Skip to main content

Warto kupić nieruchomość z rynku wtórnego z pomocą programu MdM?

| tekst zewnętrzny | Finanse

polskie pieniadze

 

W całej historii programu Mieszkanie dla Młodych już ponad pięćdziesiąt tysięcy wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie. Pieniądze dostępne w 2016 roku rozeszły się w oka mgnieniu. Skąd ten fenomen? Polacy są zdecydowani kupować mieszkania, jednak w wielu przypadkach muszą posiłkować się pomocą państwa.

 

Czym jest program MdM?

Pierwszym programem wspierającym zakup mieszkania była Rodzina na Swoim. Pomagał on w spłacie odsetek podczas pierwszych lat kredytowania. Później zmieniono formułę i powstało Mieszkanie dla Młodych. Na przestrzeni lat program się rozwijał i wychodził naprzeciw oczekiwaniom coraz to liczniejszej grupy odbiorców. Prawdziwym przełomem było włączenie singli i osób przebywających w związkach partnerskich. Równie ważne było dodanie rynku wtórnego do programu dopłat.

MdM jest skierowany do osób młodych, które w dniu składania wniosku nie mają więcej niż trzydzieści pięć lat. Przy czym liczy się rocznik, a nie data urodzenia. Należy pamiętać, że przyszły beneficjent nie mógł być w przeszłości właścicielem nieruchomości. Dopuszczalny jest tylko tak zwany udział ułamkowy, który w żadnym wypadku nie mógłby zapewnić godnych warunków mieszkaniowych. Wyjątkiem są osoby wychowujące trójkę dzieci, ich te ograniczenia nie obowiązują. Co więcej dla nich przewidziana jest również najwyższa dopłata – 30%. Osoby bezdzietne mogą liczyć na 10, z jednym dzieckiem na 15, a z dwójką już na 20%.

Jakie nieruchomości są objęte dopłatą

Program Mieszkanie dla Młodych oferuje dofinansowanie do mieszkań o maksymalnej powierzchni 75 metrów kwadratowych, a w przypadku domu limit wynosi 100m. Osoby cieszące się trójką dzieci mogą liczyć na nieruchomość o dziesięć metrów większą. Ustawa rozgranicza powierzchnię mieszkalną od użytkowej i przez to lokal może zyskać powierzchnię rzeczywistą. Deweloperzy już na etapie projektu planują tak obiekt, by zoptymalizować go pod MdM.

Mieszkania z rynku wtórnego są interesującą alternatywą dla nowego budownictwa. Są często ciekawe zlokalizowane, blisko centrum, a przy tym dysponują wyjątkową architekturą i otoczeniem. Co więcej są tańsze, często bardzo dobrze wykończone, a bywają również umeblowane. Przede wszystkim jest to szansa dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach, gdzie deweloperzy rzadziej stawiają swoje budynki. Do tej pory inwestowanie w nieruchomości dla młodych z dala od wielkich miast, a chcących skorzystać z dopłaty MdM było utrudnione. Co więcej, teraz dopłatę do takiej nieruchomości obliczysz w kalkulatorze MdM, który w czytelny sposób przedstawi korzyści wynikające z programu.

Limity cen za metr kwadratowy nie są takie same w całej Polsce. BGK co kwartał wylicza na podstawie badań nad rynkiem wartości charakterystyczne dla każdego województwa. Trzeba pamiętać, że inne będą ceny dla mniejszych miejscowości i największych miast. Powiaty najbliżej stolicy regionu też będą miały swój indywidualny wskaźnik. Oddzielnie traktowane są również lokale nowe i używane.

Zastanawiając się nad przyszłością i nowym miejscem do życia, warto rozpatrzeć wszystkie możliwości. Uroki mieszkania w centrum są nieocenione, wszędzie blisko, jest się zawsze w centrum wydarzeń. Dlatego pomysł, by przeanalizować oferty również z wtórnego rynku nieruchomości wydaje się świetny. Mieszkanie z duszą i klimatem może być strzałem w dziesiątkę.

 

Jak rozliczyć w Polsce emeryturę zagraniczna z USA?

Rozliczenie emerytury zagranicznej w Polsce jest procesem, który wymaga od emerytów i rencistów dokładnego zrozumienia obowiązujących przepisów oraz procedur. Dotyczy to w szczególności emerytur pochodzących z USA, krajów z którym Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pon...

Powtarzające się świadczenia niepieniężne - Nowa rzeczywistość dla spółek z o.o.

Współczesny rynek biznesowy stawia przed przedsiębiorcami szereg wyzwań, wymagając elastyczności i innowacyjnych podejść w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Od marca emerytury i renty uległy zmianie

Od 1 marca nastąpiła waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Została ona przeprowadzana z urzędu. Świadczenia wzrosły o 12,12 procenta.

Pożyczki online w sytuacjach kryzysowych

Awaria sprzętu, wypadek, problemy ze zdrowiem. Sytuacja kryzysowa skutkująca nagłą potrzebą finansową może przytrafić się każdemu. W takich chwilach pożyczki online stają się dla wielu osób jedyną dostępną opcją na szybkie finansowanie. Zanim jednak sam zdecydujesz się na to rozwiązanie, sprawdź,...

ZUS o świadczeniu wspierającym: najpierw decyzja wojewódzkiego zespołu, potem wypłata

1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Przyznawać i wypłacać świadczenie będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale dopiero po wydaniu przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności decyzji o ustaleniu pozio...

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe?

Rosnąca liczba biur rachunkowych, zwłaszcza w większych aglomeracjach, takich jak Warszawa, otwiera przed przedsiębiorcami szeroką gamę możliwości wyboru oferty dopasowanej do ich potrzeb. Jednakże zwiększona liczba opcji może jednocześnie sprawić, że dokonanie ostatecznej decyzji staje się bardz...

Dolar australijski: Piękno i siła na Pacyfiku

Dolar Australijski (AUD) stanowi jedną z istotnych walut w regionie Azji i Pacyfiku. Jego unikalna historia, różnorodne zastosowania oraz wpływ na gospodarkę Australii sprawiają, że jest przedmiotem zainteresowania inwestorów i obserwatorów rynku finansowego na całym świecie.