Skip to main content


Ulga termomodernizacyjna - nowa ulga w PIT 2019

| artykuł sponsorowany | Finanse

Rząd coraz mocniej działa na rzecz czystego powietrza. Niektórymi ze sposobów państwa na walkę ze smogiem i jego skutkami są premie, dopłaty oraz nowe ulgi i odliczenia od podatku 2019.

Po zmianach wprowadzonych w ustawie o podatku dochodowym, od stycznia 2019 roku obowiązuje ulga termomodernizacyjna. Ma ona zachęcić do unowocześniania systemów grzewczych właścicieli domów jednorodzinnych.

Kto skorzysta z nowej ulgi termomodernizacyjnej? 

Z ulgi i odliczenia od podatku 2019 na termomodernizację skorzystają podatnicy, którzy:

  • opłacają podatek według skali podatkowej 18% i 32% (rozliczenie na PIT-37 lub PIT-36),
  • płacą podatek liniowy według stawki 19% (rozliczenie na PIT-36L),
  • płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (rozliczenie na PIT-28)

oraz są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych i ponoszą wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, za budynek mieszkalny jednorodzinny uznaje się nieruchomość, która spełnia następujące kryteria:

  • jest wolnostojąca lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej albo grupowej, 
  • służy zaspokajaniu potrzeb mieszkalnych,
  • stanowi konstrukcyjnie samodzielną całość,
  • dzieli się na nie więcej niż dwa lokale mieszkalne lub jeden lokal mieszkalny i jeden użytkowy o powierzchni nieprzekraczającej 30% całkowitej powierzchni budynku.

Z ulgi nie skorzystają więc właściciele mieszkań w blokach ani lokali o zastosowaniu komercyjnym lub przemysłowym.

Do wydatków objętych ulgą zalicza się zakup materiałów budowlanych, usług i urządzeń związanych z realizacją termomodernizacji. Ich pełen wykaz znajduje się w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju, opracowanym w porozumieniu z ministrem ochrony środowiska. Wydatki te należy udokumentować fakturami wystawionymi przez podatników VAT czynnych, niekorzystających ze zwolnienia z VAT.

Wysokość ulgi termomodernizacyjnej 2019
Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki do kwoty 53 tys. zł, poniesione w okresie realizacji przedsięwzięcia, jednak nie dłużej niż przez 3 lata. Limit ten dotyczy wszystkich nieruchomości, jakie posiada podatnik. Jeśli nieruchomość objęta jest współwłasnością małżonków, limit dotyczy osobno każdego z nich.

Na uzyskanie ulgi mogą liczyć jedynie ci podatnicy, którzy w całości zrealizują zaplanowane przedsięwzięcie, określone wcześniej w audycie energetycznym.

Gdzie wykazać ulgi i odliczenia 2019

Podobnie jak inne ulgi i odliczenia 2019, ulgę na termomodernizację należy wykazać w załączniku PIT/O i w deklaracji podatkowej za rok, w którym poniesiono wydatki na to przedsięwzięcie. W głównej deklaracji wystarczy podać sumę odliczeń wpisanych w załączniku.

Jeśli podatnik osiągnął dochody w kwocie niższej niż kwota ulgi, należy wykazać ulgę tylko do wartości dochodów, pozostałe wydatki przenosząc na kolejne lata i nie wykazując ich w odliczeniu za dany rok. Przenoszenie może trwać jednak nie dłużej niż 6 lat, licząc od końca roku, w którym rozpoczęto przedsięwzięcie.

Nadal się nie rozliczyłeś za 2018?

Rozlicz PIT za 2018 online lub Programem PIT

>>> Rozlicz PIT 2019 już dziś! Pobierz Program PIT Pro 2018/2019 lub Wypełnij PIT Online w 5 minut! <<<

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący Darmowy Program PIT Pro 2018/2019

 

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.