Skip to main content

Księgi rachunkowe i pełna księgowość

| Artykuł sponsorowany | Finanse

Kompleksowa obsługa księgowa firmy - w rękach jednego biura rachunkowego

Dynamicznie zmieniające się przepisy fiskalne, zasady wynagradzania i sprawozdawczości, w połączeniu z wieloma innymi obwarowaniami oraz potrzebami, jakich wymaga prowadzenie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wymaga ogromu wiedzy, doświadczenia, a także czasu. Szczególnie dotyczy to spółek i innych podmiotów zarejestrowanych w KRS, które zobligowane są do prowadzenia tzw. pełnej księgowości. W sytuacji, gdy przedsiębiorcy koncentrują się biznesowych, handlowych i marketingowych aspektach swojej aktywności, warto powierzyć prowadzenie swoich ksiąg rachunkowych, jak również powiązanych z tym pozostałych tematów i obowiązków - wyspecjalizowanemu podmiotowi, jakim jest biuro rachunkowe. 

Z całą pewnością korzystne jest zlecenie wszystkich tych czynności jednej firmie, która w kompleksowy sposób zajmie się wszelkimi finansowo-rozliczeniowo-prawnymi kwestiami, tak, aby w jednym biurze rachunkowym znajdowała się cała niezbędna dokumentacja. Rozdzielanie całego pakietu usług rachunkowych, kadrowych, sprawozdawczości wobec wielu instytucji itp. jest niepraktyczne i kłopotliwe, ponieważ często pewne dokumenty mają ze sobą różne powiązania. Szczególnie widoczne bywa to w razie kontroli ze strony Urzędu Skarbowego, ZUS-u czy PIP-u, kiedy do wglądu potrzebne są pełne księgi rachunkowe oraz dokumentacja towarzysząca.

Przykładem podmiotu działającego w branży szeroko rozumianej księgowości, które w profesjonalny sposób świadczy całe spektrum usług, kompleksowo obsługując kontrahenta, jest  m. in. to biuro rachunkowe - http://www.anekslublin.pl/uslugi/ksiegi-rachunkowe-pelna-ksiegowosc.

Warto pamiętać, że renomowana firma księgowa na bieżąco śledzi zmieniające się przepisy w obszarach podatkowych, prawnych czy kadrowych. Oprócz prowadzenia standardowych działań związanych z rozrachunkami firmowymi, aktywnie powinna wspierać procedury poprzedzające zatwierdzanie sprawozdań finansowych (projekty uchwał), prowadzić ewidencję środków trwałych, nadzorować prawidłowe rozliczenia podatku VAT oraz składać wszelkie wymagane w fiskusie deklaracje. Jak przystało na kompleksową obsługę, dobre biuro rachunkowe musi również współtworzyć umowy z pracownikami oraz umowy cywilnoprawne wraz ze stosownymi rachunkami, a w ramach usług kadrowych - zakładać i prowadzić osobowe akta pracownicze. Sporządzanie okresowych list płac, rozliczenia służbowych delegacji albo ryczałtów paliwowych czy wspieranie rozliczeń różnego rodzaju dotacji (np. unijnych) - to też rola profesjonalnego biura. 

Z racji posiadanej dokumentacji, wiedzy oraz współodpowiedzialności, podmiot prowadzący pełną księgowość i wszystkie księgi rachunkowe, reprezentuje też przedsiębiorcę w kontaktach z organami państwowymi. Dotyczy to Urzędu Skarbowego i innych podmiotów, takich jak m. in. ZUS, PIP, GUS, PFRON - również w czasie podejmowania przez te instytucje absorbujących czynności kontrolnych. 

 

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.