Przejdź do głównej treści

1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

| Marlena Nowicka rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce | Finanse

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Jak dotąd przyznano przeszło 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacenia składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym.

 

Zdecydowana większość wniosków rozpatrzona

 

Według danych z 7 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy złożyli  ponad 1,6 mln wniosków o zwolnienie z opłacenia składek, w tym przeszło 1,3 mln w listopadzie za grudzień. Za styczeń wniosków o wakacje składkowe złożono 322,9 tys.  

 

Ponad 1,4 mln przedsiębiorców (1,2 mln osób za grudzień i blisko 200 tys. za styczeń) już wie, że otrzymało ulgę. Łączna kwota podlegająca zwolnieniu przekroczyła już 1,8 mld zł – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - W Wielkopolsce o wakacje składkowe na grudzień wystąpiło prawie 142 tys. przedsiębiorców, na styczeń prawie 39 tys. W niektórych przypadkach niezbędne jest usunięcie braków formalnych, co niestety wydłuża rozpatrywanie sprawy. Warto przy tym pamiętać, że im szybciej klient uzupełni braki, tym szybciej zakończy się obsługa wniosku o wakacje składkowe.

 

W jednostkowych sprawach ZUS wyjaśnia z płatnikami najbardziej skomplikowane kwestie, które nie pozwalają na podjęcie rozstrzygnięcia.

 

ZUS rozpatruje wnioski o wakacje składkowe automatycznie. Wszelkie informacje w tej sprawie można znaleźć na swoim profilu w PUE ZUS/eZUS. Informację o tym, że na PUE ZUS/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat ZUS wyśle dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE ZUS/eZUS.

 

Co w razie odmowy?

 

Jeśli przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie decyzję. Zakład przekaże ją na konto płatnika na PUE ZUS/eZUS. Od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS.

 

W razie wydania decyzji odmownej należne składki za grudzień płatnik będzie musiał uregulować w standardowym terminie, czyli do 20. stycznia. Może też złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie należności na raty. Takie wnioski mogą złożyć również ci płatnicy, z którymi ZUS wyjaśnia wątpliwości w sprawie.

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…