Przejdź do głównej treści

Debata „Laptopy dla pierwszaka?”

| Ministerstwo Infrastruktury | Informacje z kraju

Laptop dla pierwszakaJesteśmy na początkowym etapie konsultacji środowiskowych i społecznych projektu ustawy o konwersji opłat z tytułu udzielenia koncesji operatorom ruchomych publicznych sieci telekomunikacyjnych i programu „Komputer dla ucznia” - powiedziała 6 kwietnia br. podsekretarz stanu w MI Magdalena Gaj otwierając debatę „Laptopy dla pierwszaka?” zorganizowaną przez Gazetę Wyborczą.

W spotkaniu uczestniczyli również minister edukacji Katarzyna Hall, minister, szef doradców strategicznych premiera Donalda Tuska Michał Boni oraz eksperci z kraju i z zagranicy, w tym z Portugalii, Wielkiej Brytanii i ze Szwecji.

 Podczas konferencji wiceminister M. Gaj przybliżyła założenia projektu konwersji rat opłat koncesyjnych. Operatorzy, którzy w 2000 r. uzyskali koncesje na UMTS, tj. PTK Centertel, Polkomtel S.A. i PTC Sp. z o.o., mają do zapłaty do budżetu państwa po 300 mln euro, czyli w sumie 900 mln euro.

Według projektowanej regulacji, konwersja będzie polegała na umorzeniu rat opłat koncesyjnych w zamian za:

  • uiszczenie w latach 2011-2013 do budżetu państwa płatności w wysokości 90 mln euro (2/3 należnych w tym okresie rat opłat koncesyjnych),
  •  zakupienie komputerów przenośnych z funkcjonalnością dostępu do Internetu,
  • poniesienie wydatków na inwestycje w infrastrukturę telekomunikacyjną służącą do zapewnienia dostępu do Internetu szerokopasmowego.

Program, który chcemy przedstawić społeczeństwu i nowoczesnej szkole ma za zadanie budowanie w pełni świadomego społeczeństwa cyfrowego – dodała podsekretarz stanu.

Wśród zaproszonych zagranicznych gości w debacie wziął udział także prezes Fundacji dla Mobilnej Komunikacji, koordynator programu e-Szkoła w Portugalii Marlo Franco. Polski projekt, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury, wzorowany jest na przeprowadzonym w 2005 r. przez portugalski rząd „Technologicznym planie dla edukacji". W programie tym rozdano uczniom i nauczycielom 1,5 mln laptopów z dostępem do Internetu.

 Robocza narada przebiegała w trzech głównych panelach dyskusyjnych:

  • Wyzwania polskiej modernizacji i edukacji
  • Wyrównywanie szans czy rewolucja technologiczna w szkole? Czy laptopy to jest to?
  • Technologie informacyjno-komunikacyjne w szkole. Jak je wprowadzić? Czy na pewno dla pierwszaków? Jak przygotować nauczycieli?

źródło Ministerstwo Infrastruktury

W nocy z 29 na 30 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni, przez co trzeba będzie przestawić w nocy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Pasażerowie 12 pociągów PKP Intercity będących wtedy w trasie, dotrą do stacji docelowych zgodnie z godziną podaną na bilecie.
Od 11 marca 2025 roku zmianie ulegają stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej na trasie Nowy Tomyśl – Konin. 
PLK SA zakończyły prace nad optymalizacją Portalu Pasażera, poprawiając jego stabilność oraz przywracając funkcje „Pociągi na mapie” i „Trasa na mapie”.
W niedzielę 15 grudnia, wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Szybciej pojedziemy m.in. z Warszawy do Szczecina i Białegostoku, z Krakowa do Zakopanego oraz z Wrocławia do Międzylesia. Lepszy dostęp do kolei zapewni 13 nowych przystanków. W rozkładzie jazdy uwzględniono najbardziej korzystne…
Zima na torach to wyzwanie, które podejmujemy z pełnym zaangażowaniem. Dzięki blisko 270 specjalistycznym pojazdom do odśnieżania torów i rozjazdów stałemu monitoringowi oraz ponad 180 zespołom gotowym do szybkiego usuwania awarii i usterek zapewniamy jak najlepsze podróże w trudnych warunkach pogo…
Druhowie z OSP Łomnica k. Jeleniej Góry proszą o wsparcie finansowe.
Kacper Czerwiński cierpi na rzadką chorobę. Na jego leczenie potrzebne jest 16 mln zł!