Przejdź do głównej treści

UE oferuje pieniądze na ocieplenie domu

| feldhaus | Finanse

UE oferuje pieniądze na ocieplenie domu

8 mld euro – tyle z funduszy europejskich zamierza wydać Polska na projekty powodujące mniejsze straty energii i produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Ponad połowę tej kwoty dostaną województwa, które według własnego uznania będą nią dysponować.

Oznacza to, że mieszkaniec jednego województwa może otrzymać kwotę kilkukrotnie większą niż jego rodak, mieszkający kilkadziesiąt kilometrów dalej.

4,5 mld euro dla samorządów

Ponad połowa kwoty – 4,5 mld euro – do dyspozycji dostaną samorządy województw, które według własnego uznania będą wydawać ją na gospodarkę niskoemisyjną. Rozbieżność pomiędzy poszczególnymi regionami jest ogromna – od 98 ml euro w lubuskim, do 748 mln euro w śląskim.

Dostęp do pieniędzy również dla spółdzielni i wspólnot

Ze środków na modernizację energetyczną będą mogły skorzystać również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Pozwoli to na budowę farm wiatrowych i termoizolację budynków. Lepiej ocieplone budynki to mniejsze zapotrzebowanie na energię. Najlepiej w tym wypadku elewację wykonać raz, a dobrze, tynk zastępując płytkami klinkierowanymi, które idealnie chronią przed działaniem warunków atmosferycznych. Jednym z największych producentów płytek w Europie jest http://www.feldhaus.pl – warto skontaktować się z lokalnym dystrybutorem firmy. Na cel ten zostanie przeznaczonych od 4 mln euro w opolskim, do 63 mln euro w wielkopolskim.

15% domowego budżetu trafia do kieszeni dostawców energii

Według analiz ekspertów, właśnie termoizolacja budynków mieszkalnych może przynieść największe oszczędności polskim rodzinom. - To w budynkach mieszkalnych kryje się największy potencjał oszczędności energii w Polsce. Ich energetyczna modernizacja przyniosłaby znaczne oszczędności polskim rodzinom, które średnio wydają dziś na energię ponad 15% swojego budżetu – mówi Przemysław Kalinka, ekspert ds. funduszy unijnych Polskiej Zielonej Sieci.

Niepokojące są jednak plany pięciu województw, które planują przeznaczyć środki finansowe na ocieplenie tylko części budynków, tj. np. na wymianę okien na klatce schodowej.

Szansa dla Kowalskiego na nowe okna i drzwi

Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej może dać wymierne korzyści nie tylko samorządom, lecz również poszczególnym obywatelom. Teraz zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty i mieszkańcy będą mogli starać się o pieniądze np. na zakup nowych drzwi zewnętrznych czy okien, przez które może uciekać ciepło, jak również na ocieplenie budynków.

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…