Przejdź do głównej treści

Ile dni wolnych czeka na pracowników w 2023 roku?

Nawet gdy pracownik jest oddany swoim obowiązkom i z przyjemnością chodzi do pracy, czeka na dni wolne od pracy. Są one bardzo ważne, ponieważ im lepiej pracownik wypocznie, tym efektywniej będzie pracował. Ile dni wolnych czeka na pracowników w 2023 roku? Od czego zależy, czy faktycznie pracownik nie będzie musiał iść do pracy?

Dni wolne od pracy - komu przysługują?

Według kalendarza, w 2023 roku zatrudnione osoby przepracują 250 dni. Z czego to wynika? W ciągu roku kalendarzowego przeciętnie pracujemy od poniedziałku do piątku. Jednak każde święto, które przypada w te dni, obniża wymiar czasu pracy. Nie oznacza to jednak, że każdy pracownik otrzyma dni wolne od pracy, gdy tak wynika z kalendarza. Kto nie może liczyć na odpoczynek? Z pewnością będzie to część pracowników szpitali, maszynistów, kierowców autobusów, policjantów czy strażaków. Nie oznacza to, że dzień wolny im po prostu przepada. Otrzymują oni wolne według wcześniej ustalonego grafiku, który jest tworzony na podstawie obliczonego wymiaru czasu pracy. Więcej informacji można znaleźć na stronie poradnikpracownika.pl.

Kalendarz dni wolnych od pracy

Co roku otrzymujemy kilkanaście dni ustawowo wolnych od pracy, takich jak Święto Konstytucji 3 Maja czy Wszystkich Świętych. W 2023 roku kalendarz dni wolnych od pracy wygląda tak:

  • Nowy Rok (1 stycznia) - niedziela,
  • Trzech Króli (6 stycznia) - piątek,
  • Wielkanoc (9 kwietnia) - niedziela,
  • poniedziałek wielkanocny (10 kwietnia) - poniedziałek,
  • święto pracy (1 maja) - poniedziałek,
  • Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja) - środa,
  • Boże Ciało (8 czerwca) - czwartek,
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) - wtorek,
  • Wszystkich Świętych (1 listopada) - środa,
  • Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) - sobota,
  • Boże Narodzenie (25-26 grudnia) - poniedziałek i wtorek.

Dwa święta wypadają w niedzielę, co oznacza, że pracodawca nie ma obowiązku oddania dnia wolnego. Oznacza to, że pracownicy stracą dwa dni odpoczynku. Za to za święta przypadające w sobotę (w 2023 roku jest to Narodowe Święto Niepodległości) przysługują pracownikowi dodatkowe dni wolne od pracy

Ile długich weekendów wypada w 2023 roku?

Dzięki temu, że niektóre dni wolne od pracy wypadają w poniedziałek lub piątek, pracownicy zyskują kilka długich weekendów. Pierwszy z nich przypada na początek roku - od 6. do 8. stycznia. Kolejny długi weekend ma miejsce w kwietniu przy okazji świąt Wielkiej Nocy, a następny od 29. kwietnia do 1. maja. Najdłuższy odpoczynek czeka w grudniu, gdy - dzięki Bożemu Narodzeniu - będzie on trwał od 23. do 26. grudnia.

To jednak nie wszystkie dostępne opcje. Jeśli pracownik ma możliwość zaplanowania urlopu zgodnie ze swoimi potrzebami, może przedłużyć sobie chociażby majowy weekend. Korzystając z urlopu wypoczynkowego 2. maja, zyska on weekend od 29. kwietnia aż do 3. maja. Podobna sytuacja ma miejsce w czerwcu. Jeśli pracownik będzie wnioskować o urlop wypoczynkowy 9. czerwca, otrzyma długi weekend od czwartku do niedzieli. Ostatnia szansa przypada na sierpień. Biorąc dzień wolny 14. sierpnia, zyska on czas na odpoczynek od 12. do 15. sierpnia. 

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezy…
W naszym powiecie powstają kolejne centra handlowe. W samych Obornikach za chwilę może ich być nawet 5. Wg. badań, w Polsce  36,4% respondentów uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej, społecznej i rynkowej w Polsce jest za dużo galerii i centrów handlowych.
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjam…
Cła nakładane na UE przez administrację Trumpa mogą znacząco wpłynąć na kondycję polskiej gospodarki, mimo że bezpośredni eksport z Polski do USA ma stosunkowo niewielkie rozmiary, a sama Polska odnotowuje deficyt handlowy w wymianie z tym krajem. Stany Zjednoczone są jednak drugim po Niemczech odb…
Polska przygotowuje się do jednej z największych zmian w systemie gospodarowania odpadami – od 1 października br. zacznie obowiązywać system kaucyjny. Wprowadzenie kaucji na butelki PET, puszki aluminiowe i szklane butelki wielorazowe ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie ilości…
Komisja Europejska zapowiedziała nałożenie ceł na amerykańskie produkty w reakcji na wejście w życie ceł USA na stal i aluminium. Unijne cła o wartości 26 mld zł wejdą w życie 1 kwietnia, a w pełni zostaną wdrożone od 13 kwietnia. Donald Trump już zapowiada, że na to odpowie. – Wchodzimy w etap woj…
Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, od stycznia do listopada 2024 roku wpływy z tzw. podatku Belki wyniosły 10,095 mld zł.