Przejdź do głównej treści

Łowiecka uczta

| Lokalne

Łowiecka uczta Tydzień temu w Bibliotece Publicznej w Obornikach otwarto wystawę Hubertus. Zorganizowana ona została przez 9 kół łowieckich działających w naszych okolicach.

Głównym powodem wystawy jest przybliżenie społeczeństwu idei łowiectwa, a właściwie można powiedzieć przypomnienie o odwiecznie towarzyszącej ludziom kulturze myśliwskiej. Bogata tradycja, zwyczaje, słownictwo, etyka. W tym roku polscy myśliwi obchodzą 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego

Współczesny myśliwy różni się od tego sprzed wieków, obecnie nie trzeba już polować aby zdobyć pożywienie, wysoko rozwinięte rolnictwo i hodowla zwierzyny tucznej wyparła tą konieczność, jednak ogromna tradycja jak i w wielu wypadkach konieczność reagowania na negatywny wpływ działalności człowieka stał się podstawową przyczyną, która wpływa na konieczność istnienia współczesnych myśliwych.

Zaprezentowane w bibliotece zdjęcia przybliżają urokliwe ostępy leśne i codzienną pracę myśliwych w łowisku. Łowiectwo to nie tylko polowania, ogniska, to również dokarmianie zwierzyny, hodowla zamierających gatunków. Łowiectwo to również przeciwdziałanie szkodom od zwierzyny w uprawach rolnych. Dla wielu osób te sprawy są całkowicie obce i nie wiedzą o presji wywieranej na myśliwych aby maksymalnie wykonywali odstrzały, w celu redukcji nadmiernej liczby zwierzyny niszczącej uprawy rolne.



Na wystawie można zobaczyć również eksponaty, poroża zwierzyny ale tym razem nie będące trofeami myśliwych. Wszystkie zaprezentowane eksponaty pochodzą od zwierząt potrąconych w wypadkach drogowych lub uśmierconych w wyniku innej działalności człowieka.

Uroczystość otwarcia wystawy stała się pretekstem do zaprezentowania muzyki myśliwskiej przez lokalnych sygnalistów pod przewodnictwem Łukasza Bąka oraz goszczących w tych dniach w Obornikach myśliwych z zespołu instrumentów dętych Jagdhornblase, z powiatu LÜCHOW.

Głównymi organizatorami wystawy są dyrektor Biblioteki - Krystyna Eichler, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki Kwiryn Naparty, Mieczysław Kurzawa oraz Wojciech Kramer. Osoby przybyłe na otwarcie wystawy nie tylko mogły wysłuchać muzyki myśliwskiej, ogromną atrakcja była możliwość skosztowania dziczyzny oraz degustacja nalewek.

Gmina Rogoźno ogłosiła konkurs na nadanie nazwy rondu przy skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiej i Czarnkowskiej.
W poniedziałek, 12 maja, w Urzędzie Miejskim w Obornikach podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla stacji uzdatniania wody, która ma powstać w miejscowości Podlesie. Umowę zawarło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach z firmą MP Projekt Macieja Pospiesznego – wyk…
Obornicka oczyszczalnia ścieków zaszczepiła osad czynny preparatem zawierającym żywe wrotki Lecane inermis.
Sala do terapii integracji sensorycznej w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku została całkowicie odnowiona. Dzięki pracy wolontariuszy Grupy Amica oraz wsparciu Fundacji Amicis powstało miejsce dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami – przyjazne, funkcjonalne i gotowe do codziennej…
Do Wojewody Wielkopolskiej złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy drogi ekspresowej S11 Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Terenowe Biuro Paszportowe (TBP) w Obornikach zaprasza od poniedziałku do piątku. Co potrzebne jest do złożenia wniosku?
W dniu 25 kwietnia 2025 roku odbyła się w Rogoźnie Inauguracja Rogozińskiego Questu Powstańczego oraz Rajd z questem szlakiem Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie.