fbpx

Leasing a zdolność kredytowa - wszystko co musisz wiedzieć

Jedną z głównych zalet leasingu, jako formy finansowania nowych inwestycji do firmy, jest możliwość otrzymania wsparcia nawet kilka godzin po rejestracji działalności gospodarczej. Oznacza to, że w odróżnieniu od tradycyjnych kredytów bankowych, w przypadku leasingu nie jest wymagana od nas żadna zdolność kredytowa, która bardzo często staje na przeszkodzie otrzymania przez przedsiębiorcę finansowania na rozwój biznesu.

Leasing. Z czym to się je?

Leasing pojazdów do firmy już od kilku lat bardzo dzielnie walczy z tradycyjnymi kredytami bankowymi i ułatwia właścicielom firm otrzymanie finansowania na rozwój własnego biznesu. Często bez zewnętrznej pomocy, przedsiębiorcy nie są w stanie pokryć kosztów zakupu nie tylko pojazdów, ale również niezbędnych maszyn czy sprzętu komputerowego. Co sprawia, że leasing pojazdów firmowych jest aż tak popularny? Przede wszystkim proste i zrozumiałe procedury otrzymania wsparcia, a także brak wygórowanych wymogów.

Większość renomowanych firm leasingowych decyduje się na przyznanie finansowania działalności, która dopiero wchodzi na rynek. To rozwiązanie niespotykane w przypadku wsparcia ze strony banków. Kredyt na pojazdy do firmy, zwłaszcza dla świeżo upieczonego biznesu, jest praktycznie nieosiągalny. Skoro zdolność kredytowa nie jest potrzebna, aby otrzymać leasing pojazdów firmowych to, na jakie czynniki zwraca uwagę leasingodawca? Przede wszystkim na rodzaj prowadzonego biznesu, wartość finansowanego produktu i perspektywy, które czekają przedsiębiorcę. Leasingodawcy z ugruntowaną pozycją na rynku proponują swoim klientom zarówno atrakcyjny kredyt, jak i leasing, a takie rozwiązanie dostępne jest na stronie internetowej https://klf24.pl/finansowanie/kredyt-i-leasing.

Czy zawsze procedury są łaskawe?

Leasing leasingowi nie jest równy. Może zdarzyć się sytuacja, w której początkujący przedsiębiorca nie uzyska satysfakcjonującego go wsparcia finansowego od leasingodawcy. Firma, działając przede wszystkim z myślą o zabezpieczeniu własnego biznesu, może zażądać od właściciela biznesu wykazu obrotu i dochodów działalności z ostatniego okresu. Jeśli raporty nie są dla nas korzystne, sprawę załatwi poręczenie finansowej innej firmy. Nie bez znaczenia są inne zobowiązania wobec wierzycieli. Niespłacone długi w firmie mogą stać się barierą nie do przeskoczenia w procedurze ubiegania się o leasing samochodowy.

Wpływ leasingu na zdolność kredytową

Nie od dziś wiadomo, że rozbijanie zakupów na raty bądź pobieranie drobnych pożyczek bankowych wpływa pozytywnie na zdolność kredytową osoby lub firmy. Skoro leasing to swego rodzaju zakup ratalny, to czy on również pozytywnie odciśnie się na naszej historii? W przypadku leasingu operacyjnego, a to najpopularniejsza forma finansowania, niestety nie. Dlaczego? Właścicielem przedmiotu umowy leasingu operacyjnego pozostaje leasingodawca. To on dokonuje odpisów amortyzacyjnych, natomiast dla przedsiębiorcy każda rata leasingu i opłata początkowa pozostaje kosztem uzyskania przychodu. Leasingowany przedmiot nie jest wpisany po stronie środków trwałych, więc zobowiązania finansowe wobec niego stają się zmniejszeniem dochodu działalności, a jego wysokość w przypadku kredytów bankowych jest jedną z najbardziej priorytetowych spraw.

Sytuacja nieco korzystniej wygląda w przypadku leasingu finansowego, gdzie przedsiębiorca jest w stanie wykazać finansowanie w księgach firmy. To jednak zdecydowanie mniej popularna forma finansowania pojazdów ze względu na konieczność zapłacenia wysokiej wpłaty własnej, którą bardzo często nie dysponują dopiero założone działalności gospodarcze.