Przejdź do głównej treści

... to tak jakby Polska do nich przyjechała

| Barbara Bacic-Gaertner | Lokalne

1e m

Zespół Szkół w Rożnowie oraz społeczność wsi Rożnowo po raz piąty przeprowadziły zbiórkę darów z pomocą dla Polaków w Ejszyszkach. Ejszyszki to miasteczko na pograniczu litewsko-białoruskim. Miejsce leżące z dala od szlaków turystycznych. Mieszka tam około 6 tysięcy Polaków stanowią ponad 90% lokalnej społeczności.

Polacy skupiają się wokół parafii rzymskokatolickiej i to właśnie grupa Caritas tej parafii odbiera nasze dary. Po marcowej wystawie obrazującej nasze wcześniejsze wyjazdy w 2012 do Domu Dziecka w Solecznikach i następne w 2013 i 2014 do Ejszyszek wiele osób z Obornik , Kowanówka i okolicy dołączyło do naszej zbiórki.

W zbiórce brała udział także Biblioteka Publiczna w Obornikach, Przedszkole „Bajeczka”, harcerze Szczepu „Wilcza Brać”, członkowie Stowarzyszenia Ludzki Gest, sołectwo Kowanówko z panią sołtys Kariną Stachowiak.

Wielu Oborniczan oglądając zgromadzone na wystawie zdjęcia dowiedziało się o sytuacji i codziennych warunkach życia mieszkańców Ejszyszek. Ostatnia zbiórka to 360 kartonów z ubraniami, butami, pościelą, ręcznikami, książkami, zabawkami, środkami czystości, przyborami szkolnymi. Były także wózki dziecięce, mebelki dla maluchów, foteliki samochodowe. 

Ogromną radość wzbudził wózek inwalidzki dla małej Dominiki. Rodzice prosili o pomoc gdyż u nich zakup nowego wózka był ponad ich możliwości, a dziewczynka chora na zanik mięśni wyrosła z poprzedniego. Organizatorzy zbiórki zwrócili się w tej sytuacji o pomoc do senatora Jana Filipa Libickiego. Pan senator nie pozostał obojętny, zobowiązał się i sponsorował nowiutki wózek dla dziewczynki. Radość była ogromna.

Jak zawsze transport darów jest dużym /dla nas/ przedsięwzięciem logistycznym. Tą stronę przedsięwzięcia wziął po raz kolejny na swoje barki sołtys Rożnowa Tomasz Łukaszewicz. Trasa na Litwę to 800 km w jedną stronę, a zgromadzone dary zapełniły po brzegi dwa busy. Nie zawiedli nas dając swoje pojazdy panowie Marek Nogaj i Tomasz Jackiewicz. Swój czas ofiarowali jako kierowcy panowie Robert Aksamit, Jan Wendland, Paweł Rydzewski i Tomasz Łukaszewicz.

Pozostała kwestia paliwa i tu po raz kolejny bardzo dziękujemy za pomoc naszym włodarzom, nie zawiedli panowie burmistrzowie Tomasz Szrama i Piotr Woszczyk. To miło kiedy takie obywatelskie akcje mogą liczyć na pomocną dłoń.

Mimo wakacji, wolnego popołudnia i różnych własnych planów na prośbę o pomoc w zapakowaniu darów w piątkowe popołudnie w szkole zgromadziło się około 20 osób, uczniów, rodziców i członków rady sołeckiej. Poprzednim wyjazdom towarzyszyły śnieżyce i mróz, teraz jechaliśmy w upalną noc. Trasa to przy dobrych warunkach na drodze 12 godzin jazdy. Około 9-ej rano byliśmy na miejscu i tu jak zawsze bardzo ciepłe powitanie.

Pan burmistrz Tomasz Szrama za naszym pośrednictwem skierował list do starosty Ejszyszek Mirosława Bogdziunia z propozycją zawiązania bliższych kontaktów naszych społeczności. Mieliśmy okazję wręczyć list osobiście panu staroście, który mimo wolnej soboty witał gości z Polski w domu Caritasu. Propozycja bliższych kontaktów spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Po rozładunku czekała nas niespodzianka ksiądz proboszcz Tadeusz Matulaniec zaproponował zwiedzanie Wilna. Wilno leży 70 km od Ejszyszek i prywatnym samochodem z księdzem- przewodnikiem mieliśmy okazję zobaczyć Cmentarz na Rossie, Ostrą Bramę i cudowny obraz Matki Boskiej, kościół Piotra i Pawła, starówkę, domy związane z pobytem naszego wieszcza. Trzy godziny na zwiedzanie Wilna wskazują na ogromne tępo, ale wrażenia były wspaniałe zwłaszcza, że dla większości była to pierwsza wizyta w tym urokliwym mieście.

Pozostał powrót do domu. Wyjeżdżaliśmy pełni wrażeń o godz 19-ej i tuż przed 7 rano w niedzielę byliśmy w domu. Jesienią kolejna zbiórka , zapraszamy do współpracy, do udziału. Polacy w Ejszyszkach na pewno na nas czekają. Pani Teresa z Caritasu w Ejszyszkach, emerytowana nauczycielka mówi, że nasze wizyty u nich „ to tak jakby Polska do nich przyjechała”. Czy można chcieć lepszej puenty.

ps. od redakcji

Autorem powyższego tekstu jest osoba, bez której nie byłoby tej wspaniałej akcji, mowa o pani Barbara Bacic-Gaertner. Ogromne słowa uznania dla pani Barbary!

 

Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.
W tym roku ponownie w ramach Dni Obornik w piątek, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Profilaktyki Zdrowia, pod hasłem „GO po zdrowie!”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnych darmowych badań.
Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Obornikach ruszyła kolejna inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. To część szerszego programu obsługi prywatnych inwestorów, który z powodzeniem funkcjonuje na terenie gminy.
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje prawo, nakładające na władze samorządowe obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy. Regulacje te mają zastosowanie zarówno do gmin, powiatów, jak i województw.
Zgodnie z wnioskiem podpisanym przez Burmistrza Zaranka zwołana jest w dniu 18.06.2025 w trybie nadzwyczajnym sesja Rady Miejskiej w Rogoźnie.
Podczas XIII Sesji IX Kadencji Rady Gminy Ryczywół, radni nie udzielili wotum zaufania Wójtowi Romanowi Trzęsimiechowi za rok 2024.
W sobotnie, słoneczne południe – 14 czerwca 2025 roku – do Ryczywołu przybyła grupa zaprzyjaźnionych wolontariuszy Zakonu Joannitów z Niemiec. Julius Bardt, Moritz Hollmann, Friedrich Kippenberg oraz Fabian Reischauer przyjechali z kolejnym transportem sprzętu medycznego i pomocniczego, który zasil…