Mandat za przekroczenie prędkości o 3 km/h?!

Mandat za przekroczenie prędkości o 3 km/h?!W kodeksie drogowym szykują się zmiany. Znacznie łatwiej będzie można otrzymać mandat za niewielkie przekroczenie prędkości.

Od 3 lat po autostradach w Polsce możemy jeździć 140km/h, a na drogach ekspresowych 120 km/h. Podwyższone limity prędkości o 10 km/h nie przyniosły ze sobą wzrostu ilości wypadków na polskich drogach. Wprowadzono także tolerancję karania kierowców, którzy przekroczyli prędkość do 10 km/h. Oni mieli szanse uniknięcia kary w przypadku złapania przez fotoradary i wideorejestratory. Oczywiście świadomość tego, że można przekraczać bezkarnie prędkość powoduje masowe korzystanie z tej możliwości. Nie może więc dziwić, że budzi te przyzwolenie spore kontrowersje.

Walczyć z tym chce grupa posłów z PO. Przygotowuje ona zmiany w przepisach drogowych. Mają być bardzo rygorystyczne w sferze przekraczania dozwolnej prędkości. Mianowicie każdy kierowca, który nie dostosowałby się do zakazu i jechałby szybciej niż o 5% dostawałby mandat. Zmniejszenie tej tolerancji z 10 km/h na niewielki procent oznacza w praktyce karanie za każde złamanie przepisu. Trudno bowiem uznać możliwość przekroczenia prędkości o 3 km/h w terenie zabudowanym (ograniczenie do 50 km/h) za jakiś margines błędu.

Bez względu na to jakie są znaki i przepisy niezwalnia to nas z zachowania ostrożności na każdej drodze i w każdych okolicznościach.