fbpx

Obornickie ulice – czy wiesz kim byli Żwirko i Wigura?

Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura to patroni obornickiej ulicy. Kim byli?

Franciszek Żwirko – pilot  i Stanisław Wigura – konstruktor. Pierwszy z nich absolwent szkoły lotniczej w  Bydgoszczy i Grudziądzu w czasie I wojny światowej był żołnierzem Armii Rosyjskiej. Szybko zainteresował się lotnictwem sportowym i był pierwszym Polakiem, który wykonał nocny lot nad Polską. W 1929 r. został oficerem w Akademickim Aeroklubie Warszawskim i to właśnie tam poznał studenta politechniki Stanisława Wigurę, który był współtwórcą Sekcji Lotniczej Koła Mechaników. Stanisław wraz z Stanisławem Rogalskim był współtwórcą samolotów sportowych WR – 1 i RWD – 1. 

Żwirko i Wigura wspólne loty organizowali od roku 1929 r. W dniach od 20 – 28 sierpnia 1932 r.  dokonali wybitnego wyczynu na specjalnie zbudowanym RWD-6, przelatując ok. 5 tys. km w locie okrężnym nad Europą. Były to Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych. Obaj piloci musieli pokonać trasę z Berlina przez Polską, Czechosłowację, Austrię, Włochy, Szwajcarię, Francję, Holandię, Danię, Szwecję i ponownie wylądować w Berlinie. Żwirko i Wigura odnieśli niespodziewane zwycięstwo, pokonując faworyzowanych Niemców.

Po latach, właśnie 28 sierpnia dla upamiętnienia ich wyczynu stał się Świętem Lotnictwa Polskiego. Obaj panowie po tym sukcesie nadal pracowali nad kolejnymi udoskonaleniami samolotów turystycznych. Niestety wyprawa do Czech, rozpoczęta 11 września 1932 r. zakończyła się katastrofą ich samolotu pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna. W pogrzebie,  w którym uczestniczyło ponad 300 osób brał udział także Marszałek Józef Piłsudski. Po ich śmierci wiele ulic zaczęło nosić ich imię, w tym także jedna z obornickich. 23 listopada 1937 r. Rada Miejska w Obornikach podjęła uchwałę o nadaniu nazwy Żwirki i Wigury, ulicy łączącej ulicę Dobrzyckiego z ulicą Piłsudskiego i Kasztanową. Dziś mało kto pamięta kim byli jej patroni, dlatego warto przypomnieć historię wspaniałego duetu pilota i konstruktora, którzy w okresie II RP byli dumą Polski.

Opracowanie: Krzysztof Nowacki