Skip to main content

Ustawa „antylichwiarska” weszła w życie. Co się zmieni?

hamme

Ustawa regulująca wysokość dodatkowych, poza odsetkami, opłat od pożyczek, zwana potocznie antylichwiarską, weszła w życie 11 marca. Wyeliminuje ona z rynku nieuczciwych pożyczkodawców, zapewni lepszą ochronę klienta. Może jednak przynieść również inne skutki, niekoniecznie pożądane.

Ograniczenia kosztów kredytu

Dotychczas ograniczenie kosztów pożyczek dotyczyło jedynie oprocentowania, które nie mogło przekraczać czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego, czyli 10% w skali roku. Pozostałe koszty – opłata przygotowawcza, opłata manipulacyjna, opłata za rozpatrzenie wniosku, obowiązkowe ubezpieczenie itd. – mogły być kształtowane dowolnie, przez co realne oprocentowanie pożyczek wynosić mogło nawet kilkaset procent.

Po wejściu w życie ustawy ograniczenia dotyczą ogółu kosztów. Szybka pożyczka będzie teraz kosztować znacznie mniej. Koszty pozaodsetkowe nie mogą przekroczyć 55% wartości pożyczki w skali roku. Łączna suma opłat poniesionych na zaciągnięcie pożyczki nie może przekroczyć równowartości wypłaconej kwoty. Jeśli pożyczkodawca nie zmieści się w tym limicie – pożyczkobiorca będzie miał prawo zwrotu długu bez żadnych odsetek.

Czekają nas zmiany na rynku pożyczkowym?

Ochrona klientów przed nadmiernymi kosztami pożyczek to jeden aspekt. Drugim jest zmniejszenie opłacalności udzielania tych pożyczek przez podmioty pozabankowe. Należy się więc spodziewać, że wkrótce mogą zniknąć z rynku pożyczki darmowe. Prawdopodobnie firmy pozabankowe pójdą też w kierunku wydłużenia czasu, na jaki przyznawana jest pożyczka, oraz zwiększenia pożyczanych kwot. Pogorszyć się może sytuacja z przyznawaniem chwilówek – parabanki będą musiały zwracać większą uwagę na wiarygodność swoich klientów. Zapewne również szybciej będą oddawać niespłacone zobowiązania do sądu, co dla klienta będzie wiązało się z koniecznością poniesienia ewentualnych kosztów sądowych.

Jak rzeczywiście zmieni się rynek pożyczek pozabankowych – pokaże czas. Nie ma możliwości stworzenia idealnej ustawy, która w pełni ochroni klienta przed nieuczciwymi praktykami, i również ten akt prawny może posiadać dziury i niedociągnięcia. Zaciągając zobowiązania najlepiej zwrócić się do pewnej, sprawdzonej i zaufanej firmy.

 

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.