Skip to main content

Ustawa śmieciowa: Jest interpelacja poselska!

| Łukasz | Gospodarka

Budząca wiele kontrowersji wśród samorządów oraz zwykłych mieszkańców ustawa śmieciowa doczekała się kolejnego etapu swego życia. Poseł Na Sejm RP Romuald Ajchler złożył do Marszałka Sejmu Ewy Kopacz interpelację poselską dotyczącą owego aktu prawnego.

W walce o zmiany w tej ustawie szczególnie aktywny jest Urząd Miejski w Obornikach. Nie zgadza się on, podobnie jak Poseł, z wieloma zapisami tej normy prawnej.

Poniżej podajemy treść interpelacji poselskiej:

"Na podstawie art. 191 i 192 Regulaminu Sejmu RP składam interpelacje poselską w sprawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku- do Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z art. 402 ust. 6 Prawo ochrony środowiska wpływy z tytułu opłat i kar za składowanie i magazynowanie odpadów stanowią w 50% dochód budżetu gminy, a w 10% dochód budżetu powiatu, na których obszarze są składowane odpady. W zmienionej ustawie Prawo ochrony środowiska dodane zostało następujące zdanie: „ w przypadku gdy gmina należy do związku międzygminnego, którego zadaniem statutowym  jest gospodarka odpadami, wpływy należne gminie stanowią wyłączny dochód budżetu tego związku międzygminnego i są przeznaczone na jego cele statutowe”. Powyższa zmiana obok rzeczywistych negatywnych skutków dla gmin, na których terenie znajdują się składowiska odpadów niesie ze sobą fatalne skutki dla związków gminnych, których zadaniem statutowym jest gospodarka odpadami. Miejsca w których wyznaczono w gminach składowanie odpadów z punktu widzenia wizerunku  stanowią dyskomfort poziomu życia mieszkańców. Do tej pory prawo ochrony środowiska dawało gminom instrumenty finansowe, które mogły rekompensować negatywne skutki magazynowania odpadów i czynić środowisko w którym są składowane bardziej przyjaznym. Nowa ustawa ( „śmieciowa”) pozbawia gminy, które należą do związku międzygminnego tych środków, może to odnieść skutek iż wiele gmin będzie występowała ze związków międzygminnych nie chcąc pozbyć się wpływów jakie dotychczas im przysługiwały.

W związku z powyższym zapytuję:

1)      Czy resort ochrony środowiska przeanalizował i przewidział dalekosiężne skutki ustawy śmieciowej?

2)      Dlaczego nie przewidziano okresu przejściowego by przygotować społeczeństwo psychologicznie do zmian?

3)      Czy resort policzył wzrost kosztów za wywóz śmieci dla rodziny wielodzietnej?

4)      Dlaczego niemal całkowicie pominięto edukację społeczeństwa w sprawach ustawy śmieciowej wykorzystując do tego środki masowego przekazu?

5)      Dlaczego pomimo propozycji innych klubów poselskich zmusza się gminy do przetargów w których to gminach działają sprawnie spółki komunalne powołane w celach wywozu śmieci i oczyszczania miast i wsi, a w razie przegranych przetargów będą rozliczać unijne zakupy sprzętu?

6)      Dlaczego nie skorzystano z dobrych praktyk niemieckich i holenderskich, bowiem obecna sytuacja może wprowadzić monopol?

7)      Dlaczego najpierw ustala się stawki odpłatności za wywóz, a nie  rozstrzyga się w pierwszej kolejności przetargów?"

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe w Polsce mogą się okazać nieopłacalne

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł. Zdaniem e...

Różne pokolenia na rynku pracy - czym różni się każde z nich?

Czy wiesz, że aktualnie na rynku pracy spotykają się aż cztery różne pokolenia? Każde z nich ma nieco inne oczekiwania i nieco inaczej podchodzi do swoich obowiązków. Poznaj ich mocne strony i sprawdź, co jest priorytetem dla przedstawicieli poszczególnych grup!

Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao ...

Inflacja spadła do najniższego od pięciu lat poziomu. Spowolnić może także wzrost płac

Trzynaście miesięcy temu ceny rosły w tempie niemal 20 proc. rok do roku, obecnie spadły poniżej 2 proc. Ekonomiści są jednak zgodni, że w kolejnych miesiącach znowu znajdzie się powyżej celu inflacyjnego. W niewielkim stopniu wpłynie na to przywrócenie od kwietnia 5-proc. VAT-u na żywność, natom...

Potężne deficyty kadrowe w służbie zdrowia skutkują przemęczeniem lekarzy

Czterdzieści osiem godzin tygodniowo – tyle zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej może pracować lekarz. – Gdybyśmy chcieli stosować te przepisy, okazałoby się, że część placówek należy zamknąć z dnia na dzień z powodu deficytów kadrowych – ocenia prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Kat...

Fundusze Norweskie wspierają polskie firmy

„Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” to program realizowany ze środków Funduszy Norweskich, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest to kolejne źródło finansowania, które dało polskim firmom możliwość opracowywania i wdrażania na rynek innowacyjnych produktów i r...