Przejdź do głównej treści

Kolejni ochotnicy rozpoczynają szkolenie w wielkopolskiej „Dwunastce”

| kpt. Anna JASIŃSKA- PAWLIKOWSKA | Bezpieczeństwo
foto: st. szer. Justyna SZEMBERSKA,  12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
foto: st. szer. Justyna SZEMBERSKA, 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

152. batalion lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim poprowadzi tym razem szkolenie podstawowe i wyrównawcze dla nowych ochotników. Instruktorzy i dowódcy będą uczyć ich podstaw wojskowości. Bramę koszar przekroczyło dziś ponad 100 ochotników.

Kolejne wcielenie to wzmocnienie szeregów wielkopolskich Terytorialsów. Brygada nieustannie rozwija się, by m.in. wspierać lokalną społeczność w sytuacjach kryzysowych takich jak aktualne zwalczanie skutków powodziowych, a wcześniej niesienie pomocy podczas walki z COVID-19.

Rekruci pobierali dziś pełne wyposażenie niezbędne do odbycia szkolenia podstawowego. W ciągu najbliższych dwóch tygodni będą uczyć się elementarnych zagadnień z zakresu taktyki, pierwszej pomocy medycznej na polu walki, bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Ochotnicy zapoznają się także z podstawami topografii, która jest niezbędna w codzienności wojskowej.

Od tej chwili, przyszli Terytorialsi muszą nastawić się na codzienny, kilkunastogodzinny trening wojskowy. Każdy dzień będzie zaczynał się pobudką o 5:30, porannym rozruchem fizycznym, śniadaniem i wymarszem na zajęcia. Kandydaci na Terytorialsów będą musieli stawić czoła własnym słabościom i nauczyć się funkcjonowania i pracy w ramach sekcji lekkiej piechoty.

Na zakończenie szkolenia, ochotnicy będą musieli zdać egzamin z pętli taktycznej, który pozwoli zweryfikować, czy kandydaci przyswoili podstawową wiedzę. Oczywiście „szesnastka” to dopiero wstęp do dalszego szkolenia. Po złożeniu przysięgi będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną pełną gotowość bojową.

***

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 2700 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności Brygady jest województwo wielkopolskie oraz lubuskie. W skład Brygady wchodzi w tej chwili pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): 122 blp w Dolaszewie, 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp  w Lesznie, 151 blp w Skwierzynie oraz 152 blp w Krośnie Odrzańskim.

 

                                                                                                                                                                  

Policjanci z Obornik ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży. Do zdarzenia doszło w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach. Sprawcą okazał się 24- letni mężczyzna. Za powyższy czyn grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Droga wojewódzka w Chrustowie została odblokowana. Na miejscu są jednak nadal służby mundurowe.
Sprawca poniedziałkowej kradzieży pieniędzy z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego jest w rękach policji.
OSP Skrzetusz zbiera środki na zakup nowego sprzętu. W tym celu zorganizowała akcję zbierania starych elektronarzędzi. Sprzęt, który komuś jest niepotrzebny, albo po prostu zepsuty, można przekazać druhom ze Skrzetusza. W ten sposób będzie można pomóc jednostce z Gminy Ryczywół. 
Kierujący quadem zjechał z nieznanych przyczyn na drugi pas i doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym - informuje podkomisarz Izabela Leśnik z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w Rogoźnie. 
Podczas gaszenia nieużytków strażacy z OSP Rogoźno uchronili przed żywiołem jeża. 
Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym powiecie związane z wypadkami, w których brały udział osoby kierujące hulajnogą elektryczną, a potem quadem, oraz rosnąca popularność tych środków lokomocji podnoszą role informacji o przepisach ruchu.