Skip to main content

Niepozorna branża nabiera rozpędu. Zawody, które w przyszłości nie będą narzekać na brak pracy

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Specjalizacja to słowo klucz w dzisiejszych czasach, jeśli chodzi o rynek pracy. Wśród najbardziej deficytowych zawodów w Polsce są zawody z branży budowlanej, medyczno-opiekuńczej i produkcyjnej. Wciąż brakuje elektryków, stolarzy i innych fachowców. Wśród perspektywicznych pod względem pracy branż, wymieniane jest również chłodnictwo i klimatyzacja.

Branża od lat dynamicznie się rozwija. Zatrudnienie czeka w różnych gałęziach gospodarki i na różnych stanowiskach. Możliwości pracy jest wiele, a samo przygotowanie do zawodu trwa zaledwie 1,5 roku.

Technik chłodnictwa i klimatyzacji w 1,5 roku

Technik klimatyzacji zaliczany jest do zawodów przyszłościowych. Dlaczego? Regulacja temperatury obecna jest już praktycznie wszędzie. W praktycznie każdym budynku publicznym, w firmach oraz w wielu domach stoją klimatyzatory. Ktoś musi zajmować się ich montażem, serwisem, naprawą. Chłodnictwo i klimatyzacja to duży kawałek gospodarki, który stwarza liczne możliwości pracy.

Zanim jednak etat, konieczne jest uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu. Najkrótszą i najszybszą drogą jest kurs. Trwa on trzy semestry. Na przykładzie Szkoły Partnerskiej Viessmann (sprawdź: https://zawodchlodnictwo.pl/), pierwszy etap nauki dotyczy urządzeń chłodniczych i trwa rok. Kończy się egzaminem. Drugi etap nauki trwa pół roku i również kończy się egzaminem. Dodatkowo w tej szkole słuchacze mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z montażu urządzeń marki Viessmann, zyskując kolejne uprawniania.

Dla zapracowanych, dla liczących pieniądze i dla lubiących wygodę z pewnością dogodną opcją będzie kurs online. Dzięki niemu można zaoszczędzić pieniądze i czas na dojazdach. Wykłady w Szkole Partnerskiej Viessmann organizowane są online, a przy tym nie ma większych wymagań sprzętowych. Wystarczy laptop i najlepiej stałe łącze.

Dlaczego opłaca się pójść w stronę regulacji temperatury?

Po pierwsze to różne opcje pracy, począwszy od etatu, a skończywszy na własnej działalności gospodarczej. Można pracować na samodzielnym stanowisku albo być członkiem zespołu. Zatrudnienie oferują serwisy klimatyzacji, firmy budowlane, biura projektowe, hurtownie sprzedające urządzenia chłodnicze i firmy, które je produkują.

Kolejna kwestia to technik chłodnictwa i klimatyzacji zarobki - czy opłaca się kształcić w tym kierunku? Niedobór wykwalifikowanych pracowników sprawia, że pracodawcy są skłonni już na wstępie zaoferować dobre warunki pracy. Poza tym wiele opcji zatrudnienia, jak i samozatrudnienie stwarzają liczne możliwości zarabiania dobrych pieniędzy.

Po trzecie branża dynamicznie się rozwija, czeka na wykwalifikowanych pracowników. Technik chłodnictwa klimatyzacji uznawany jest za zawód przyszłościowy, czyli absolwenci nie będą zasilać grona bezrobotnych.

Kurs technik chłodnictwa i klimatyzacji odbywa się w trybie zaocznym, w związku z czym bez problemu można połączyć naukę z pracą na etacie i rodziną.

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe w Polsce mogą się okazać nieopłacalne

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł. Zdaniem e...

Różne pokolenia na rynku pracy - czym różni się każde z nich?

Czy wiesz, że aktualnie na rynku pracy spotykają się aż cztery różne pokolenia? Każde z nich ma nieco inne oczekiwania i nieco inaczej podchodzi do swoich obowiązków. Poznaj ich mocne strony i sprawdź, co jest priorytetem dla przedstawicieli poszczególnych grup!

Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao ...

Inflacja spadła do najniższego od pięciu lat poziomu. Spowolnić może także wzrost płac

Trzynaście miesięcy temu ceny rosły w tempie niemal 20 proc. rok do roku, obecnie spadły poniżej 2 proc. Ekonomiści są jednak zgodni, że w kolejnych miesiącach znowu znajdzie się powyżej celu inflacyjnego. W niewielkim stopniu wpłynie na to przywrócenie od kwietnia 5-proc. VAT-u na żywność, natom...

Potężne deficyty kadrowe w służbie zdrowia skutkują przemęczeniem lekarzy

Czterdzieści osiem godzin tygodniowo – tyle zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej może pracować lekarz. – Gdybyśmy chcieli stosować te przepisy, okazałoby się, że część placówek należy zamknąć z dnia na dzień z powodu deficytów kadrowych – ocenia prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Kat...

Fundusze Norweskie wspierają polskie firmy

„Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” to program realizowany ze środków Funduszy Norweskich, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest to kolejne źródło finansowania, które dało polskim firmom możliwość opracowywania i wdrażania na rynek innowacyjnych produktów i r...