Od czego zależy składka ubezpieczenia na życie?

Wpływ na wybór konkretnej polisy ma najczęściej cena polisy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo w dzisiejszych czasach zobowiązania finansowe są często bardzo duże, w związku z czym każdy z nas stara się generować jak najniższe koszty dodatkowe. Na cenę składki wpływ ma kilka innych czynników, o których warto wiedzieć w momencie podejmowania decyzji.

Zbiór wszystkich istotnych elementów polisy znajdziemy w dokumencie OWU możliwym do pobrania ze strony internetowej każdego towarzystwa ubezpieczeń. Ale jeśli nie masz czasu na prześledzenie kilkudziesięciu stron regulaminu ubezpieczenia, sprawdź poniższe informacje, aby nie przepłacać za polisę.

Wiek ubezpieczonego

Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych rozszerza granice wiekowe dla swoich klientów, umożliwiając tym samym zakup ubezpieczenia również w wieku nawet 85 lat.

Jest to oczywiście dla wielu osób dobre rozwiązanie, jednak należy pamiętać, że takie widełki wiekowe powodują, że do zakupu ubezpieczenia nikomu się nie śpieszy. O polisie na życie najczęściej myśli się dopiero w sytuacji kryzysowej, jak na przykład choroba lub pobyt w szpitalu – która mogłaby zobowiązać ubezpieczyciela do wypłaty należnego świadczenia. To jednak błąd, bo im decyzja o przystąpieniu do polisy, zapadnie później, tym większe prawdopodobieństwo odmowy ze strony towarzystwa lub płacenie zaporowej składki.

Wiek ma dla ubezpieczyciela ogromne znaczenie. Każdy kolejny rok powoduje, że wzrasta ryzyko zachorowań, przez co zwiększa się szansa na wypłatę odszkodowania. Stąd niższe składki ubezpieczenia dla osób młodszych, o dobrym zdrowiu i kondycji. Im później decyduje się na zakup ubezpieczenia, tym większa pewność, że składka będzie znacznie wyższa. Porównać ceny składek w zależności od wieku można sprawdzając która polisa na życie w www.ubezpieczeniaonline.pl posiada najszerszy zakres ochronny. Im dłużej odkłada się decyzję o zakupie, tym gorzej.

Suma ubezpieczenia

Często powtarzanym błędem przez klientów jest wybieranie zbyt wysokiej sumy ubezpieczenia. Wielu klientów tłumaczy to posiadanym kredytem hipotecznym, prowadzeniem firmy i zatrudnianiem dziesiątek ludzi – jednak należy mierzyć siły na zamiary. Nikt nie spodziewa się trudnych sytuacji życiowych, przez co w chwili ich wystąpienia często zawyża się koszty, przez co wybrana polisa na życie może okazać się produktem, na który nas nie stać.

Ale to nie oznacza, że z ubezpieczenia będziemy musieli całkowicie zrezygnować. Warto dopytać agenta o możliwość czasowego zawieszenia składek. Wpłynie to co prawda na wysokość sumy ubezpieczenia, ale nie pozbawi nas ochrony polisowej ani na jeden dzień.

Zakres ochrony

Bardzo ważny przy wyborze ubezpieczenia na życie ma zakres ochrony. Do umowy podstawowej (śmierć ubezpieczonego i wypłata świadczenia uposażonym, np. rodzinie) możemy dobrać tyle dodatków ile chcemy, pamiętając jednak o tym, aby wysokość składki nie przekraczała naszych możliwości finansowych.

Do najbardziej popularnych rozszerzeń w polisach na życie należą:

  • nieszczęśliwe wypadki, np. złamanie kończyny,
  • pobyt w szpitalu – powyżej 3 dni,
  • rehabilitacja po wypadku,
  • śmierć w wypadku komunikacyjnym,
  • poważne zachorowanie, np. zawał, diagnoza nowotworu,
  • utrata zdolności do wykonywania pracy.

Może okazać się, że najtańsze ubezpieczenie na życie z www.ubezpieczeniaonline.pl będzie posiadało szeroki zakres ochronny, dzięki czemu zaoszczędzi się wiele środków finansowych.

Częstotliwość opłacania składek

Jednym z elementów polisy wpływających na jej cenę jest częstotliwość opłacania składki. Z reguły towarzystwa proponują kilka wariantów: miesięczny, kwartalny, półroczny i roczny. Opłacając polisę na rok z góry możemy liczyć na korzystne rabaty w porównaniu z tradycyjną miesięczną częstotliwością.

Takie rozwiązanie wybiorą jednak osoby z zapasem gotówki, ale dzięki temu nie będą musiały pamiętać o comiesięcznych zobowiązaniach.

Warto też pamiętać, że cena polisy na życie nie jest wartością stałą. W każdą rocznicę trwania umowy możemy negocjować jej warunki – dobierać rozszerzenia, zmieniać sumy ubezpieczenia czy ubezpieczyć z tej samej polisy bliską osobę. Co roku także towarzystwo zaproponuje nam tzw. indeksację składki, czyli uwzględnienie inflacji. Zgadzając się na minimalną korektę składki będziemy mogli zachować wysokość sumy ubezpieczenia na dotychczasowym poziomie.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież