Zmiana formularzu ZUS na odroczenie składek

ZUS ugiął się pod wpływem krytyki i zmienił formularz wniosku o odroczenie terminu płacenia składek o 3 miesiące.

W związku z wprowadzeniem udogodnień dla przedsiębiorców z uwagi na pandemię koronawirusa ZUS opublikowała 17 marca wzór wniosku jaki mają złożyć przedsiębiorcy aby skorzystać z ulgi. Jakie tez było zdziwienie wielu gdy zobaczyło ten formularz. Bez posiadania żadnej wiedzy księgowej, finansowej czy prawniczej można śmiało stwierdzić, że ilość wymaganych informacji ni jak nie ma się do rzeczywistości. Oceńcie sami: Wniosek dla osób nieprowadzących pełnej księgowości (plik doc 395kb)

Bardzo trafnie skrytykował to na swoim profilu społecznościowym Łukasz Rybarski (film z 20.03.2020):

W dniu dzisiejszy na stronie internetowej ZUS opublikowano już „skróconą” wersję formularza i jeden wniosek dla wszystkich przedsiębiorców. ZUS informuje nas:

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów a także w związku z opinią Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zgodnie z którą odroczenie o 3 miesiące składek oraz zawieszenie na 3 miesiące realizacji umowy zawartej z ZUS, nie stanowi pomocy publicznej, udostępniamy uproszczony wniosek dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z takiej formy wsparcia. Uproszczony wniosek  jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców – niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości."

I link do skróconego wniosku:

Wniosek o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące (plik doc 92kb)

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież