Przejdź do głównej treści

Przed nami reforma OFE

| eoborniki.pl za premier.gov.pl | Finanse

Dziś Premier Donald Tusk wraz z Ministrem Finansów Jackiem Rostowskim poinformowali o reformie Otwartych Funduszy Emerytalnych. To co kiedyś miało być wspaniałym rozwiązaniem dziś staje się narzędziem do łatania dziury budżetowej.

Premier podkreślił, że przy tworzeniu założeń uwzględniono kilka czynników:

* Kwestia długu publicznego, ponieważ do tej pory system OFE był zbudowany na zwiększającym się długu publicznym.

* Bezpieczeństwo emerytur, tak aby w 100% zabezpieczyć dożywotnie wypłacanie emerytur.

* Neutralność zmian z punktu widzenia obecnego i przyszłego emeryta, tak aby zmiany nie wpłynęły na wysokość składki emerytury.

Zdaniem Donalda Tuska obecny system OFE uniemożliwiłby planowany skok cywilizacyjny, biorąc pod uwagę m.in. napływ dotacji z nowego budżetu UE i sytuację samorządów.

Chodzi też o obniżenie ryzyka związanego z inwestowaniem na giełdzie. - Ryzyko to powinno być związane z wolą obywatela - mówił szef rządu i wyjaśnił, że państwo nie powinno ulegać pokusie nacjonalizacji. - Przygotowując założenia, wykluczyliśmy możliwość przejęcia przez państwo akcji OFE - powiedział Donald Tusk.

Główne założenia zmian w OFE:

* Część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS.

* Przyszła składka do OFE będzie dobrowolna.

* Składka na poziomie 2,92 proc. w części akcyjnej.

* Środki będą stopniowo przenoszeniem z OFE do ZUS przed emeryturą (tzw. suwak).

Minister finansów Jacek Rosowski poinformował o planach liberalizacji polityki inwestycyjnej otwartych funduszy emerytalnych. Chodzi o to, by OFE bardziej aktywnie inwestowały w gospodarkę. Jacek Rostowski wyjaśnił, że po wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym jedyną rzeczą, której nie będą mogły robić fundusze, będzie inwestowanie w obligacje skarbu państwa lub obligacje gwarantowane przez skarb państwa.

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…