Przejdź do głównej treści

Za-ca Burmistrza Obornik - opłaty za odbiór śmieci w 2018r. bez zmian (film)

| Łukasz | ECO newsy

Piotr Woszczyk zapewnił nas w środowym wywiadzie, że na obszarze ZM GOAP stawki za odbiór odpadów komunalnych nie ulegną zmianie w 2018r.

Za-ca Burmistrza Obornik potwierdził nam, we wczorajszej rozmowie, że oborniczanie nie muszą martwić się tym, że od stycznia wzrosną opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Budżet Związku jest bardzo napięty, ale w 2018r. nie wprowadzono żadnych zmian w cenach.

Jedna bardzo ważna zmiana wchodząca w życie to dodatkowy pojemnik na odpady BIO. Od stycznia oborniczanie zobowiązani są do segregacji odpadków spożywczych. Zmiana ta nie dotyczy gmin Rogoźno i Ryczywół. One muszą to jednak zrobić najpóźniej w 2020r.

Pojemniki na odpady BIO należy jednak zakupić samemu. Można dokonać tego chociażby w siedzibie PGKiM przy ul. Lipowej. Cena pojemnika 120l wynoosi 123zł, natomiast większy pojemnik kosztuje 160zł. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel. 61 296 12 06 wew. 19. Obowiązek zaopatrzenie w kosze na odpady BIO leży po stronie spółdzielni mieszkaniowych, zarządców nieruchomości oraz indywidualnych gospodarstw i firm.

Przez długi czas trwała w Związku Międzygminnym GOAP dyskusja, czy pojemniki powinni kupować mieszkańcy, czy jednak zapewnić powinien je Związek. Ostatecznie przyjęto opcję pierwszą. Dzięki temu GOAP nie dokonał gwałtownej podwyżki opłat za odbiór odpadów. Na dzień dzisiejszy podstawowa opłata miesięczna wynosi 12zł.

ulotka rewers bio odpady 2017

Myśliwi z Koła Łowieckiego "Jeleń 53" w Obornikach wykonalni w sobotę 22 marca 2025 i zamontowaliśmy 10 wiklinowych koszy lęgowych dla kaczek na zbiornikach wodnych w Bębnikącie oraz Chlebowie.
System kaucyjny dla opakowań na napoje zostanie uruchomiony w Polsce w dniu 1 października bieżącego roku.
List otwarty środowiska naukowego w sprawie gospodarki leśnej i ochrony przyrody w polskich lasach.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z największych problemów środowiskowych XXI wieku. Jego drobne cząsteczki znajdują się już nie tylko w wodach i glebie, ale także w żywności czy powietrzu, bezpośrednio oddziałując na zdrowie ludzi i zwierząt.
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących emisji CO2, pompy ciepła stają się jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań grzewczych.
Gmina Oborniki oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wykorzystując środki z programu „Zielona Transformacja Miast”, zakupiła dwa samochody elektryczne, są to pierwszymi samochodami elektrycznymi we flocie PWiK.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020.