Skip to main content

Nie sprzedawajcie kościoła !!!!

| Adam Maliński | Lokalne

W Ryczywole znajduje się zbudowany w roku 1896 neogotycki kościół ewangelicki. Do roku 1945 służył on miejscowej parafii ewangelickiej jako świątynia. Po II wojnie światowej pomieszczenia kościoła wykorzystywano do celów magazynowych i gospodarczych a w latach siedemdziesiątych zdemontowano charakterystyczny hełm wieży zniekształcając pierwotny wygląd zabytku.

Po zmianach w Polsce budynek kościoła znalazł się w posiadaniu Gminy Ryczywół. W ostatnich latach wykonano wiele prac zabezpieczających i konserwacyjnych a obecnie przygotowywana jest dokumentacja techniczna pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Latem 2011 Szymon Solarski wykonał wiele zdjęć tego pięknego i najstarszego zabytku architektury w Ryczywole. Budynek ten jest w Rejestrze Zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dzięki zabiegom Roberta Zimnego przed kościołem znajduje się tablica informacyjna w trzech jezykach: polskim, niemieckim i angielskim, którą często czytają przejeżdżający przez Ryczywół turyści.

Adam Maliński

List otwarty.:

Przewodniczący Rady Gminy Ryczywoł

Pan Witold Kruś

Szanowny Panie Przewodniczący,

Szanowe Panie i Panowie Radni Gminy Ryczywół , apeluję o przełożenie terminu głosowania w sprawie podjęcia decyzji o zamiarze podjęcia uchwały o odsprzedaży budynku po byłym kościele ewangelickim w Ryczywole.

Aktualnie złożony jest wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w sprawie dotacji na zabezpieczenie dokumentacji technicznej obiektu i są poważne szanse na pozytywne rozpatrzenie jesienią 2012.

Apeluję o utrzymanie tego obiektu jako historycznego w posiadaniu gminy Ryczywół.

Jest to nasze wspólne dziedzictwo kulturowe i świadectwo historii, których u nas w Gminie Ryczywół jest mało. Neogotycki budynek kościoła ewangelickiego w Ryczywole jest najstarszym zachowanym zabytkiem w tej miejscowości i pochodzi z roku 1896.

Teraz, kiedy w gminie Ryczywół zrobiono i robi się tak dużo w sprawie starych cmentarzy ewangelickich, utrzymanie tego obiektu i przekształcenie go w działający ośrodek socjalno- kulturalny , jest wprost niezbędne.

Utrzymanie takich zabytków europejskiego dziedzictwa kulturowego promuje Gminę Ryczywół i jest zgodne z kierunkiem działania na rzecz budowania normalnych, europejskich relacji sąsiedzkich pomiędzy Polakami i Nimecami, którzy przecież kiedyś tam żyli i teraz do ryczywołu przyejżdżają i mogą przyjeżdżać w większej liczbie, jezeli będzie przynajmniej co zobaczyć, spotykać się i zrealizować wspólne projekty. A możliwe jest tylko, jeżeli będzie jakaś baza materialna.Prawie na pewno ten, kto ewentualnie kupiłby ten obiekt, nie będzie w stanie z nim zrobić coś sensownego, tak jak na przykład w Niekielce przerobiony przez państwa Kareńskich , stary zbór w salę koncertowa.

Od roku 2007 rozwija się współpraca gminy Ryczywół z Joannitami i samorządem miasta Wiehl, dzięki czemu istnieje Punkt Wsparcia Socjalnego - obficie zaopatrzona wypożyczalnia sprzętu medyczno- rehabilitacyjnego i mieszkańcy gminy nie mają żadnych problemów z uzyskaniem niezbędnego do poprawy ich zdrowia sprzętu i urządzeń. Pomieszczenia wypozyczalni są wypełnione i w perspektywie możnaby przenieść magazyn do budynku kościoła ewangelickiego i przekształcić w Stację Socjalną.

Zwolnione pomieszczenia w mleczarni mogły być przebudowane na mieszkania. Wnętrze budynku posiada niezwykłą akustyką i mogłoby służyć jako sala koncertowa dla mieszkańców gminy Ryczywół.

Przygotowywana dokumentacja techniczna jest atutem w przygotowaniu i napisaniu wniosku o remont dachu i pozyskanie środków zewnętrznych, dlatego apeluję o odłożenie głosowania nad decycją i zamiarze sprzedaży budynku kościoła ewangelickiego w Ryczywole.

{gallery}2012/informacje/2012-05/30/ryczywol{/gallery}

Utrudnienia w ruchu pociągów do i z Poznania

Do 10 minut mogą wynosić opóźnienia pociągów jadących do i z Poznania. 

Są już nowe lampy w Źernikach

Mieszkańcy Żernik doczekali się montażu oświetlenia drogowego. Koszt inwestycji wyniósł 62 tys. zł.

Podpisali umowę na budowę drogi gminnej Ślepuchowo - Żukowo

Blisko 1,5 mln zł wyniesie przebudowa drogi gminnej Ślepuchowo - Żukowo. Burmistrz Obornik podpisał umowę na wykonanie inwestycji.

Bezpieczniej przy Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku

Powiat Obornicki wybudował nowe ogrodzenie panelowe przy Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku.

Przetarg na budowę obwodnicy Rogoźna – otwarcie ofert

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu ogłosił dzisiaj wynik otwarcia ofert w przetargu na budowę obwodnicy Rogoźna.

Bieg Superbohaterów

W sobotę 13 kwietnia 2024 odbył się w Obornikach na Żwirkach, Bieg i Marsz Nordic Walking Charytatywny "Bieg Superbohaterów".

Rogoźno pomaga Kasi

Zachęcamy do udziału w imprezie charytatywnej w Rogoźnie 14.04.2024! Zebrane pieniądze mają wesprzeć leczenie Kasi. Masa dobrych słów, sama chęć pomagania – bezcenne!