Skip to main content

Sołtys - z pustego to i Salomon nie naleje (cz. 1)

| eoborniki.pl | Lokalne

eo P1460260

Wiele obornickich wsi w ostatnim czasie pięknieje, wiele się zmienia. Na wielu wsiach się sporo dzieje. Są jednak takie wsie, gdzie wieje nudą, a „wystrój” nie zmienił się przez ostatnie lata. Czy to oznacza, że jeden sołtys ma więcej pieniędzy do podziału, a inny mniej? Dokładnie tak.

Wrzesień to czas, kiedy sołtysi muszą rozdysponować przydzielony przez radę miejską ich miejscowościom fundusz sołecki. To też czas na zaplanowanie wydatków bieżących.  Ten pierwszy budżet, to środki przeznaczone na realizację tzw. zadań własnych gminy. Kwoty, które otrzymują Sołtysi wahają się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy. Od czego to zależy? Otóż schemat, wg którego rozdzielane są pieniądze, jest skomplikowany. Aby uprościć temat i postarać się zrozumieć przyjąć należy, że im większa wieś, tym więcej pieniędzy. Niezależnie od wysokości budżet ten nie wystarcza na wiele, dlatego każda z wsi się rozdzielić te fundusze z reguły jak najracjonalniej.

Inwestują w oświetlenie, chodniki, place zabaw, boiska, kosiarki do trawy, wyposażenie świetlic itp. Na wiele przedsięwzięć odkłada się latami, przykładem jest Gołębowo, czy Ocieszyn, które na budowę pierwszego odcinka chodnika w historii wsi przez kilka lat kupowały kostkę brukową. Do grupy wydatków bieżących należą takie zadania jak: zakup paliwa do kosiarki, węgla do świetlicy, wywóz śmieci, odśnieżanie itp. Kwoty w tej puli są wielokrotnie niższe niż w funduszu sołeckim. Reasumując, sołtysi mają wcale nie jest to łatwe zadanie by zaplanować z wielkopolską gospodarnością środki, które przypadają im z gminy. Dygresyjnie dodać należy, obalając krążące mity,  że na wieś nie przypadają żadne pieniądze ze starostwa.

Skąd brać pieniądze na imprezy? Skąd pozyskiwać środki na prezenty świąteczne dla dzieciaków, na wycieczki? Gdzie szukać piniędzy na promocję wsi? Na ten cel z funduszu sołeckiego można przeznaczyć środki na tzw. imprezy kulturalno – integracyjne. Jednak często zebranie wiejskie musi wybierać, czy przeznaczyć tysiąc złotych na kulturę czy na inwestycję, czyli np. na zjeżdżalnię dmuchaną na dzień dziecka  czy dokupić kostkę chodnikową.

By móc sprostać oczekiwaniom mieszkańców i realizować plany pozwalające na rozwój wsi, sołtysi często zwracają się do sponsorów wyciągając rękę po każdą kwotę. Na większych wsiach, w których znajduje się  wiele firm teoretycznie sprawa jest prosta. Trudniej mają sołtysi z mniejszych wsi, gdzie dobroczyńców brak. Sołtys Błażej Pacholski powiedział nam, że Ocieszyn co roku przeznacza fundusz sołecki na inwestycje, straż pożarną i imprezy. Inwestycje pociągają około 90% budżetu. Mimo to na wsi się dzieje… Organizuje się dzień kobiet, dzień dziecka, wycieczki, Dzień Ocieszyna, czy dożynki:

Staramy się realizować jak najwięcej inwestycji w ramach funduszu sołeckiego - mówił nam Błażej Pacholski - Sołtys Ocieszyna . Na imprezy przeznaczamy tyle, by starczyło na dzień dziecka, dzień kobiet i kilka złotówek wydajemy na coroczny festyn wiejski. By zorganizować życie kulturalne na wsi pukamy do drzwi sponsorów. Ci są z reguły skorzy do pomocy. Kwoty zaczynają się od 50 zł do nawet kilkuset - wyjaśniał nam Pacholski i przybliżał dalej realia sołtysowania w Ocieszynie:

Już teraz, pod koniec kadencji mam kilka firm, instytucji które z nami stale współpracują. Chciałbym przy okazji wymienić kilka z nich i serdecznie podziękować: stacja paliw BP w Świerkówkach, Ludowy Bank Spółdzielczy w Obornikach, GS Oborniki, sklep spożywczy G.P. Hejwosz w Ocieszynie, Crédit Agricole w Obornikach, firma AgroRami w Obornikach, agencja reklamowa OFICYNA z Poznania. By zdobyć kilka złotówek należy podać konkretny cel, przedstawić fakturę… Zdarza się, że prosimy o wsparcie przy inwestycjach. Nas to kosztuje „tylko” sporo czasu, ale opłaca się. - zakończył laureat konkursu "Sołtys dla wsi".

Dodać należy, że w budżecie  gminy corocznie planowane są środki na inwestycje, których wieś nie jest w stanie zrealizować z funduszu sołeckiego. W ostatnich czasach jedną z poważniejszych przedsięwzięć była rozbudowa szkoły w Maniewie, budowa dróg w Bogdanowie, świetlica wiejska w niewielkiej Stobnicy czy budowa oświetlenia na wielu wsiach. Kolejną inwestycją, która zdaje się być jedną z najpilniejszych w najbliższym czasie w obornickiej gminie jest budowa budynku wielofunkcyjnego zawierającego remizę OSP, świetlicę wiejską i bibliotekę w Ocieszynie.

Obornickie wsie aktywnie uczestniczą także w głosowaniu na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego. Każdy z nas może wspomóc sołactwa i zagłosować na jedną z propozycji - kliknij.

Bieg Superbohaterów

W sobotę 13 kwietnia 2024 odbył się w Obornikach na Żwirkach, Bieg i Marsz Nordic Walking Charytatywny "Bieg Superbohaterów".

Rogoźno pomaga Kasi

Zachęcamy do udziału w imprezie charytatywnej w Rogoźnie 14.04.2024! Zebrane pieniądze mają wesprzeć leczenie Kasi. Masa dobrych słów, sama chęć pomagania – bezcenne!

Modernizacja budynku komunalnego w Ryczywole przy ul. Mickiewicza 14

Zakończyła się modernizacja budynku komunalnego przy ul. Mickiewicza 14 w Ryczywole.

W OOK w Obornikach, trwa Festiwal Rzemiosła

Jeszcze warto odwiedzić dziedziniec OOK, gdzie od godziny 10:00 trwa zorganizowany przez Cech Rzemiosł Różnych w Obornikach oraz Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu – Festiwal Rzemiosła.

Oborniki. Powstanie miasteczko ruchu drogowego

Spółka Avenir Polska wykona miasteczko ruchu drogowego. Inwestycja powstanie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach.

Szczegóły protestu rolników w Obornikach

Protest odbywać się będzie 4 kwietnia 2024r. od godziny ok. 10:00, na fragmencie ulicy Piłsudskiego w Obornikach. Zablokowany będzie krótki odcinek ul. Piłsudskiego od ul. Młyńskiej do żabki przy ul. Szpitalnej. Ulica Szpitalna będzie przejezdna!

Uwaga, 4 kwietnia zapowiadane są kolejne protesty rolników

Na 4 kwietnia 2024 roku planowane są kolejne ogólnopolskie protesty rolników. Ma dojść do strajków na drogach i w centrach miast. W planie jest m.in. "oblężenie" biur poselskich i senatorskich.