Zdrożeje paliwo przez specjalny fundusz?

Według gazety "Rzeczpospolita" Prawo i Sprawiedliwoć zamierza podnieść opłatę paliwową nawet o 25 groszy na litrze.

Taki poselski projekt ustawy ma wpłynąć do Marszałka Sejmu. Wg gazety ma zostać powołany Krajowy Fundusz Drogowy. Środki zebrane przez ten podmiot mają być przeznaczone na budowę dróg lokalnych. Tutaj bowiem potrzeby są ogromne. Nawet w naszym powiecie można znaleźć wiele odcinków, które wymagają natychmiastowych remontów. Stan dróg powiatowych jest niejednokrotnie tragiczny. Te gminne także wymagają wkładu finansowego.

Kontrowersyjne wydaje się zapisanie w projekcie wysokości opłaty paliwowej. Paliwa płynne są w Polsce obłożone już wieloma podatkami. Na cenę benzyny składają się bowiem następujące czynniki: 39,8% cena benzynyto cena paliw w rafineriach, akcyza (35,2 proc.), VAT (18,8 proc.), marża sprzedawcy (3,2 proc.) i opłata paliwowa (3 proc.). Proporcje w przypadku oleju napędowego są nieco inne: cena w rafinerii to 43,6 proc., VAT 18,8proc., akcyza 28,2 proc., marża 2,4 proc., a opłata paliwowa 7 proc. Wg projektu ma to być nawet 25 gorszy na litrze. W zależności od źródła informacji jest to kwota z podatkiem lub bez. W tym drugim wariancie oznaczałoby to nawet 31 groszy.

W przeszłości była już podejmowana jedna próba wprowadzenia wyższej opłaty. Wówczas nawet proponowano 35 groszy na litrze. Zebrane środki miały być dzielone na Krajowy Fundusz Drogowy (80%) oraz na Fundusz Kolejowy (20%).

Zespół Dordców Gospodarczych "TOR" zwraca uwagę, że wystarczającą kwotą byłoby 10 groszy. W tej sytuacji i tak państwo zebrałoby dużą kwotę, a kierowcy nie odczuliby aż tak bardzo kolejnej daniny.

Szszególnie starostwa mają olbrzymie problemy z modernizacją swoich dróg i każda pomoc przydałaby się im na pewno. Jaki kształt ewentualnie przyjmie ustawa dowiemy się podobno jeszcze w obecne wakacje.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież