Skip to main content

Master plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

| eoborniki.pl za Metropolia Poznań | Lokalne

W ramach przygotowań do sporządzenia master planu Centrum Badań Metropolitalnych UAM wykonało na zlecenie Stowarzyszenia opracowanie pt. Diagnoza społecznego zapotrzebowania na usługi transportowe Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Przypominamy, że członkiem Metropolii jest również Gmina Oborniki.

Obecnie w początkowej fazie znajduje się projekt „Master Planu dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej”, który uzyskał dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego EOG. Projekt ten zawiera następujące działania:

Działanie 1   - Zarządzanie Projektem.

Działanie 2   -  Informacja i promocja Projektu, w tym funkcjonowanie gminnych grup wsparcia projektu.

Działanie 3   -  Opracowanie koncepcji zintegrowanego transportu publicznego w oparciu o linie kolejowe Poznańskiego Węzła Kolejowego, z wydzieleniem kolejowego ruchu metropolitalnego, w tym:

  • analiza istniejącej infrastruktury kolejowej pod kątem możliwości uruchomienia regularnych połączeń metropolitalnych, ze wskazaniem zakresu niezbędnych inwestycji;
  • analiza zapotrzebowania PKM na tabor kolejowy uwzględniający specyfikę ruchu metropolitalnego;
    • Analiza wpływu realizacji projektu PKM na ograniczenie emisji CO2;
    • analiza wpływu funkcjonowania PKM na metropolitalny rynek pracy oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu;
    • plan operacyjny wdrożenia opracowanej koncepcji zintegrowanego transportu publicznego w oparciu o linie kolejowe PKM.

Działanie 4   -  Opracowanie koncepcji budowy funkcjonalnych punktów przesiadkowych w kierunku zwiększenia ich dostępności oraz oferowania usług komplementarnych do komunikacji publicznej, w tym:

Działanie 5  -  Opracowanie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wraz z koncepcjami modernizacji układów drogowych na wskazanych przez gminy obszarach wokół stacji i przystanków PKM z zadaniem utworzenia zintegrowanych węzłów przesiadkowych z parkingami oraz funkcją usługowo-handlową.

Działanie 6  -  Sporządzenie inwentaryzacji istniejących obiektów stacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem obiektów objętych ochroną konserwatorską oraz opracowanie w uzgodnieniu z gminami koncepcji rewitalizacji, ze zmianą sposobu ich użytkowania, w kierunku świadczenia usług publicznych komplementarnych do komunikacji.

Kwestia zasięgu PKM zostanie rozstrzygnięta w ramach opracowywanej koncepcji (działanie 3), trzeba jednak brać pod uwagę efektywność przyszłych nakładów finansowych i lokować je tam, gdzie przyniosą największy efekt liczony uzyskanymi strumieniami podróżnych. Na obecnym etapie za zasadne wydaje się sformułowanie kryterium delimitującego w oparciu o cel, jakim byłoby dotarcie koleją do stacji Poznań Główny w pół godziny z częstotliwością w godzinach szczytu, co pół godziny.

Gminy – członkowie Stowarzyszenia będą uczestniczyć bezpośrednio w zadaniach 5 i 6 projektu, w ramach których ze środków pomocowych zostaną sfinansowane:

  • koszty sporządzenia projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wraz z koncepcją modernizacji układów drogowych dla wskazanych przez gminy terenów wokół stacji i przystanków PKM,
  • koszty inwentaryzacji istniejących obiektów stacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem obiektów objętych ochroną konserwatorską oraz opracowania koncepcji zmiany sposobu ich użytkowania.

Związane z tym koszty nie będą obciążały gmin członkowskich, gdyż udział własny w finansowaniu projektu pokryje Stowarzyszenie Metropolia Poznań.

Samorządy będą konsultowane także w sprawach objętych działaniami 3 i 4, w ramach których będzie opracowana koncepcja PKM oraz koncepcja punktów przesiadkowych. Konsultacje będą prowadzone w formie konferencji oraz warsztatów, w których wezmą udział także przedstawiciele pozostałych partnerów, w tym partnerów społecznych. Zakłada się, że w każdej gminie powstanie lokalna grupa wsparcia, której zadaniem będzie promocja idei PKM.

Szczegółowe zadania i uprawnienia gmin  określone są w umowie partnerstwa. 

Podpisali umowę na budowę drogi gminnej Ślepuchowo - Żukowo

Blisko 1,5 mln zł wyniesie przebudowa drogi gminnej Ślepuchowo - Żukowo. Burmistrz Obornik podpisał umowę na wykonanie inwestycji.

Bezpieczniej przy Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku

Powiat Obornicki wybudował nowe ogrodzenie panelowe przy Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku.

Przetarg na budowę obwodnicy Rogoźna – otwarcie ofert

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu ogłosił dzisiaj wynik otwarcia ofert w przetargu na budowę obwodnicy Rogoźna.

Bieg Superbohaterów

W sobotę 13 kwietnia 2024 odbył się w Obornikach na Żwirkach, Bieg i Marsz Nordic Walking Charytatywny "Bieg Superbohaterów".

Rogoźno pomaga Kasi

Zachęcamy do udziału w imprezie charytatywnej w Rogoźnie 14.04.2024! Zebrane pieniądze mają wesprzeć leczenie Kasi. Masa dobrych słów, sama chęć pomagania – bezcenne!

Modernizacja budynku komunalnego w Ryczywole przy ul. Mickiewicza 14

Zakończyła się modernizacja budynku komunalnego przy ul. Mickiewicza 14 w Ryczywole.

W OOK w Obornikach, trwa Festiwal Rzemiosła

Jeszcze warto odwiedzić dziedziniec OOK, gdzie od godziny 10:00 trwa zorganizowany przez Cech Rzemiosł Różnych w Obornikach oraz Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu – Festiwal Rzemiosła.