Przejdź do głównej treści

PGKiM wydało komunikat do mieszkańców bloków i kamienic

| Marcin | Komunikaty
foto: PGKiM
foto: PGKiM

Komunikat dotyczy materiałów łatwopalnych przechowywanych w piwnicach, skrytkach czy na klatkach. Komunikat wystosowano na skutek pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu.

"Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej nawiązując do tragicznego w skutkach pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu, w którym zginęło dwóch strażaków oraz pisma Komendanta Powiatowego PSP w Obornikach informuje, iż zgodnie z § 4 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.  w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w pomieszczeniach piwnicznych, a także częściach wspólnych tj. klatkach schodowych, korytarzach, poddaszach i strychach nie wolno przechowywać materiałów  niebezpiecznych pożarowo. W związku z powyższym prosimy o usuniecie i nieprzechowywanie wymienionych poniżej materiałów.

Do materiałów niebezpiecznych pożarowo zaliczają się:

  1. gazy palne (np. tlen, acetylen, propan-butan),
  2. ciecze palne o temperaturę zapłonu poniżej 55*C (np. benzyna, alkohol etylowy i metylowy, olej napędowy),
  3. materiały wytwarzające w zetknięciu z woda gazy palne (np. karbid, metale lekkie- sód potas, stężony kwas solny),
  4. materiały zapalające się samorzutnie na powietrzu (silnie rozdrobione metale użytkowe – żelazo, magnez),
  5. materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne (nitrogliceryna, czarny proch, nawozy sztuczne, fajerwerki),
  6. materiały ulegające samorzutnemu rozkładowi lub polimeryzacji (materiały o malej stabilności fizykochemicznej, które podgrzane rozdzielają się na czynniki pierwsze),
  7. materiały mające skłonność do samozapalania (niedosuszona trawa, mieszanki nawozów sztucznych, czyściwo nasączone tłuszczami roślinnymi lub rozpuszczalnikami),
  8. materiały inne niż wymienione w lit. a-g, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru (baterie, akumulatory, nadmierna ilości materiałów palnych ,,bezpiecznych” pożarowo).

Ponadto przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów jednoznacznie wskazują, że zabronione jest przechowywanie pełnych, niepełnych i opróżnionych butli przeznaczonych do gazów palnych na nieużytkowanych poddaszach i strychach oraz piwnicach.          

Dodatkowo na drogach komunikacji ogólnej służącej ewakuacji, zabronione jest składowanie wszelkich materiałów palnych lub umieszczenie w ich obrębie przedmiotów w sposób  zmniejszający ich wymaganą szerokość albo wysokość (szafek, wózków, rowerów itp.) Materiałów palnych nie można przechowywać również w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach.

Zasadne jest również zamontowanie w mieszkaniach autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla. Wczesne wykrycie pożaru, szybkie zaalarmowanie służb ratunkowych i ewakuacja mieszkańców pozwoli uniknąć tragedii. Wykorzystane w czujkach autonomiczne sensory wykrywające tlenek węgla lub dym mają kilkuletnią trwałość i mogą zapewniać bezpieczeństwo domowników nawet przez kilka lat. W przypadku wykrycia tlenku węgla np. z urządzeń grzewczych lub dymu będącego wynikiem niekontrolowanego procesu spalania wchodzą w stan alarmu, sygnalizując optycznie i dźwiękowo o zagrożeniu. Sygnał dźwiękowy osiąga natężenie dźwięku ok. 85 db, co pozwala obudzić nawet osoby śpiące i odpowiednio wcześnie ostrzec o niebezpieczeństwie. Koszt takich czujek nie jest wysoki, a cena bezpieczeństwa – bezcenna."

Źródło: PGKiM

W tym tygodniu nie będzie można zrobić zakupów na obornickim targowisku w czwartek. Dzień targowy przesunięto na środę.
Gmina Rogoźno poinformowała o zamknięciu targowiska w dniu 2 maja.
30 kwietnia 2025 r. (środa) o godz. 9.00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Obornikach odbędzie się XIV sesja Rady Miejskiej.
W sobotę 26 kwietnia, w dniu pogrzebu papieża Franciszka, w Polsce będzie obowiązywać żałoba narodowa. W czasie żałoby flaga Polski ma być opuszczona do połowy masztu, a media uwzględniają potrzebę uczczenia pamięci papieża podczas planowanych emisji. 
Przewodnicząca Rady Powiatu Obornickiego Aleksandra Kulupa zaprasza na XVII sesję Rady Powiatu Obornickiego, która odbędzie się 24 kwietnia 2025 r. o godz. 12:00 (czwartek) w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach.
Burmistrz Rogoźna ogłosił konkurs na stanowisko Kierownika Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rogoźnie.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu prowadzi nabór wniosków na dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Wielkopolski.