Skip to main content

Rogoźno. Ćwiczenia ratownicze w firmie Ikano

| KP PSP Oborniki | Bezpieczeństwo

Na terenie fimy Ikano w Rogoźnie odbyły się ćwiczenia ratownicze. Udział w nich wzięły wybrane jednostki ochrony przeciwpożarowej.

20 września br. na terenie powiatu obornickiego odbyły się wojewódzkie ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „IKANO 2023” na terenie zakładu dużego ryzyka. Udział w nich, wzięły wybrane jednostki ochrony przeciwpożarowej przewidziane do działań w przypadku wystąpienia poważnej awarii. Ćwiczenia miały na celu weryfikację danych zawartych w Zewnętrznym i Wewnętrznym Planie Operacyjno-Ratowniczym, Wojewódzkim oraz Powiatowym Planie Ratowniczym, w kontekście przyjętego scenariusza zagrożeń, a także sprawdzenie obowiązujących procedur.

Ćwiczenia podzielone zostały na część aplikacyjną oraz część praktyczną. Pierwsza z nich, polegała na dyskusji przedstawicieli jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz instytucji i podmiotów współpracujących. Dyskusja ta, miała na celu wypracowanie odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem zakładu oraz postępowaniem poszczególnych służb w przypadku wystąpienia zdarzenia. Część praktyczna natomiast, zakładała pożar pianki poliuretanowej wskutek zaprószenia ognia. Pożar wewnątrz obiektu został ugaszony przez stałe urządzenia gaśnicze, natomiast w dalszym ciągu wewnątrz hali magazynowej występowało silne zadymienie, a 3 osoby przebywające na zewnątrz uskarżają się na duszności. Do działań niezwłocznie skierowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Obornikach jak i druhów z pobliskich jednostek ochotniczych straży pożarnych. Po udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, przystąpiono do natarcia na palącą się halę. Ćwiczący stanęli przed wyzwaniem jakim było podanie skutecznych prądów gaśniczych o wydajności nie mniejszej niż 13 tysięcy litrów wody na minutę. W tym celu, zbudowano wydajny system poboru oraz przesyłu wody w oparciu o dostępne na terenie zakładu zbiorniki przeciwpożarowe. Do działań, zaangażowano również siły powiatu wągrowieckiego, które przybyły na teren działań w ramach Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, a także samochód dowodzenia i łączności z Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu, celem właściwej koordynacji działań.

Na miejscu ćwiczeń obecni byli: Wojewoda Wielkopolski – Pan Michał Zieliński, Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – st. bryg. Jarosław Zamelczyk, mł. bryg. Michał Mulka – Komendant Powiatowy PSP w Obornikach wraz z zastępcą, a także przedstawiciele lokalnych samorządów oraz instytucji współpracujących.

Po krótkim podsumowaniu oraz odtworzeniu gotowości bojowej po ćwiczeniach, przystąpiono do odprawy końcowej. Pan Michał Zieliński podziękował zebranym za chęć udziału w zorganizowanych ćwiczeniach, podkreślając istotę doskonalenia współpracy oraz nabywania nowych umiejętności, przydatnych w późniejszej służbie.


Opracował: mł kpt. Waldemar WIelgosz, KW PSP Poznań
Zdjęcia: WUW

Uwaga. Wypadek na Dk11 (akt)

Dzisiaj doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych na DK11 na wysokości skrzyżowania Parkowo - Wełna.  W wyniku zdarzenia jeden pas drogi został zablokowany.

Debata społeczna 13 grudnia w Rogoźnie

Komendant Powiatowy Policji w Obornikach zaprasza mieszkańców na debatę społeczną dotyczącą bezpieczeństwa seniorów. Spotkanie odbędzie się w Rogoźnie. 

Poranny pożar w Bąblinie. Nie ma poszkodowanych (foto)

W miejscowości Bąblin spalił się domek letniskowy. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Trwają poszukiwania zaginionego Jarosława Piotrowskiego

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie poszukują zaginionego Jarosława Piotrowskiego który oddalił się z placówki medycznej znajdującej się na terenie Gniezna. Zaginiony ostatni raz widziany był w dniu 22.11.2023. Z poczynionych ustaleń wynika że może przebywać na terenie Obornik...

Kolizja w Józefinowie

20 listopada 2023 roku dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Obornikach otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodowym w miejscowości Józefinowo (gmina Rogoźno).

182 ochotników rozpoczęło szkolenie w 12 WBOT

Mimo pierwszego śniegu za oknami, blisko dwustu kandydatów zdecydowało się jeszcze przed Nowym Rokiem zostać żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy pochodzą z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Najbliższe dwa tygodnie spędzą w koszarach 152 batalionu lekkiej piechoty w...

35-latek aresztowany za groźby i podpalenie

35-latek był sprawcą podpalenia hali przy ul. Lipowej w Obornikach. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.