP.

Trudno przewidzieć jak do tak zróżnicowanych ofert podejdzie komisja przetargowa. Można jednak na bazie dotychczasowych doświadczeń przewidzieć, jak postąpi. Przede wszystkim zaproponowane ceny przez ZM GOAP nie są stawkami niskimi. Związek dał w ten sposób jasny przekaz. Oczekuje usług na wysokim poziomie i za to jest w stanie dobrze zapłacić. Tam gdzie jest marchewka, tam jest i kij. Za każde złamanie umowy ZM nalicza kary. Liczba kontroli jest spora. To jedna strona medalu. Z drugiej mamy budżet, który jest ograniczony.

Bazując na tych informacjach należy przyjąć, że komisja przetargowa uzna oferty z bardzo niską ceną za niedowartościowane, za zaniżone, nie dające pewności wykonania należycie zadania.  W efekcie zostaną odrzucone. W tym momencie w samym Poznaniu większość sektorów zdobędzie konsorcjum z Remondisem na czele. Ciekawie może być na obszarze poza miastem. Tutaj poznański gigant złożył oferty na znacznie wyższe kwoty od przewidzianych przez Związek. Dla obornickiego sektora jest to blisko 25% więcej. Będzie ogromnym zaskoczeniem, jeśli komisja wybierze taką propozycję. Trudno bowiem uzasadnić wybór tak drogiej oferty, gdy konkurencja oferuje znacznie korzystniejszą, zbliżoną do oczekiwań Związku.

Przy takim scenariuszu w niezwykle trudnej sytuacji znajdzie się obornicki PGKiM. Zwycięstwo Remondisu oznaczałoby, że spółka z Lipowej otrzymałaby podzlecenie. Wg naszych analiz tak się nie stanie. Co w tej sytuacji stanie się z PGKiM? Jaki los spotka prezesa spółki? Jakie decyzje podejmie Rada Nadzorcza, a jakie Gmina Oborniki? Odpowiedzi na te pytania uzyskamy już niebawem.

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama powołał Obornicką Radę ds. Osób z Niepełnosprawnościami. 
Na północ od Rogoźna trwa budowa długo wyczekiwanej obwodnicy. To jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych obecnie w regionie, zarówno pod względem skali, jak i wartości.
Nowoczesne rozwiązania trafiają do Obornik! Przy Centrum Rekreacji Oborniki trwa właśnie budowa pierwszej ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych na terenie gminy. Inwestycja powstaje przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Na torach między stacjami Oborniki Wielkopolskie i Oborniki Wielkopolskie Miasto rozpoczęły się prace związane z przebudową torowiska. 
Plac zabaw w Stobnicy zyska nowe elementy. Burmistrz Obornik podpisał już umowę na realizację zadania.
W Żłobku Miejskim im. Misia Uszatka powstanie dodatkowe 65 miejsc. Gmina Oborniki zrealizuje zadanie dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Krajowego Planu Odbudowy. 
Gmina Oborniki konsekwentnie inwestuje w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Przy Centrum Rekreacji Oborniki ruszyły prace związane z budową ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o., które pozys…