Przejdź do głównej treści

Warto kupić nieruchomość z rynku wtórnego z pomocą programu MdM?

| tekst zewnętrzny | Finanse

polskie pieniadze

 

W całej historii programu Mieszkanie dla Młodych już ponad pięćdziesiąt tysięcy wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie. Pieniądze dostępne w 2016 roku rozeszły się w oka mgnieniu. Skąd ten fenomen? Polacy są zdecydowani kupować mieszkania, jednak w wielu przypadkach muszą posiłkować się pomocą państwa.

 

Czym jest program MdM?

Pierwszym programem wspierającym zakup mieszkania była Rodzina na Swoim. Pomagał on w spłacie odsetek podczas pierwszych lat kredytowania. Później zmieniono formułę i powstało Mieszkanie dla Młodych. Na przestrzeni lat program się rozwijał i wychodził naprzeciw oczekiwaniom coraz to liczniejszej grupy odbiorców. Prawdziwym przełomem było włączenie singli i osób przebywających w związkach partnerskich. Równie ważne było dodanie rynku wtórnego do programu dopłat.

MdM jest skierowany do osób młodych, które w dniu składania wniosku nie mają więcej niż trzydzieści pięć lat. Przy czym liczy się rocznik, a nie data urodzenia. Należy pamiętać, że przyszły beneficjent nie mógł być w przeszłości właścicielem nieruchomości. Dopuszczalny jest tylko tak zwany udział ułamkowy, który w żadnym wypadku nie mógłby zapewnić godnych warunków mieszkaniowych. Wyjątkiem są osoby wychowujące trójkę dzieci, ich te ograniczenia nie obowiązują. Co więcej dla nich przewidziana jest również najwyższa dopłata – 30%. Osoby bezdzietne mogą liczyć na 10, z jednym dzieckiem na 15, a z dwójką już na 20%.

Jakie nieruchomości są objęte dopłatą

Program Mieszkanie dla Młodych oferuje dofinansowanie do mieszkań o maksymalnej powierzchni 75 metrów kwadratowych, a w przypadku domu limit wynosi 100m. Osoby cieszące się trójką dzieci mogą liczyć na nieruchomość o dziesięć metrów większą. Ustawa rozgranicza powierzchnię mieszkalną od użytkowej i przez to lokal może zyskać powierzchnię rzeczywistą. Deweloperzy już na etapie projektu planują tak obiekt, by zoptymalizować go pod MdM.

Mieszkania z rynku wtórnego są interesującą alternatywą dla nowego budownictwa. Są często ciekawe zlokalizowane, blisko centrum, a przy tym dysponują wyjątkową architekturą i otoczeniem. Co więcej są tańsze, często bardzo dobrze wykończone, a bywają również umeblowane. Przede wszystkim jest to szansa dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach, gdzie deweloperzy rzadziej stawiają swoje budynki. Do tej pory inwestowanie w nieruchomości dla młodych z dala od wielkich miast, a chcących skorzystać z dopłaty MdM było utrudnione. Co więcej, teraz dopłatę do takiej nieruchomości obliczysz w kalkulatorze MdM, który w czytelny sposób przedstawi korzyści wynikające z programu.

Limity cen za metr kwadratowy nie są takie same w całej Polsce. BGK co kwartał wylicza na podstawie badań nad rynkiem wartości charakterystyczne dla każdego województwa. Trzeba pamiętać, że inne będą ceny dla mniejszych miejscowości i największych miast. Powiaty najbliżej stolicy regionu też będą miały swój indywidualny wskaźnik. Oddzielnie traktowane są również lokale nowe i używane.

Zastanawiając się nad przyszłością i nowym miejscem do życia, warto rozpatrzeć wszystkie możliwości. Uroki mieszkania w centrum są nieocenione, wszędzie blisko, jest się zawsze w centrum wydarzeń. Dlatego pomysł, by przeanalizować oferty również z wtórnego rynku nieruchomości wydaje się świetny. Mieszkanie z duszą i klimatem może być strzałem w dziesiątkę.

 

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…