Przejdź do głównej treści

Ile dni wolnych czeka na pracowników w 2023 roku?

Nawet gdy pracownik jest oddany swoim obowiązkom i z przyjemnością chodzi do pracy, czeka na dni wolne od pracy. Są one bardzo ważne, ponieważ im lepiej pracownik wypocznie, tym efektywniej będzie pracował. Ile dni wolnych czeka na pracowników w 2023 roku? Od czego zależy, czy faktycznie pracownik nie będzie musiał iść do pracy?

Dni wolne od pracy - komu przysługują?

Według kalendarza, w 2023 roku zatrudnione osoby przepracują 250 dni. Z czego to wynika? W ciągu roku kalendarzowego przeciętnie pracujemy od poniedziałku do piątku. Jednak każde święto, które przypada w te dni, obniża wymiar czasu pracy. Nie oznacza to jednak, że każdy pracownik otrzyma dni wolne od pracy, gdy tak wynika z kalendarza. Kto nie może liczyć na odpoczynek? Z pewnością będzie to część pracowników szpitali, maszynistów, kierowców autobusów, policjantów czy strażaków. Nie oznacza to, że dzień wolny im po prostu przepada. Otrzymują oni wolne według wcześniej ustalonego grafiku, który jest tworzony na podstawie obliczonego wymiaru czasu pracy. Więcej informacji można znaleźć na stronie poradnikpracownika.pl.

Kalendarz dni wolnych od pracy

Co roku otrzymujemy kilkanaście dni ustawowo wolnych od pracy, takich jak Święto Konstytucji 3 Maja czy Wszystkich Świętych. W 2023 roku kalendarz dni wolnych od pracy wygląda tak:

  • Nowy Rok (1 stycznia) - niedziela,
  • Trzech Króli (6 stycznia) - piątek,
  • Wielkanoc (9 kwietnia) - niedziela,
  • poniedziałek wielkanocny (10 kwietnia) - poniedziałek,
  • święto pracy (1 maja) - poniedziałek,
  • Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja) - środa,
  • Boże Ciało (8 czerwca) - czwartek,
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) - wtorek,
  • Wszystkich Świętych (1 listopada) - środa,
  • Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) - sobota,
  • Boże Narodzenie (25-26 grudnia) - poniedziałek i wtorek.

Dwa święta wypadają w niedzielę, co oznacza, że pracodawca nie ma obowiązku oddania dnia wolnego. Oznacza to, że pracownicy stracą dwa dni odpoczynku. Za to za święta przypadające w sobotę (w 2023 roku jest to Narodowe Święto Niepodległości) przysługują pracownikowi dodatkowe dni wolne od pracy

Ile długich weekendów wypada w 2023 roku?

Dzięki temu, że niektóre dni wolne od pracy wypadają w poniedziałek lub piątek, pracownicy zyskują kilka długich weekendów. Pierwszy z nich przypada na początek roku - od 6. do 8. stycznia. Kolejny długi weekend ma miejsce w kwietniu przy okazji świąt Wielkiej Nocy, a następny od 29. kwietnia do 1. maja. Najdłuższy odpoczynek czeka w grudniu, gdy - dzięki Bożemu Narodzeniu - będzie on trwał od 23. do 26. grudnia.

To jednak nie wszystkie dostępne opcje. Jeśli pracownik ma możliwość zaplanowania urlopu zgodnie ze swoimi potrzebami, może przedłużyć sobie chociażby majowy weekend. Korzystając z urlopu wypoczynkowego 2. maja, zyska on weekend od 29. kwietnia aż do 3. maja. Podobna sytuacja ma miejsce w czerwcu. Jeśli pracownik będzie wnioskować o urlop wypoczynkowy 9. czerwca, otrzyma długi weekend od czwartku do niedzieli. Ostatnia szansa przypada na sierpień. Biorąc dzień wolny 14. sierpnia, zyska on czas na odpoczynek od 12. do 15. sierpnia. 

Województwo wielkopolskie od lat uchodzi za jeden z najlepiej rozwijających się regionów Polski, zarówno pod względem gospodarczym, jak i inwestycyjnym. Silny przemysł, rozbudowany sektor usług oraz rozwijająca się branża IT tworzą szerokie możliwości dla pracowników, ale także generują konkretne p…
Obowiązujące od początku 2025 roku nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości, choć w dużej mierze odpowiadają na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców, to wciąż pozostawiają duże pole do interpretacji, co można uznać za budynek, a co za budowlę. To z kolei rodzi duże wątpliwości, co do w…
Poprawa relacji z fiskusem i urzędnikami przeprowadzającymi kontrole to jeden z najczęściej podnoszonych postulatów przez przedsiębiorców.
W Polsce co roku oddaje się do użytku ok. 200 tys. mieszkań, co oznacza, że w ciągu dekady teoretycznie potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa mogłyby zostać zaspokojone.
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej iloś…
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami.
66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i prób…