Przejdź do głównej treści

Bilans po przejściu huraganu Ksawery w naszym powiecie

| D. Szrama/Botta | Lokalne

W dniach 6 – 7 grudnia 2013 r. powiat obornicki nawiedził orkan Ksawery, który w połączeniu z gwałtownymi opadami śniegu sparaliżował ruch drogowy na drodze krajowej nr 11, drogach wojewódzkich i powiatowych. Silny porywisty wiatr wyrządził wiele szkód w postaci powalonych drzew, pozrywanych dachów i zerwanych linii energetycznych. Jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu obornickiego zaangażowane były w usuwanie skutków od 6 do 8 grudnia br.

Sumarycznie w ciągu 3 dni na terenie powiatu obornickiego odnotowano 50 zdarzeń, tj.: 1 pożar, 48 miejscowych zagrożeń oraz 2 alarmy fałszywe. W usuwanie zagrożeń zaangażowanych było 95 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w łącznej sile 385 strażaków.

Likwidowanie zagrożeń w poszczególnych dniach przebiegało następująco:

6 grudnia 2013 r. to 1 pożar, 38 miejscowych zagrożeń, w których udział brało 41 zastępów - łącznie 205 strażaków. Najwięcej zdarzeń odnotowano w gminie Oborniki (17 wyjazdów) oraz odpowiednio 12 i 10 zdarzeń w gminach Rogoźno i Ryczywół.

Pierwsze zdarzenie to pożar w miejscowości Kaziopole w gminie Rogoźno zgłoszony o godzinie 4:55, gdzie przypuszczalnie na skutek zwarcia instalacji elektrycznej spaleniu uległo użytkowe poddasze domu jednorodzinnego. Dach nad głową straciła 5 osobowa rodzina, której pomocy udzielili strażacy, mieszkańcy wsi, pracownicy okolicznej szkoły oraz Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rogoźnie, które przekazało do zabezpieczenia budynku folię oraz zdeklarowało się przekazać mieszkańcom lokal zastępczy.

Kolejne zdarzenia związany były z usuwaniem skutków orkanu Ksawery.

Usuwanie drzew tarasujących szlaki drogowe - 15 zdarzeń:

drogi gminne – 3,

drogi powiatowe – 7,

drogi wojewódzkie – 2,

droga krajowa – 3.

Usuwanie drzew zagrażających budynkom mieszkalnym i gospodarczym, w tym zabezpieczanie linii energetycznych – 7 zdarzeń.

Zabezpieczanie uszkodzonych dachów folią – 9 zdarzeń.

Ponadto interweniowano w dwóch wypadkach drogowych.

7 grudnia 2013 r. działania zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej polegały na wydobyciu na odcinku pomiędzy Garbatką a Budzyniem uwięzionych w zaspach pojazdów ciężarowych i osobowych. Ruch w obu kierunkach był zablokowany. Ponadto interweniowano na drodze wojewódzkiej nr 241 oraz drogach powiatowych nr 2020P, 2023P, 1352P, 2025P, 2027P, 2037P. W wyniku olbrzymiego zatoru ruchu kołowego na drodze krajowej nr 11 w Stanowisku Kierowanie Komendanta Powiatowego powołano sztab akcji, którym kierował Komendant Powiatowy PSP w Obornikach bryg. Sławomir Zdrenka. Działania wsparte zostały przez Komendanta Policji insp. Wojciecha Spychałę oraz przedstawiciela Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Pana Romana Szuberskiego. Podjęte w godzinach południowych przez zarządcę drogi czynności usuwania z jezdni pokrywy śniegu i lodu spowodowały sukcesywne rozładowywanie korków. Pomocy i wsparcia udzielono druhom OSP i 50 pasażerom autokaru, którym Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rogoźno zapewniło ciepłą herbatę. Łącznie w 9 zdarzeniach, które trwały ponad dobę, strażacy wydobyli z zasp ok. 300 pojazdów.

8 grudnia 2013 r. to 2 interwencje związane z usunięciem powalonego drzewa z drogi powiatowej w miejscowości Wełna oraz wydobyciu na jezdnię samochodu z zaspy w miejscowości Tłukawy.

Uczniowie szkoły z Chrustowa doczekają się upragnionej sali gimnastycznej. Trwają już pierwsze prace.
Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.
W tym roku ponownie w ramach Dni Obornik w piątek, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Profilaktyki Zdrowia, pod hasłem „GO po zdrowie!”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnych darmowych badań.
Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Obornikach ruszyła kolejna inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. To część szerszego programu obsługi prywatnych inwestorów, który z powodzeniem funkcjonuje na terenie gminy.
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje prawo, nakładające na władze samorządowe obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy. Regulacje te mają zastosowanie zarówno do gmin, powiatów, jak i województw.
Zgodnie z wnioskiem podpisanym przez Burmistrza Zaranka zwołana jest w dniu 18.06.2025 w trybie nadzwyczajnym sesja Rady Miejskiej w Rogoźnie.
Podczas XIII Sesji IX Kadencji Rady Gminy Ryczywół, radni nie udzielili wotum zaufania Wójtowi Romanowi Trzęsimiechowi za rok 2024.