Przejdź do głównej treści

Jaka przyszłość czeka Bogdanowo i Ocieszyn?

| Łukasz | Lokalne

Gmina Oborniki ma doskonałe położenie logistyczne. Przebiega przez nią droga krajowa, a wzdłuż niej linia kolejowa. Tuż za południową granicą znajduje się węzeł komunikacyjny, który wkrótce pomoże w szybkim przejeździe do autostrady A2. Co więc nie pozwala pozyskać urzędnikom dużych inwestorów?

Ogromne obszary pól znajdujące się przy głównych arteriach powinny być teoretycznie łakomym kąskiem dla inwestorów. Atutem jest dodatkowo bliskie położenie Poznania. Niestety problem dotyczy tematu odrolnienia tych ziem. Podczas wczorajszego zebrania wiejskiego w Bogdanowie burmistrz Tomasz Szrama nakreślił problem. Od pewnego czasu trwają rozmowy z BOWĄ. Podpisane są już nawet akty notarialne. Są one jednak warunkowe. Koszty odrolnienia kilku hektarów ziemi sięgają setek tysięcy. Wynika to z wysokiej klasy ziem w południowej części gminy. Wniosek o odrolnienie trafił do Ministerstwa Rolnictwa, ale po kilku miesiącach Urząd otrzymał jedynie pismo z prośbą o uzupełnienie dokumentacji.

W tej sytuacji bardzo poważnie rozważany jest scenariusz z włączeniem do obszaru miejskiego Bogdanowa. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się , że  to samo może spotkać Ocieszyn. Teren miejski teoretycznie mógłby sięgać do Świerkówek! Jeśli w przypadku Bogdanowa doszłoby do włączenia tej miejscowości do Obornik, zapewne nie byłoby to czymś nienaturalnym. W tej chwili pomiędzy wsią a miastem granicą jest tylko Kalwaria obornicka. W przypadku pozostałych 2 miejscowości sprawa jest mniej oczywista. Bogdanowo zmieniłoby nazwę na Oborniki bądź na Oborniki-Bogdanowo.

Zmiana obszaru z wiejskiego na miejski nie oznaczałoby zmiany w podatkach. Burmistrz zapewnił, że pozostałyby te tereny w strefie podatków wiejskich. w przypadku Bogdanowa nie byłoby to też dużym wydatkiem finansowym dla mieszkańców, których i tak czeka wymiana dokumentów, w związku z nazewnictwem ulic, których to nadanie ma nastąpić w okresie letnim.

To czy dojdzie do zmian zadecydują najbliższe tygodnie. Gmina nie może pozwolić sobie na utratę potencjalnych inwestorów, takich chociażby, jak BOWA. Opieszałość Ministerstwa będzie coraz bardziej skłaniała obornicki samorząd do podjęcia zdecydowanych kroków ku wersji z rozbudowaną strefą miejską. Dlatego Urząd Miejski w Obornikach sprawdza możliwości i koszty realizacji takiego właśnie scenariusza.

Terenowe Biuro Paszportowe (TBP) w Obornikach zaprasza od poniedziałku do piątku. Co potrzebne jest do złożenia wniosku?
W dniu 25 kwietnia 2025 roku odbyła się w Rogoźnie Inauguracja Rogozińskiego Questu Powstańczego oraz Rajd z questem szlakiem Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie.
1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Na aktywne spędzenia majówki zaprasza Centrum Rekreacji Oborniki. Będzie otwarte przez cały weekend!
W Starostwie Powiatowym w Obornikach otwarto Terenowy Punkt Paszportowy. To ogromny sukces Powiatu Obornickiego.
25 maja odbędzie się wędrówka wzdłuż Samicy Kierskiej. To kolejna akcja pomocy dla Wiktorii Rembacz.
Jubileusz 745-lecia Rogoźna przyciąga liczne grono sympatyków aktywnego spędzania wolnego czasu. Za nami liczne zawody. Kolejne już niebawem.