Rogoźno. Ćwiczenia ratownicze w firmie Ikano
Na terenie fimy Ikano w Rogoźnie odbyły się ćwiczenia ratownicze. Udział w nich wzięły wybrane jednostki ochrony przeciwpożarowej.
20 września br. na terenie powiatu obornickiego odbyły się wojewódzkie ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „IKANO 2023” na terenie zakładu dużego ryzyka. Udział w nich, wzięły wybrane jednostki ochrony przeciwpożarowej przewidziane do działań w przypadku wystąpienia poważnej awarii. Ćwiczenia miały na celu weryfikację danych zawartych w Zewnętrznym i Wewnętrznym Planie Operacyjno-Ratowniczym, Wojewódzkim oraz Powiatowym Planie Ratowniczym, w kontekście przyjętego scenariusza zagrożeń, a także sprawdzenie obowiązujących procedur.
Ćwiczenia podzielone zostały na część aplikacyjną oraz część praktyczną. Pierwsza z nich, polegała na dyskusji przedstawicieli jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz instytucji i podmiotów współpracujących. Dyskusja ta, miała na celu wypracowanie odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem zakładu oraz postępowaniem poszczególnych służb w przypadku wystąpienia zdarzenia. Część praktyczna natomiast, zakładała pożar pianki poliuretanowej wskutek zaprószenia ognia. Pożar wewnątrz obiektu został ugaszony przez stałe urządzenia gaśnicze, natomiast w dalszym ciągu wewnątrz hali magazynowej występowało silne zadymienie, a 3 osoby przebywające na zewnątrz uskarżają się na duszności. Do działań niezwłocznie skierowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Obornikach jak i druhów z pobliskich jednostek ochotniczych straży pożarnych. Po udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, przystąpiono do natarcia na palącą się halę. Ćwiczący stanęli przed wyzwaniem jakim było podanie skutecznych prądów gaśniczych o wydajności nie mniejszej niż 13 tysięcy litrów wody na minutę. W tym celu, zbudowano wydajny system poboru oraz przesyłu wody w oparciu o dostępne na terenie zakładu zbiorniki przeciwpożarowe. Do działań, zaangażowano również siły powiatu wągrowieckiego, które przybyły na teren działań w ramach Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, a także samochód dowodzenia i łączności z Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu, celem właściwej koordynacji działań.
Na miejscu ćwiczeń obecni byli: Wojewoda Wielkopolski – Pan Michał Zieliński, Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – st. bryg. Jarosław Zamelczyk, mł. bryg. Michał Mulka – Komendant Powiatowy PSP w Obornikach wraz z zastępcą, a także przedstawiciele lokalnych samorządów oraz instytucji współpracujących.
Po krótkim podsumowaniu oraz odtworzeniu gotowości bojowej po ćwiczeniach, przystąpiono do odprawy końcowej. Pan Michał Zieliński podziękował zebranym za chęć udziału w zorganizowanych ćwiczeniach, podkreślając istotę doskonalenia współpracy oraz nabywania nowych umiejętności, przydatnych w późniejszej służbie.
Opracował: mł kpt. Waldemar WIelgosz, KW PSP Poznań
Zdjęcia: WUW