Rata leasingowa uzależniona od przebiegu – czy to się opłaca?

rata

Samochód w firmie to już raczej konieczność. Jednak przedsiębiorcy coraz częściej zależy wyłącznie na dostępie do aut niż na ich posiadaniu, dlatego oferta firm leasingowych cieszy się wzrastającą popularnością. Poza standardowo wyliczanymi ratami, kierowcy mają także szansę uzależnić wysokość opłat od przebiegu. Czy takie rozwiązanie jest faktycznie korzystne?

Standardowy leasing oznacza konieczność opłacania rat leasingowych każdego miesiąca w jednakowej wysokości. Oznacza to, że ewentualne przestoje i niekorzystanie z samochodu firmowego nie powodują zmniejszenia kwoty raty. W praktyce dla wielu firm okazuje się to być sporym problemem – skoro nie korzystają z auta firmowego, prawdopodobnie mają mniejsze dochody. W efekcie może prowadzić to do zachwiania płynności finansowej. Jest jednak na to sposób.

Leasing liczony kilometrami – na czym to polega?

Stosunkową nowością w zakresie leasingu jest oferta, która uzależnia wysokość raty leasingowej od przebiegu. Im mniej kilometrów w danym miesiącu pokona leasingowany pojazd, tym niższa będzie miesięczna rata. Dzięki takiej elastyczności, firma ma szansę zaoszczędzić wówczas, gdy pojazd nie jest użytkowany (może to wskazywać na chwilowo gorszą sytuację finansową) lub płacić optymalną ratę – gdy często korzysta z firmowego auta.

Ile to kosztuje?

Koszt leasingu uzależniony jest od wielu czynników, m.in. rodzaju wybranego samochodu oraz szacowanego przebiegu. Na przykładzie nowego Opla Astry z rocznym przebiegiem 20 tys. km symulacja kosztów będzie wyglądać następująco:

  • cena netto: 52 239,00 zł
  • rata stała: 235,22 zł
  • koszt za 1 km: 0,38 zł

Rata stała odpowiada części odsetkowej raty leasingowej, natomiast kapitał spłacany jest w ramach stawki liczonej za 1 km.

Należy przy tym podkreślić, że wartość wykupu zależy m.in. od przejechanych kilometrów. Jeżeli w ciągu roku pojazd nie przekroczy szacowanego przebiegu, wówczas kwota wykupu będzie odpowiednio wyższa. Natomiast jeśli przebieg będzie wyższy niż szacowany, kwota wykupu ulegnie obniżeniu.

Warto mieć świadomość, że leasing liczony kilometrami nie powstał po to, by obniżyć wysokość rat leasingowych. Jego ideą jest możliwość elastycznego dopasowania raty leasingowej w zależności od intensywności i częstotliwości użytkowania pojazdu oraz od aktualnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Leasing liczony kilometrami to dodatkowe korzyści

Przedsiębiorcy korzystający z takiej formy leasingu, nie tylko mogą elastycznie dopasować wysokość raty do aktualnej sytuacji finansowej. Dużym atutem jest łatwiejsze zarządzanie flotą, np. dzięki dostępowi do innowacyjnej aplikacji. Pobrana na smartfon, pozwala generować raporty drogowe, daje informacje o zużyciu paliwa, a także umożliwia wydajniejsze i sprawniejsze zarządzanie pracą kierowców (źródło: http://happymiles.pl).

Jeśli szukasz korzystnej oferty leasingowej, sprawdź szczegóły leasingu rozliczanego na podstawie przejechanych kilometrów. To szczególnie dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw działających sezonowo.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież