Przejdź do głównej treści

Gmina Oborniki wystosowała protest do Premiera Tuska

| eoborniki | Lokalne

Gmina Oborniki wystosowała protest do Premiera Donalda TuskaWładze Obornik złożyły protest przeciwko zmianie Prawa ochrony środowiska wprowadzonej 14 grudnia 2012. Istotnie zmieniają one gospodarowanie odpadami, a w opinii władz Obornik prowadzą wprost do wystąpienia wielu gmin z istniejących "związków śmieciowych", co w konsekwencji doprowadzić może do całkowitego rozpadu tych związków.

Protest wysłany został do Premiera Tuska, posłanek Krystyny Łybackiej, Krystyny Pośledniej,  Bożeny Szydłowskiej,  Marii Janyski. Posłów:  Waldy Dzikowskiego, Tadeusza Arkit, Tadeusza Dziuby, Stefana Żelichowskiego, Stanisława Kalemby, Jakuba Rutnickiego,  Rafała Grupińskiego oraz senatorów: Marka Ziółkowskiego i Jadwigi Rotnickiej.

Oto treść PROTESU:

Składamy protest przeciwko zmianie art. 402 ust. 6 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska(Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 ze zmianami), wprowadzonej przepisem art. 207 pkt 17) lit. c) ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. Nr 21).

Zgodnie z art. 402 ust. 6 ustawy Prawo ochrony środowiska wpływy z tytułu opłat i kar za składowanie i magazynowanie odpadów stanowią w 50% dochód budżetu gminy, a w 10% dochód budżetu powiatu, na których obszarze są składowane odpady(...). W zmienionej ustawie Prawo ochrony środowiska dodane zostało następujące zdanie: „w przypadku gdy gmina należy do związku międzygminnego, którego zadaniem statutowym jest gospodarka odpadami, wpływy należne gminie stanowią wyłączny dochód budżetu tego związku międzygminnego i są przeznaczone na jego cele statutowe”.

Powyższa zmiana, obok oczywistych negatywnych skutków dla gmin, na których terenie znajdują się składowiska odpadów, niesie ze sobą fatalne skutki dla związków gminnych, których zadaniem statutowym jest gospodarka odpadami.

W tym miejscu należy szczególnie wyraźnie podkreślić, że składowiska odpadów nie są z punktu widzenia wizerunku i atrakcyjności gminy inwestycjami pożądanymi, stanowią stały dyskomfort obniżający poziom życia mieszkańców, są też potencjalnym źródłem zanieczyszczenia i stałej degradacji wielu komponentów środowiska.

Dotychczas ustawa Prawo ochrony środowiskapoprzez redystrybucję środków pochodzących z opłat i kar za składowanie i magazynowanie odpadówdawała gminom, na których obszarze są składowane odpady, narzędzia finansowe i prawne niezbędne do podjęcia szeregu działań na terenie gminy, zmierzających do rekompensaty uciążliwości i sąsiedztwa takiej instalacji.

Zgodnie z art. 403 ust. 2 ustawy Prawo ochronyśrodowiska do zadań własnych gmin należy finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie określonym w art. 400a ust. 1 pkt 2, 5, 8, 9, 15, 16, 21-25, 29, 31, 32 i 38-42 w wysokości nie mniejszej niż kwota wpływów z tytułu opłat i kar, o których mowa w art. 402 ust. 4-6, stanowiących dochody budżetów gmin, pomniejszona o nadwyżkę z tytułu tych dochodów przekazywaną do wojewódzkich funduszy.

W przedstawionym powyżej zakresie ustawa wyznacza 20 różnych zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (z których tylko jedno dotyczy przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami), na które gmina może, a nawet ma obowiązek przeznaczyć uzyskane środki pochodzące z opłat i kar za składowanie i magazynowanie odpadów.

Wskutek przedmiotowej zmiany ustawy gmina, która należy do związku międzygminnego, którego zadaniem statutowym jest gospodarka odpadami, traci należne gminie wpływy na rzecz związku.

Oczywistą konsekwencją wprowadzonych zmian będzie wystąpienie gmin, na których obszarze są składowane odpady, ze związków międzygminnych, których zadaniem statutowym jest gospodarka odpadami.

Nowe przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska niszczą de facto idę efektywnego i jednocześnie ekonomicznegogospodarowania odpadami, leżącą u podstaw dyrektyw unijnych oraz wprowadzanych nowych krajowych przepisów dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi, realizowaną poprzez tworzenie związków międzygminnych.

Przepisy te prowadzą wprost do wystąpienia wielu gmin z istniejących związków i w konsekwencji rozpadu związków, stąd niniejszy protest.

Niniejszy protest w najbliższych dniach skierowany zostanie przez Burmistrza Obornik Tomasza Szramę na ręce Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska. Podobne wystąpienia planują inni członkowie ZGOAP, w tym Gmina Suchy Las i Murowana Goślina.

 

Z poważaniem

Tomasz Szrama

Burmistrz Obornik

 

Piotr Woszczyk

Zastępca Burmistrza Obornik

 

Oborniki, 25.03.2013

Terenowe Biuro Paszportowe (TBP) w Obornikach zaprasza od poniedziałku do piątku. Co potrzebne jest do złożenia wniosku?
W dniu 25 kwietnia 2025 roku odbyła się w Rogoźnie Inauguracja Rogozińskiego Questu Powstańczego oraz Rajd z questem szlakiem Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie.
1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Na aktywne spędzenia majówki zaprasza Centrum Rekreacji Oborniki. Będzie otwarte przez cały weekend!
W Starostwie Powiatowym w Obornikach otwarto Terenowy Punkt Paszportowy. To ogromny sukces Powiatu Obornickiego.
25 maja odbędzie się wędrówka wzdłuż Samicy Kierskiej. To kolejna akcja pomocy dla Wiktorii Rembacz.
Jubileusz 745-lecia Rogoźna przyciąga liczne grono sympatyków aktywnego spędzania wolnego czasu. Za nami liczne zawody. Kolejne już niebawem.