Przejdź do głównej treści

Płacisz komuś rachunki? Przeczytaj to!

| eoborniki.pl za GP | Finanse

Niedoskonałość polskiego prawa nie budzi większego już zaskoczenia. Czasem jednak pojawiają się absurdy, które pomimo codziennych doświadczeń mogą zszokować.

Gazeta Prawna opisuje groteskową sytuację, dotyczącą płatności za odpady komunalne. Okazuje się, że ordynacja podatkowa nie pozwala na przyjmowanie opłat za śmieci, gdy dokonane zostały przez osoby trzecie w stosunku do właściciela nieruchomości. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy powołuje się na wyrok NSA z 2008r.

Oznacza to tyle, że aby zobowiązanie podatkowe wygasło, musi płatności za śmieci dokonać właściciel nieruchomości z własnego konta. Jeśli jednak nie robi to w formie przelewu, a płaci gotówką, to może to zrobić także osoba... trzecia! Jeśli więc starsza osoba poprosi choćby sąsiada o zapłatę rachunku za odpady, to ten aby nie narażać znajomego na problemy, powinien uiścić należność gotówką. W żadnym wypadku korzystając z własnego rachunku bankowego!

Jakie konsekwencje rodzą się z tej interpretacji przepisów prawa podatkowego dla obu stron? Urząd powinien zwrócić wpłaconą kwotę nadawcy. To oznacza, że owa osoba nie ureguluje należności, a więc narazi się minimum na odsetki karne!

Na szczęście te kuriozalne przepisy wkrótce mają zostać poprawione. Urzędy natomiast nie powinny obawiać się nadgorliwości fiskusa. Miejmy nadzieje, że przedsiębiorstwa komunalne nie będą musiały zatrudniać dodatkwoe osoby do weryfikowania i ewentualnego odsyłania dokonanych opłat za wywóz śmieci.

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…