Nie chcą sprzedaży kościoła

Kościół niezgody - tak można podsumować sytuację, która wytworzyła się w Ryczywole. Jej finał może nastąpić jednak bardzo szybko.

Od kilku lat trwa walka środowisk kulturalnych i środowisk powiązanych z organizacjami walczącymi o zachowanie cmentarzy i kościołów ewangelickich o zachowanie tego dziedzictwa. Taką sytuację mamy m.in. w ryczywolskiej gminie. W ostatnim czasie sytuacja się tutaj zaogniła. Rada Gminy z Wójtem na czele podjęła decyzję o sprzedaży działki (0,25 ha) wraz z budynkiem po kościele ewangelickim.

Pierwszy przetarg już się odbył. Cena wywoławcza wyniosła 145.308 zł. W dniu 27 stycznia jednak nie doszło do złożenia przez nikogo oferty, pomimo dokonania wpłaty wadium przez jedną osobę. Wkrótce ma dojść do kolejnego przetargu. Czy dojdzie do niego?

Wiadomo, że chodzi cały czas o pieniądze, których w samorządowej kasie ciągle brak. Gmina zgodnie z ustaleniami z Konserwatorowem Zabytków musi wyremontować m.in. dach. To wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie znalazł się dotychczas nikt, kto przedstawiłby też pomysł na zagospodarowanie obiektu no i na finasowanie przedsięwzięcia. To się jednak może szybko zmienić. Wielką pracę w tym kierunku wykonuje radny Robert Zimny. Jak się dowiedzieliśmy są już pierwsze nieoficjalne potwierdzenia ze strony niemieckich organizacji, które dałyby środki na renowację budynku. Walka z czasem trwa. Czy zdążą przekonac Wójta i Radę Gminy?

O zachowanie nieruchomości walczy m.in. Adam Maliński. Pisał odezwę m.in. na naszym portalu (tutaj). O sprawie będzie jeszcze pisać.

Równocześnie Sołectwo Ryczywół wystosowało na swojej stronie internetowej wezwanie do swoich mieszkańców, aby również włączyli się do akcji ratowania nieruchomości przed sprzedażą. Jego treść prezentujemy poniżej.


Mieszkańcy Ryczywołu !

Zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie naszego sprzeciwu wobec zamiaru sprzedaży jednego z najpiękniejszych  zakątków Gminy – Kościołaewangelickiego. Uważamy, że tak ważna kwestia jak sprzedaż obiektu zabytkowego  powinna być przedmiotem debaty i konsultacji społecznych. Kościół ten już od ponad 100 lat istnieje w świadomości zbiorowej mieszkańców jako obiekt na stałe wpisany w architekturę Ryczywołu. Ostanie lata pokazały, że przy odrobinie zaangażowania i dobrej woli można z tego zabytku  stworzyć miejsce alternatywnej działalności kulturalnej, które stanie się wizytówką Naszej Gminy. Nie pozwólmy na oddanie za bezcen czegoś co może służyć społeczeństwu przez następne dziesięciolecia. Łatwo jest sprzedać, jednak  większość  przetargów kończy się zagładą obiektów zabytkowych – nie trzeba daleko szukać, wystarczy pojechać do Dąbrówki Ludomskiej i zobaczyć pałac wybitnego Wielkopolanina – Karola Marcinkowskiego, a właściwie to co z niego zostało. Jeśli nie chcesz podobnej sytuacji w Ryczywole wyraź swój sprzeciw – wyślij list, e-mail lub zadzwoń do Urzędu lub  Rady Gminy w Ryczywole.

Nie daj zniszczyć naszego kulturowego dziedzictwa!!!

Twórzmy razem społeczeństwo obywatelskie !!!!!

Komentarze   

0 #1 Ojciec kogut 2014-02-10 19:39
Drodzy bracia i siostry gminy ryczywol szlag mnie trafia jak obserwuje poczynania naszej gminy i bezmozgich radnyh ktorzy podejmuja bezsensowne decyzie w sprawie sprzedazy kosciola ewangelickiego sprzeciwiamy sie temu zlodziejskiemu precederowi
Gacka i jego gminnyh pacholkow to sa sprzedawczyki dla ncih liczy sie tylko kasa wujt niech odda polowe pensji a radni i soltysi nieh sie zrzekna diet radnyh bo marnotrawia tylko nasze podatki ktore i tak w tym roku nam podwyzsza najlepiej niech sprzedadza urzad gminy nabywca napewno sie znajdzie i gminna tyrania przestanie nas gnembic pozdrawiam wszystkih mieszkancow jasno myslacych.
Cytować

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież