
30 stycznia odbyła się XXIX sesja Rady Miejskiej w Rogoźnie. Podczas jej obrad radni Jóźwiak i Wojciechowski dopytywali władze starostwa o plany związane z budynkiem po ZSA. W odpowiedzi nie otrzymali konkretnej propozycji, co więcej zarzucili przewodniczącemu Gruszczyńskiemu brak inicjatywy i działania na rzecz mieszkańców gminy Rogoźno, z której to do powiatu został wybrany.
Ważnym punktem obrad było także wysłuchanie sprawozdania z działalności RCK zreferowanego przez dyrektora Piotra Szturmińskiego, a także uchwalenie nowego Statutu Rogozińskiego Centrum Kultury. Kwestią sporną, która podzieliła radnych był zapis, o tym, że zastępcę dyrektora ustanawia się po aprobacie „organizatora”, którym wg większości radnych jest burmistrz miasta. Radni opozycyjni wskazywali, że w ustawie widnieje zapis, który jako „organizatora” określa gminę, a nie konkretnie burmistrza. Wywiązała się ostra dyskusja, która jednak nie przyniosła zmiany w zapisie, co de facto mogło stać się, gdyby radni zgłosili formalny wniosek o zmianę zapisu w Statucie i poddali go pod głosowanie. To jednak nie nastąpiło i dokument przyjęto w wersji przedstawionej przez magistrat.
W dalszej części sesji informacje o aktualnej sytuacji w zakresie zimowego utrzymania dróg przedstawił Bogdan Jeran. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej RM Ryszard Dworzański zaprezentował sprawozdanie z działalności Komisji za rok 2011. Przedstawił w nim zakres podejmowanych działań w celu zwiększenia drożności dróg powiatowych, a także wynikające z tego koszty. Wśród głosowanych uchwał znalazła się także ta dotycząca podziału gminy na obwody głosowani oraz ustalenia ich granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych (warto przypomnieć, iż od najbliższych wyborów – 2014r ordynacja wyborcza narzuca utworzenie jednomandatowe okręgi wyborcze), a także przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Magazynowej i Alei Marszałka Piłsudskiego.
Do ostrej wymiany zdań doszło także pomiędzy radnymi: Chudzickim i Kuszakiem. Wiceprzewodniczący zadał w swoim imieniu zapytanie kierowane do burmistrza, które dotyczyło hali widowiskowo-sportowej w Rogoźnie. Pytał o sposoby pozyskiwania funduszy, jakie kroki podjął burmistrz, aby ziścić to odkładające się od wielu lat przedsięwzięcie i czy odpowiednie zapisy zawarł w Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2013-2025. Radny Kuszak zarzucił „koledze z koalicji”, że problem sali widowiskowo-sportowej poruszony był na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych, a zasygnalizowany został przez dyrektora Liceum Ogólnokształcącego Roberta Kornobisa. Sprzeciwił się tym samym przypisywaniu sobie pomysłów innych. Ripostując radny Chudzicki powiedział, że każdy radny „także radny Kuszak” może składać zapytania w swoim imieniu, bo to gwarantuje mu ustawa o samorządzie gminnym i że nie widzi nic złego w tym, że zgłosił to zapytanie jako autorskie. W sukurs radnemu Kuszakowi przyszedł jednak radny Dworzański, który – jako doświadczony rajca – uznał, że uczciwie byłoby, gdyby wiceprzewodniczący zaznaczył, że temat poruszony został na Komisji Spraw Społecznych i padł z ust dyrektora Kornobisa.