Skip to main content


Jak dostać kartę kredytową?

| MP | Finanse

Jak dostać kartę kredytową?

Z perspektywy czysto wizualnej nie ma zbyt wielu różnic między kartą debetową a kredytową. I jedna, i druga jest elektronicznym środkiem zawierania transakcji. Równie znaczące są zabezpieczenia obydwu form bezgotówkowej płatności.

Jednak karta debetowa a kredytowa to w pewnym sensie dwa różne światy. Różnice między nimi dotyczą możliwości, jakie daje ta druga oraz – siłą rzeczy – obostrzeń związanych z jej uzyskaniem. O ile bowiem kartę płatniczą zwykłą mają prawie wszyscy, o tyle na kredytową, z perspektywy banku, trzeba sobie „zasłużyć”.

Zacznijmy jednak od korzyści. Dzięki karcie kredytowej uzyskujemy praktycznie darmowy, krótkoterminowy kredyt (na dowolne wydatki). Jego darmowość jest przy tym oczywiście względna: mamy ją zapewnioną, gdy spłacamy kwotę zadłużenia odpowiednio szybko. Długość okresu bezodsetkowego zależy przy tym od banku i od podpisanej z klientem, indywidualnej umowy.

Karta kredytowa to także bezpieczny sposób na dokonywanie płatności w internecie (co potwierdził raport serwisu comperia.pl). Widoczne jest to zwłaszcza podczas takich zakupów jak transakcje podróżnicze: czasami tylko dzięki karcie kredytowej możemy zarezerwować i opłacić on-line bilety samolotowe czy bilety kolejowe w innych krajach. Narzędzia te charakteryzują się bowiem globalnością i są akceptowalne praktycznie na całym świecie. Temu „przywilejowi”, jakim jest karta kredytowa, towarzyszą ponadto także pewne dodatkowe usługi, np. możliwość zbierania punktów lojalnościowych, programy rabatowe itd.

A co z obostrzeniami? Przede wszystkim karty kredytowej nie otrzyma „zwykły klient”. Musi być to osoba pełnoletnia uzyskująca (na ogół) stałe dochody, która posiada zdolność kredytową wymaganą przez bank. Niektóre banki dają jednak możliwość uzyskania jej osobom niezatrudnionym, które jednak posiadają regularne wpływy na konto osobiste – bez potrzeby udokumentowania zarobków. Trzy instytucje (BOŚ, mBank oraz Getin) akceptują ponadto wyciągi pochodzące z innych banków, nie trzeba posiadać konta w ramach ich oferty. Z brakiem zaświadczeń o zarobkach wiążą się jednak limity.

Warto zauważyć, że w ten sposób karta kredytowa przestała być w pewnym sensie luksusem, a już na pewno nie jest symbolem bogactwa.

 

 

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.

Czym jest KSeF i jakie daje możliwości?

Krajowy System e-Faktur to narzędzie, które już od dawna intryguje wielu przedsiębiorców. To ogólnopolski program informatyczny, który pozwala na wystawianie i odbierane faktur strukturalnych. Co ciekawe, jeżeli już teraz postawimy na korzystanie z systemu, będziemy mogli liczyć na korzyści podat...

Jak rozliczyć w Polsce emeryturę zagraniczna z USA?

Rozliczenie emerytury zagranicznej w Polsce jest procesem, który wymaga od emerytów i rencistów dokładnego zrozumienia obowiązujących przepisów oraz procedur. Dotyczy to w szczególności emerytur pochodzących z USA, krajów z którym Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pon...

Powtarzające się świadczenia niepieniężne - Nowa rzeczywistość dla spółek z o.o.

Współczesny rynek biznesowy stawia przed przedsiębiorcami szereg wyzwań, wymagając elastyczności i innowacyjnych podejść w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Od marca emerytury i renty uległy zmianie

Od 1 marca nastąpiła waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Została ona przeprowadzana z urzędu. Świadczenia wzrosły o 12,12 procenta.

Pożyczki online w sytuacjach kryzysowych

Awaria sprzętu, wypadek, problemy ze zdrowiem. Sytuacja kryzysowa skutkująca nagłą potrzebą finansową może przytrafić się każdemu. W takich chwilach pożyczki online stają się dla wielu osób jedyną dostępną opcją na szybkie finansowanie. Zanim jednak sam zdecydujesz się na to rozwiązanie, sprawdź,...

ZUS o świadczeniu wspierającym: najpierw decyzja wojewódzkiego zespołu, potem wypłata

1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Przyznawać i wypłacać świadczenie będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale dopiero po wydaniu przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności decyzji o ustaleniu pozio...