Przejdź do głównej treści

Warto wybrać się na obornickie obchody Dnia Niepodległości

| eoborniki.pl za UM Oborniki | Lokalne

Przypominamy, że dziś o 16:00 rozpoczną się uroczyste obchody Dnia Niepodległości w Obornikach. Na czym będzie polegała ich niezwykłość?

Postanowiliśmy wrócić do historii naszego miasta, która jest trochę nieznana i zapomniana" - mówi Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. "W związku z tym nie pod pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej, ale pod obeliskiem Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się uroczysty apel" - dodaje.

Apel będzie jednak ostatnim elementem zupełnie nowego, tegorocznego programu. Wydarzenie rozpocznie "Uroczysty obchód ku uczczeniu 95. Rocznicy wskrzeszenia Niepodległości Państwa Polskiego", który wyruszy po Mszy św. za Ojczyznę, odprawionej o godz. 16.00 w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Obornikach. Trasa obchodu prowadzić będzie od pomnika Jana Pawła II na obornickim rynku, ulicami: Piłsudskiego, Staszica, Moniuszki aż do obelisku przy ulicy Paderewskiego. Nie będzie to jednak zwykły przemarsz - zapewniają organizatorzy. Jakie zatem atrakcje przygotowano? "Po drodze czekają nas dwie inscenizacje, a po uroczystości wojskowa strawa, zapewniam że warto świętować niepodległość razem z nami" - zaprasza Krzysztof Sroka, kierownik Referatu Promocji UM.

Do aktywnego udziału w obchodach Burmistrz postanowił zachęcić również naszą młodzież. W październiku ogłoszono konkurs dla reprezentacji szkół zatytułowany "Barwy Narodowe". "Jestem przekonany, że uczniowie zachęceni przez nauczycieli historii i języka polskiego aktywnie zaangażują się w ten projekt, który stanie się dla nich żywą lekcją patriotyzmu i okazją do pogłębienia wiedzy na temat historii niepodległościowej naszej Ojczyzny" - podkreślał Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. Zadaniem uczniów będzie zaprezentowanie barw narodowych. W jaki sposób? Dowolny! "Nasza młodzież jest bardzo pomysłowa, dlatego wierzę, że pozytywnie nas zaskoczy. A ich udział stanie się jedną z atrakcji tych wyjątkowych uroczystości" - dodaje burmistrz.

Dla każdego, kto weźmie udział w uroczystych obchodach Urząd Miejski w Obornikach przygotował pamiątkowe rozetki powstańcze, wzorowane na kokardach noszonych między innymi w czasie Powstania Wielkopolskiego. Wygląd rozetki został opracowany na podstawie książki dra Marka Rezlera "Powstanie Wielkopolskie", który szczegółowo zaprezentował i omówił elementy uzbrojenia, a także umundurowania powstańców.

Według zaleceń kokarda narodowa powinna składać się z dwóch okręgów białego centralnego oraz okalającego go czerwonego. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu. Pomimo takich ustaleń heraldycznych, powszechnym stało się noszenie kokard w odwróconej kolejności barw (czerwone serce z białym otokiem). "Nie jest to błędem! Polacy tworzyli rozetki z dostępnych materiałów, często odcinali po prostu kolor niebieski z rozet francuskich" - wyjaśniają pracownicy Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Kokarda narodowa to symbol patriotyzmu Polaków i ważne jest, by składała się z barw narodowych , nie jest tak istotne w jakiej kolejności. W źródłach możemy znaleźć informację, że na przykład w okresie Powstania Styczniowego noszono rozetki czerwone z białym otokiem. "Nie ważny jest zatem układ barw, a przywiązanie do Ojczyzny, którego wyrazem było noszenie narodowej kokardy" - dodaje historyk Krzysztof Nowacki.

Tych którzy w poniedziałkowe popołudnie chcą zobaczyć konie, uzbrojonych i umundurowanych żołnierzy na koniach, oraz m.in. Marszałka Józefa Piłsudskiego przemawiającego do tłumu zapraszamy na Rynek od godziny 17.00

Gmina Rogoźno ogłosiła konkurs na nadanie nazwy rondu przy skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiej i Czarnkowskiej.
W poniedziałek, 12 maja, w Urzędzie Miejskim w Obornikach podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla stacji uzdatniania wody, która ma powstać w miejscowości Podlesie. Umowę zawarło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach z firmą MP Projekt Macieja Pospiesznego – wyk…
Obornicka oczyszczalnia ścieków zaszczepiła osad czynny preparatem zawierającym żywe wrotki Lecane inermis.
Sala do terapii integracji sensorycznej w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku została całkowicie odnowiona. Dzięki pracy wolontariuszy Grupy Amica oraz wsparciu Fundacji Amicis powstało miejsce dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami – przyjazne, funkcjonalne i gotowe do codziennej…
Do Wojewody Wielkopolskiej złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy drogi ekspresowej S11 Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Terenowe Biuro Paszportowe (TBP) w Obornikach zaprasza od poniedziałku do piątku. Co potrzebne jest do złożenia wniosku?
W dniu 25 kwietnia 2025 roku odbyła się w Rogoźnie Inauguracja Rogozińskiego Questu Powstańczego oraz Rajd z questem szlakiem Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie.