Skip to main content


20 lutego 2024 ogólnopolski protest rolników

| Marcin | Rolnictwo

20 lutego zapowiadany jest kolejny protest rolników w całej Polsce. Do rolników dołączają myśliwi.

Rolnicy zapowiadają blokady dróg oraz przejść granicznych z Ukrainą. Zablokują także węzły komunikacyjne i drogi dojazdowe do przeładunkowych stacji kolejowych oraz portów morskich, oraz magazyny sieci handlowych. Na stronie internetowej NSZZ RI Solidarność opublikowano oświadczenie:

"NSZZ RI Solidarność w dniu 09 lutego 2024 roku ogłosił 30 dniowy strajk generalny rolników, który spotkał się z niespotykanym poparciem całej społeczności rolniczej i społeczeństwa. Wiemy, że to dopiero początek długiej drogi do zwycięstwa. Dlatego też, niniejszym komunikatem pragniemy podziękować za udział i poparcie naszych wspólnych postulatów. W oparciu o zebrane materiały i dane z terenu, diagnoza nasza jest jednoznaczna. Problemem opłacalności produkcji rolnej, przetwórczej i pozostałych branż w naszym kraju jest niekontrolowany napływ towarów z Ukrainy, które są wwożone wobec otwarcia granicy UE z tym krajem.

W związku z tym na dzień 20 lutego, w ramach 30 dniowego strajku generalnego rolników ogłaszamy, że wszystkie działania protestacyjne, będą skoncentrowane na całkowitej blokadzie wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą i protestów w terenie.

Będą blokowane nie tylko przejścia graniczne, ale i również węzły komunikacyjne i drogi dojazdowe do przeładunkowych stacji kolejowych oraz portów morskich. Jednocześnie występujemy z apelem do całego społeczeństwa RP o wsparcie protestujących rolników związku NSZZ RI Solidarność, bo nasze działania mają tylko jeden cel:

ZAPEWNIĆ BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE KRAJU, POPRZEZ ZAPEWNIENIE SPOŁECZEŃSTWU ZDROWEJ I NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI POLSKIEJ ŻYWNOŚCI " 

(źródło: https://solidarnoscri.pl/komunikat-nszz-ri-solidarnosc-ws-strajku-generalnego-rolnikow/)

W obecnej chwili w naszym regionie zapowiadany jest protest rolników w Budzyniu, w Komornikach protest zapowiadają myśliwi.

Organizatorzy na bieżąco aktualizują interaktywną mapę protestów. Jeżeli akcja będzie miała podobny zasięg jak protest z 9.02.2024 wówczas ilość miejsc, w których dojdzie do protestu będzie znacznie większa i nie zawsze jest prezentowana na wskazanej mapie. Na zwiększenie skali protestu może wpłynąć wsparcie go przez kolejne grupy społeczne. Na mapie piktogram z traktorem wskazuje protest rolników, piktogram z dzikiem oznacza lokalizacje protestu myśliwych.

Od 1 do 28 czerwca 2024 r. na terenie całej Polski będzie prowadzone badanie statystyczne z zakresu rolnictwa: Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S). 
Optymalne żywienie królików jest kluczowe dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju. Aby zapewnić swojemu królikowi odpowiednią dietę, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, takich jak składniki diety, białko surowe, włókno surowe oraz zbilansowaną paszę.
Rolnicy obawiają się, że unijne regulacje, mające w założeniu chronić klimat, uderzą nie tylko w ich biznes, ale z czasem także w inne grupy społeczne, a entuzjazm związany z ekologicznym podejściem do produkcji rolnej zostanie przygaszony. – Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea – uważa Wit...
Okres zbliżającej się wiosny to czas, kiedy hodowcy drobiu rozpoczynają lęgi piskląt, wykorzystując domowy inkubator do jaj, lub dokonując zakupu piskląt na odchów. Wiąże się to z reguły z poświęceniem czasu i uwagi takim pisklętom, jednak efekty z pewnością będą satysfakcjonujące.
Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów.
Hodowla królików jest fascynującym zajęciem, które może przynieść wiele radości i korzyści. Te urocze zwierzęta są nie tylko przyjaciółmi dla całej rodziny, ale mogą również stanowić ważne źródło zdrowego mięsa. Nic więc dziwnego że futerkowe biją rekordy popularności i coraz więcej gospodarzy in...
Wieś zmienia się nie do poznania, mamy coraz więcej nowoczesnych maszyn i pięknych budynków. Rozwój widać też w dziedzinie ogrodzeń elektrycznych. W tym wszystkim w naszym rolniczym świecie nowoczesnych technologii rolniczych i hodowlanych, francuska firma Chapron wyróżnia się jako synonim innowa...