Przejdź do głównej treści

Minister infrastruktury na budowie najdłuższego mostu w Polsce

| Ministerstwo Infrastruktury | Informacje z kraju

C.Grabarczyk na budowie najdłuższego mostu w Polsce4 kwietnia br. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk wizytował budowę najdłuższego w Polsce mostu na Wiśle o długości prawie dwóch kilometrów, który powstaje w ciągu autostrady A1 koło Grudziądza. W trakcie wizytacji minister C. Grabarczyk powiedział, że jeszcze w tym roku będzie można przejechać autostradą z Gdańska do Torunia. „Prace przy moście przez Wisłę przebiegają zgodnie z harmonogramem. Widzę duży postęp od czasu, kiedy byłem tu w zeszłym roku. Dziś możemy przejść z jednego brzegu rzeki na drugi” – dodał.

 

Minister infrastruktury przeszedł gotową nitką mostu, której betonowanie w środkowej części zakończyło się w czwartek. Za miesiąc ma być gotowa druga nitka przeprawy przez rzekę. Prowadzone będą jeszcze prace przy jednym przyczółku, a także roboty wykończeniowe na moście, w tym m.in. wykonanie odwodnienia, oświetlenia, nawierzchni i balustrad.

Przeprawa składa się z trzech części: dwóch estakad dojazdowych po obu stronach rzeki i mostu głównego o długości 400 metrów, złożonego z dwóch skrajnych przęseł o długości 110 m i przęsła środkowego o długości 180 m. Płyta nośna mostu opiera się na dwóch podporach w korycie rzeki, a także na dwóch podporach na obszarze zalewowym.

Estakady wykonano tzw. metodą nasuwową, tzn. betonowe segmenty przęseł o długości 24 metrów nasuwano z obu stron rzeki ku środkowi przy użyciu siłowników hydraulicznych. Środkową część mostu wykonano tzw. metodą nawisową, polegającą na betonowaniu na miejscu z użyciem rusztowań.

Autostrada A1 z Gdańska do Torunia o długości 152 kilometrów powstaje w systemie koncesyjnym. Od jesieni 2008 r. eksploatowany jest już 90-kilometrowy odcinek autostrady z Rusocina k. Gdańska do Nowych Marz k. Grudziądza. Do końca 2011 r. do ruchu zostanie oddany odcinek Grudziądz - Toruń.

źródło Ministerstwo Infrastruktury

W nocy z 29 na 30 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni, przez co trzeba będzie przestawić w nocy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Pasażerowie 12 pociągów PKP Intercity będących wtedy w trasie, dotrą do stacji docelowych zgodnie z godziną podaną na bilecie.
Od 11 marca 2025 roku zmianie ulegają stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej na trasie Nowy Tomyśl – Konin. 
PLK SA zakończyły prace nad optymalizacją Portalu Pasażera, poprawiając jego stabilność oraz przywracając funkcje „Pociągi na mapie” i „Trasa na mapie”.
W niedzielę 15 grudnia, wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Szybciej pojedziemy m.in. z Warszawy do Szczecina i Białegostoku, z Krakowa do Zakopanego oraz z Wrocławia do Międzylesia. Lepszy dostęp do kolei zapewni 13 nowych przystanków. W rozkładzie jazdy uwzględniono najbardziej korzystne…
Zima na torach to wyzwanie, które podejmujemy z pełnym zaangażowaniem. Dzięki blisko 270 specjalistycznym pojazdom do odśnieżania torów i rozjazdów stałemu monitoringowi oraz ponad 180 zespołom gotowym do szybkiego usuwania awarii i usterek zapewniamy jak najlepsze podróże w trudnych warunkach pogo…
Druhowie z OSP Łomnica k. Jeleniej Góry proszą o wsparcie finansowe.
Kacper Czerwiński cierpi na rzadką chorobę. Na jego leczenie potrzebne jest 16 mln zł!