Przejdź do głównej treści

W czym pomoże księgowa dla zatrudnionego na B2B?

Ostatnimi czasy, coraz bardziej popularną praktyką, staje się zatrudnianie pracownika w oparciu o umowę B2B. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. W takim modelu współpracy, to na podwładnym spoczywa obowiązek odprowadzania składek do ZUS i rozliczania się z urzędem skarbowym. Żeby przebiegało to sprawnie, warto podjąć współpracę z profesjonalną księgową.

Na czym polega zatrudnienie na B2B?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mają jasno określone zadania, które są zobowiązani wykonywać na rzecz swojego pracodawcy. Jeżeli mowa natomiast o współpracy B2B, to jest ona nawiązana pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, a jeden z nich świadczy usługi na rzecz drugiego. Tego typu praktyka, bardzo często stosowana jest w przypadku firm z branży IT, współpracujących m.in. z programistami. Żeby móc zawrzeć taką umowę, pracownik zobowiązany jest do założenia działalności gospodarczej i comiesięcznego wystawiania faktury na rzecz przedsiębiorstwa, z którym współpracuje. Posiadanie własnej firmy, to również konieczność prowadzenia ewidencji przychodów i kosztów oraz rozliczania się z urzędem skarbowym i ZUS. Księgowość dla programistów, uzależniona jest od rodzaju prowadzonej przez nich działalności. Najczęściej jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli prowadzenie Książki Przychodów i Rozchodów lub ryczałtu ewidencjonowanego. Programiści, mogą samodzielnie rozliczać się z US lub zlecić te działania biurowi rachunkowemu, oferującemu księgowość dla IT. Z przykładem takiej oferty, można zapoznać się tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-dla-programistow/, do czego zachęcamy.

Jakie obowiązki spoczywają na księgowej?

Podjęcie współpracy z profesjonalną księgową, to duże udogodnienie dla osoby, współpracującej w oparciu o umowę B2B. Pomimo, że księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest stosunkowo łatwa i można ją prowadzić samodzielnie, to wymaga ona bieżącego monitorowania zmian w przepisach prawa, a także poświęcania czasu na ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych, wyliczanie podatków i wysyłanie deklaracji do US i ZUS. Żeby móc w pełni skupić się na swoich obowiązkach służbowych, najlepiej powierzyć sprawy księgowe swojej firmy zewnętrznemu biurowi rachunkowemu, oferującemu księgowość dla samozatrudnionych. Przykładowa oferta takiej współpracy dostępna jest tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/ksiegowosc-jdg/. Zgodnie z umową księgowa, w sposób kompleksowy, zajmie się rachunkowością firmy swojego klienta, a on zyska pewność, że nad sprawami jego przedsiębiorstwa, sprawuje opiekę prawdziwy fachowiec w tej dziedzinie.

Jak wybrać odpowiednią księgową?

Na rynku swoją działalność prowadzi wiele biur rachunkowych. Jak zatem spośród tylu propozycji współpracy wyłonić tą najlepszą? Otóż trzeba dokładnie zapoznać się z ofertą danej firmy i zweryfikować, czy proponowana przez nią obsługa księgowa JDG, odpowiada danemu przedsiębiorcy. Warto także zwrócić uwagę na profesjonalizm biura rachunkowego, jego podejście do klienta, a także doświadczenie zawodowe. Jedną z polecanych firm, która cieszy się dużym uznaniem wśród szerokiego grona klientów, jest Solidna Księgowa, a jej oferta znajduje się tu https://solidnaksiegowa.com/. To niewątpliwie dobry wybór, który poskutkuje owocną współpracą. 

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…