fbpx

Praca za granicą – jaki kraj wybrać?

Emigracja zarobkowa to wciąż popularny plan wśród Polaków. Wyjeżdżają najczęściej młodzi ludzie, posiadający wykształcenie średnie lub zawodowe. Dla jednym jest to wyjazd krótkookresowy, dla innych – na stałe. Jakie kierunki migracji są najpopularniejsze oraz które kraje warto wybrać? O tym poniżej.

Najczęściej wybierane kraje

Zdecydowanym liderem wśród krajów najchętniej wybieranych przez Polaków do pracy są Niemcy. Przyczyn jest kilka: przede wszystkim stabilna niemiecka gospodarka, dość łatwe znalezienie pracy w różnych sektorach dzięki ciągłemu zapotrzebowaniu na rynku, bliskość do ojczyzny i oczywiście dużo wyższe zarobki. Także jakość życia jest tam na wyższym poziomie. Do sektorów cieszących się największą popularnością należą: budownictwo, przemysł, opieka nad starszymi (nie tylko wśród młodych osób, sprawdź także propozycje pracy jako opiekun na emeryturze), hotelarstwo i gastronomia. To właśnie w tych branżach Polacy najczęściej dostają zatrudnienie.

Zaraz po zachodnich sąsiadach jest Wielka Brytania. To właśnie ten kraj był jednym z ważniejszych linii w celach zarobkowych. Sporo wyjeżdżających osób zna język angielski w stopniu pozwalającym na komunikację, może więc liczyć na pracę bezpośrednio z klientami. Zarobisz też tam 3-4 razy więcej niż w Polsce na takim samym stanowisku. Wiele osób ma także tam rodzinę, która wyemigrowała kilka- kilkanaście lat temu, co też jest powodem podróży.

Coraz popularniejszym kierunkiem wyjazdu stają się kraje skandynawskie, takie jak Norwegia, Szwecja czy Dania. Kuszą one nie tylko bardzo wysokimi zarobkami nawet na niższych stanowiskach, ale także bogatymi świadczeniami socjalnymi i ogólnym poziomem życia. Dodatkowo, Skandynawowie potrzebują rąk do pracy nie tylko przy prostych pracach: Polacy są tam postrzegani jako ludzie wysoko wykwalifikowani. Dlatego na emigrację decydują się w dużej mierze lekarze, inżynierowie i posiadający wykształcenie osoby po studiach, chcące pracować w swoim zawodzie, kilkukrotnie lepiej płatnym niż kraju ojczystym.

Kierunki emigracyjne Polaków to nie tylko kraje europejskie. Bardzo popularnym miejscem do zamieszkania poza granicami Polski jest... Kanada. Świadczy o tym przede wszystkim ogromna Polonia mieszkająca w Toronto, mają tam nawet własną dzielnicę. Sama Kanada jest atrakcyjna nie tylko pod względem finansowym, ale także kulturowym, gospodarczym i turystycznym. Pracodawcy kanadyjski najczęściej oczekują jednak od przyjezdnych wykształcenia kierunkowego i znajomości języka angielskiego. Bez tych dwóch rzeczy ciężej jest o dobrze płatną – jak na tamtejsze warunki – pracę.

Czym kierować się przy wyborze kierunku migracji

Jeśli planujesz wyjazd do pracy za granicami Polski, musisz pamiętać o kilku kwestiach, które warto przemyśleć przed podjęciem decyzji. Oprócz oczywistej motywacji zarobkowej dobrze byłoby znać język, w jakim mówi się w danym kraju, przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Może się to okazać niezwykle przydatne szczególnie w krajach nieanglojęzycznych nie tylko przy szukaniu czy porozumiewaniu się w pracy, ale też gdy na przykład chciałbyś załatwić coś w urzędzie lub banku. Poza tym – znajomość języka obcego to atut i pracodawcy chętniej zatrudniają właśnie takie osoby.

Warto także pomyśleć o tym, czy dany kraj się tobie spodoba: jego kultura, obyczaje, krajobrazy. Nawet wyjazd tylko w celach zarobkowych powinien łączyć się z przyjemnością, bo oprócz pracy masz jeszcze czas wolny, który świetnie jest spożytkować chociażby przez poznawanie nowych ludzi, okolicy itd.

Wyjazdy Polaków za granicę na krótko bądź na stałe, to wciąż bardzo aktualny temat. Decyzja o emigracji wiąże się nie tylko z przyczynami ekonomicznymi, ale też rodzinnymi lub społecznymi. Należy dobrze przemyśleć wybór kraju, do którego chcesz wyjechać, poznać jego kulturę pracy i rynek, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań, wynikających ze zbyt dużych oczekiwań.