Przejdź do głównej treści

Najważniejsze przedsięwzięcia w ZM GOAP w październiku

| eoborniki.pl za ZM GOAP | Lokalne

ZM GOAP

Na koniec każdego miesiąca Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznań przygotowuje raport ze swojej działalności. Prezentujemy dziś takowy za miesiąc październik 2014r.

  • Zarząd dyskutował nad zmianami w regulaminie utrzymania czystości i porządku oraz koniecznością zaokrąglania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Rozstrzygnięcia w tych kwestiach uzależnione są od rozwiązań przyjętych w nowelizowanej obecnie ustawie o utrzymaniu czystości i porządku. Zarząd zdecydował o przeprowadzeniu przetargów na usługi pocztowe i dostawę urządzeń drukujących oraz opracowanie i wdrożenie nowego serwisu internetowego ZM GOAP.
  • Na wspólnym „śniadaniu prasowym” zorganizowanym przez ZM GOAP spotkali się we wtorek, 28 października, przedstawiciele poznańskich mediów oraz największych spółdzielni mieszkaniowych. Rozmawiano głównie o zmianach, które nastąpią od nowego roku w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Mirosław Kruszyński, przewodniczący Zarządu ZM GOAP omówił działania podejmowane przez Związek dla zapewnienia sprawnego przejmowania obsługi sektorów przez konsorcja wyłonione w przetargu. Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych z Rataj i  Piątkowa poinformowali o spotkaniach z nowymi wykonawcami, które przejmą obsługę tamtejszych osiedli. Wymiana tysięcy pojemników i wyposażenie ich w „czipy” zapewniające nadzór nad odpadami od miejsca ich zgromadzenia aż do zagospodarowania, jest skomplikowaną operacją logistyczną i wszyscy dokładają starań, by przebiegła ona bez komplikacji. Z zainteresowaniem przyjęto informację o planach inwestycyjnych Związku oraz uznano za krok w dobrą stronę zapowiedź zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów wielkogabarytowych ze spółdzielczych osiedli.
  • Trwają przygotowania do przejęcia od początku przyszłego roku obsługi  czterech poznańskich sektorów przez konsorcjum FB Serwis i 18 sektorów przez konsorcjum Remondis Sanitech oraz związanej z tym wymiany pojemników. Podczas spotkań z udziałem przedstawicieli GOAP oraz wykonawców, dotychczasowych i przyszłych, ustalane są harmonogramy zabierania i wstawiania pojemników oraz sporządzana jest szczegółowa ich inwentaryzacja. Wykonawcy do przeprowadzenia faktycznej wymiany pojemników przystąpią na przełomie listopada i grudnia. Natomiast konsorcjum Remondis Sanitech tworzone przez osiem poznańskich firm dokonuje obecnie tzw. optymalizacji, czyli dostosowuje rejony obsługi i trasy odbioru odpadów przez poszczególnych wykonawców do obsługi w ramach sektorów. Docelowo każdy sektor będzie obsługiwany przez jedną firmę należącą do konsorcjum. Takie rozwiązanie powinno poprawić standard usług oraz obniżyć koszty. Przeprowadzanie „optymalizacji” wiąże się niejednokrotnie ze zmianą miejsc świadczenia usług i wymianami pojemników pomiędzy dotychczasowymi a nowymi wykonawcami. Nie powinno jednak wpływać na obniżenie poziomu świadczonych usług
  • Po sześciu miesiącach od rozpoczęcia budowy poznańskiej spalarni, do której za rok trafiać będą odpady z obszaru Związku Międzygminnego, wzniesiono już najwyższy z  projektowanych budynków. Na szczycie hali kotła, liczącej 43,45 m wysokości zgodnie z budowlaną tradycją pojawiła się wiecha. Do tej pory na budowie ITPOK, czyli Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych wykorzystano ponad 12 300 m sześć. betonu i 2 000 ton stali, co stanowi ponad 65% konstrukcji żelbetowych dla całej budowy. Łączna powierzchnia zabudowy ITPOK wyniesie ok. 12 000 m kw., a powierzchni użytkowej ok. 20 000 m kw.
  • Blisko 500 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zebrali od początku poznaniacy w ramach prowadzonego przez miasto, GOAP i Organizacją Odzysku ElektroEko programu „Moje Miasto bez elektrośmieci”. W akcję chętnie włączają się placówki oświatowe, które w zamian za zużyty sprzęt elektryczny uzyskają różne pomoce szkolne. Program umożliwia także bezpłatny obiór  z mieszkania. Trzeba tylko zadzwonić pod numer  22 22 333 00 lub wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieci.pl
  • W dniach 23-24.10 br. w Centrum Kongresowo – Wystawienniczym Amberexpo w Gdańsku odbył się III Międzynarodowy Kongres Smart Metropolia skierowany do praktyków i teoretyków zajmujących się inteligentnym rozwojem miast i gmin. W ramach Kongresu zorganizowane zostały II Targi Recyklingu i Ekologii Re:Miasto, podczas których odbyła się  dwudniowa debata „Gospodarka odpadami”  podsumowująca rok obowiązywania "nowej" ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Uczestniczący w niej Przemysław Surdyk, Zastępca Dyrektora Biura ZM GOAP przedstawił osiągnięcia  Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" we wprowadzaniu nowego systemu. Omówił także wyzwania, które czekają Związek w niedalekiej przyszłości.
Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.
W tym roku ponownie w ramach Dni Obornik w piątek, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Profilaktyki Zdrowia, pod hasłem „GO po zdrowie!”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnych darmowych badań.
Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Obornikach ruszyła kolejna inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. To część szerszego programu obsługi prywatnych inwestorów, który z powodzeniem funkcjonuje na terenie gminy.
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje prawo, nakładające na władze samorządowe obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy. Regulacje te mają zastosowanie zarówno do gmin, powiatów, jak i województw.
Zgodnie z wnioskiem podpisanym przez Burmistrza Zaranka zwołana jest w dniu 18.06.2025 w trybie nadzwyczajnym sesja Rady Miejskiej w Rogoźnie.
Podczas XIII Sesji IX Kadencji Rady Gminy Ryczywół, radni nie udzielili wotum zaufania Wójtowi Romanowi Trzęsimiechowi za rok 2024.
W sobotnie, słoneczne południe – 14 czerwca 2025 roku – do Ryczywołu przybyła grupa zaprzyjaźnionych wolontariuszy Zakonu Joannitów z Niemiec. Julius Bardt, Moritz Hollmann, Friedrich Kippenberg oraz Fabian Reischauer przyjechali z kolejnym transportem sprzętu medycznego i pomocniczego, który zasil…