Skip to main content

Rata leasingowa uzależniona od przebiegu – czy to się opłaca?

| tekst sponosowany | Finanse

rata

Samochód w firmie to już raczej konieczność. Jednak przedsiębiorcy coraz częściej zależy wyłącznie na dostępie do aut niż na ich posiadaniu, dlatego oferta firm leasingowych cieszy się wzrastającą popularnością. Poza standardowo wyliczanymi ratami, kierowcy mają także szansę uzależnić wysokość opłat od przebiegu. Czy takie rozwiązanie jest faktycznie korzystne?

Standardowy leasing oznacza konieczność opłacania rat leasingowych każdego miesiąca w jednakowej wysokości. Oznacza to, że ewentualne przestoje i niekorzystanie z samochodu firmowego nie powodują zmniejszenia kwoty raty. W praktyce dla wielu firm okazuje się to być sporym problemem – skoro nie korzystają z auta firmowego, prawdopodobnie mają mniejsze dochody. W efekcie może prowadzić to do zachwiania płynności finansowej. Jest jednak na to sposób.

Leasing liczony kilometrami – na czym to polega?

Stosunkową nowością w zakresie leasingu jest oferta, która uzależnia wysokość raty leasingowej od przebiegu. Im mniej kilometrów w danym miesiącu pokona leasingowany pojazd, tym niższa będzie miesięczna rata. Dzięki takiej elastyczności, firma ma szansę zaoszczędzić wówczas, gdy pojazd nie jest użytkowany (może to wskazywać na chwilowo gorszą sytuację finansową) lub płacić optymalną ratę – gdy często korzysta z firmowego auta.

Ile to kosztuje?

Koszt leasingu uzależniony jest od wielu czynników, m.in. rodzaju wybranego samochodu oraz szacowanego przebiegu. Na przykładzie nowego Opla Astry z rocznym przebiegiem 20 tys. km symulacja kosztów będzie wyglądać następująco:

  • cena netto: 52 239,00 zł
  • rata stała: 235,22 zł
  • koszt za 1 km: 0,38 zł

Rata stała odpowiada części odsetkowej raty leasingowej, natomiast kapitał spłacany jest w ramach stawki liczonej za 1 km.

Należy przy tym podkreślić, że wartość wykupu zależy m.in. od przejechanych kilometrów. Jeżeli w ciągu roku pojazd nie przekroczy szacowanego przebiegu, wówczas kwota wykupu będzie odpowiednio wyższa. Natomiast jeśli przebieg będzie wyższy niż szacowany, kwota wykupu ulegnie obniżeniu.

Warto mieć świadomość, że leasing liczony kilometrami nie powstał po to, by obniżyć wysokość rat leasingowych. Jego ideą jest możliwość elastycznego dopasowania raty leasingowej w zależności od intensywności i częstotliwości użytkowania pojazdu oraz od aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Leasing liczony kilometrami to dodatkowe korzyści

Przedsiębiorcy korzystający z takiej formy leasingu, nie tylko mogą elastycznie dopasować wysokość raty do aktualnej sytuacji finansowej. Dużym atutem jest łatwiejsze zarządzanie flotą, np. dzięki dostępowi do innowacyjnej aplikacji. Pobrana na smartfon, pozwala generować raporty drogowe, daje informacje o zużyciu paliwa, a także umożliwia wydajniejsze i sprawniejsze zarządzanie pracą kierowców (źródło: http://happymiles.pl).

Jeśli szukasz korzystnej oferty leasingowej, sprawdź szczegóły leasingu rozliczanego na podstawie przejechanych kilometrów. To szczególnie dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw działających sezonowo.

Jak rozliczyć w Polsce emeryturę zagraniczna z USA?

Rozliczenie emerytury zagranicznej w Polsce jest procesem, który wymaga od emerytów i rencistów dokładnego zrozumienia obowiązujących przepisów oraz procedur. Dotyczy to w szczególności emerytur pochodzących z USA, krajów z którym Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pon...

Powtarzające się świadczenia niepieniężne - Nowa rzeczywistość dla spółek z o.o.

Współczesny rynek biznesowy stawia przed przedsiębiorcami szereg wyzwań, wymagając elastyczności i innowacyjnych podejść w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Od marca emerytury i renty uległy zmianie

Od 1 marca nastąpiła waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Została ona przeprowadzana z urzędu. Świadczenia wzrosły o 12,12 procenta.

Pożyczki online w sytuacjach kryzysowych

Awaria sprzętu, wypadek, problemy ze zdrowiem. Sytuacja kryzysowa skutkująca nagłą potrzebą finansową może przytrafić się każdemu. W takich chwilach pożyczki online stają się dla wielu osób jedyną dostępną opcją na szybkie finansowanie. Zanim jednak sam zdecydujesz się na to rozwiązanie, sprawdź,...

ZUS o świadczeniu wspierającym: najpierw decyzja wojewódzkiego zespołu, potem wypłata

1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Przyznawać i wypłacać świadczenie będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale dopiero po wydaniu przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności decyzji o ustaleniu pozio...

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Rosnąca liczba biur rachunkowych, zwłaszcza w większych aglomeracjach, takich jak Warszawa, otwiera przed przedsiębiorcami szeroką gamę możliwości wyboru oferty dopasowanej do ich potrzeb. Jednakże zwiększona liczba opcji może jednocześnie sprawić, że dokonanie ostatecznej decyzji staje się bardz...

Dolar australijski: Piękno i siła na Pacyfiku

Dolar Australijski (AUD) stanowi jedną z istotnych walut w regionie Azji i Pacyfiku. Jego unikalna historia, różnorodne zastosowania oraz wpływ na gospodarkę Australii sprawiają, że jest przedmiotem zainteresowania inwestorów i obserwatorów rynku finansowego na całym świecie.