Przejdź do głównej treści

Ustawa „antylichwiarska” weszła w życie. Co się zmieni?

hamme

Ustawa regulująca wysokość dodatkowych, poza odsetkami, opłat od pożyczek, zwana potocznie antylichwiarską, weszła w życie 11 marca. Wyeliminuje ona z rynku nieuczciwych pożyczkodawców, zapewni lepszą ochronę klienta. Może jednak przynieść również inne skutki, niekoniecznie pożądane.

Ograniczenia kosztów kredytu

Dotychczas ograniczenie kosztów pożyczek dotyczyło jedynie oprocentowania, które nie mogło przekraczać czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego, czyli 10% w skali roku. Pozostałe koszty – opłata przygotowawcza, opłata manipulacyjna, opłata za rozpatrzenie wniosku, obowiązkowe ubezpieczenie itd. – mogły być kształtowane dowolnie, przez co realne oprocentowanie pożyczek wynosić mogło nawet kilkaset procent.

Po wejściu w życie ustawy ograniczenia dotyczą ogółu kosztów. Szybka pożyczka będzie teraz kosztować znacznie mniej. Koszty pozaodsetkowe nie mogą przekroczyć 55% wartości pożyczki w skali roku. Łączna suma opłat poniesionych na zaciągnięcie pożyczki nie może przekroczyć równowartości wypłaconej kwoty. Jeśli pożyczkodawca nie zmieści się w tym limicie – pożyczkobiorca będzie miał prawo zwrotu długu bez żadnych odsetek.

Czekają nas zmiany na rynku pożyczkowym?

Ochrona klientów przed nadmiernymi kosztami pożyczek to jeden aspekt. Drugim jest zmniejszenie opłacalności udzielania tych pożyczek przez podmioty pozabankowe. Należy się więc spodziewać, że wkrótce mogą zniknąć z rynku pożyczki darmowe. Prawdopodobnie firmy pozabankowe pójdą też w kierunku wydłużenia czasu, na jaki przyznawana jest pożyczka, oraz zwiększenia pożyczanych kwot. Pogorszyć się może sytuacja z przyznawaniem chwilówek – parabanki będą musiały zwracać większą uwagę na wiarygodność swoich klientów. Zapewne również szybciej będą oddawać niespłacone zobowiązania do sądu, co dla klienta będzie wiązało się z koniecznością poniesienia ewentualnych kosztów sądowych.

Jak rzeczywiście zmieni się rynek pożyczek pozabankowych – pokaże czas. Nie ma możliwości stworzenia idealnej ustawy, która w pełni ochroni klienta przed nieuczciwymi praktykami, i również ten akt prawny może posiadać dziury i niedociągnięcia. Zaciągając zobowiązania najlepiej zwrócić się do pewnej, sprawdzonej i zaufanej firmy.

 

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…