Przejdź do głównej treści

Stanieją pożyczki od firm pożyczkowych? (film)

| newseria.pl | Finanse

Ministerstwo Finansów chce ograniczenia kosztów pożyczek do maksymalnie 30 proc. ich wartości. Planuje także wprowadzić rejestr firm pożyczkowych i zaostrzyć kary za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia, w tym gromadzenie depozytów od klientów.

– Naszym zdaniem firmy, które obecnie działają i działają zgodnie z prawem, nie mają problemów np. z UOKiK, nie powinny mieć obaw co do tej regulacji – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.

Obecnie trwa zbieranie opinii o przygotowanych przez resort finansów założeniach. Na ich podstawie powstanie projekt zmian w odpowiednich ustawach, który następnie trafi pod obrady Sejmu.

– Firmy pożyczkowe są najbardziej zainteresowane tym, czy i w jaki sposób chcemy uregulować wysokość kosztu kredytu konsumenckiego. Określiliśmy tę barierę kosztów poza odsetkami – odsetki są wyłączone – na poziomie 30 proc. Zostało to w miarę neutralnie przyjęte przez tzw. rynek, czyli zainteresowane strony – stwierdza wiceminister finansów. – Odstąpiliśmy od RRSO, czyli Realnej Rocznej Stopy Oprocentowania, która de facto miałaby sens w odniesieniu do kredytów i pożyczek powyżej roku.

Wojciech Kowalczyk jest zdania, że nie należy się spodziewać ich przejścia do szarej strefy po wprowadzeniu nowych regulacji.

– Zaproponowane przez nas rozwiązania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku legalnie działających firm. Przecież kwestia wprowadzenia rejestru działalności regulowanej przez UOKiK, czy kwestia karalności osób prowadzących takie firmy, łamania Prawa bankowego, udzielania informacji z zakresu tajemnicy zawodowej przez KNF w postępowaniach prokuratorskich, nie dotyczą firm, które działają legalnie i zgodnie z prawem – przekonuje wiceminister finansów. – Nasze propozycje mają na celu eliminację zjawisk, które uderzają w konsumenta.

Przyjęte przez Ministerstwo Finansów założenia zmian przewidują rozszerzenie uprawnień Komisji Nadzoru Finansowego. Będzie ona mogła prowadzić postępowania wobec wszystkich podmiotów, podejrzewanych o wykonywanie działalności licencjonowanej na rynku bankowym bez wymaganego zezwolenia. Ponadto zaostrzone mają być kary za gromadzenie bez zezwolenia pieniędzy innych osób w celu obciążania ich ryzykiem.

Obecnie – zgodnie z Prawem bankowym – podmiot, który bez zezwolenia zbiera depozyty od klientów, podlega karze grzywny do 5 mln złotych i karze pozbawienia wolności do lat 3. Resort finansów chce podnieść wysokość grzywny do 10 mln zł, a wymiar kary więzienia – do 5 lat. Natomiast samo udzielanie kredytów będzie wymagało wpisu w specjalnym rejestrze firm pożyczkowych.

 

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…