Skip to main content

Zalety i wady lokat bankowych

| nadesłane do redakcji | Finanse

141812183271952800

Większość Polaków lokuje swoje oszczędności w lokatach bankowych. Nie znaczy to jednak, że jest to najlepszy sposób na inwestowanie dla ciebie. Zanim więc zdecydujesz się na lokatę, poznaj zalety i wady tego produktu bankowego, a potem zapoznaj się z ofertami, jakie przygotowały konkretne banki.

Zalety:

  • Bezpieczeństwo – nigdy nie stracimy zainwestowanych na lokacie środków, możemy jedynie po prostu nie zarobić. Jedynym zagrożeniem dla naszych oszczędności jest bankructwo banku, ale wówczas mamy gwarantowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwrot całości wpłaconych na lokatę pieniędzy (jeśli nie przekraczają 100 tys. euro) w ciągu 20 dni od dnia ogłoszenia upadłości przez bank.
  • Przewidywalność zysku – lokaty, głównie te ze stałym oprocentowaniem, gwarantują konkretny procent zysku.
  • W łatwy sposób można wybrać najkorzystniejszą lokatę - poprzez dostępne na rynku rankingi lokat.
  • Proste zasady korzystania z lokat – ten sposób inwestowania nie wymaga specjalnej wiedzy z zakresu finansów ani orientowania się w aktualnej sytuacji gospodarczej kraju.
  • Niska kwota na otwarcie lokaty - aby zacząć zarabiać na swoich oszczędność nie potrzebujesz dużej ilości pieniędzy - z lokaty możesz skorzystać inwestując już od 500 – 1000 zł.
  • Łatwość założenia lokaty – jeśli warunki lokaty są dla ciebie jasne, wystarczy, że podpiszesz umowę i wpłacisz do banku deklarowana kwotę.
  • Duży wybór ofert bankowych – banki oferują coraz atrakcyjniejsze oprocentowania oraz różne rodzaje lokat, z których możesz korzystać w zależności od twoich potrzeb i możliwości.

Wady:

  • Niskie oprocentowanie – zazwyczaj jest tak, że zysk z inwestycji rośnie wraz z ryzykiem. Lokata bankowa jest bardzo bezpieczna, ale niestety kosztem oprocentowania.
  • Podatek Belki – oprocentowanie podawane przez banki to zysk brutto, od którego należy odjąć 19% podatku Belki
  • Brak dostępu do zainwestowanych środków – umieszczenie pieniędzy na lokacie wiąże się w większości przypadków z zamrożeniem ich, czyli przez cały okres trwania lokaty nie możemy z nich korzystać. Jeśli przedterminowo wypłacimy zainwestowane środki musimy się liczyć z utratą oprocentowania czy nawet karą umowną.

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.