Skip to main content

Odnaleźli zagubionego 73-letniego grzybiarza

| KPP Oborniki | Bezpieczeństwo

Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 73-letniego mężczyzny, który wyszedł do lasu na grzyby. Po przeprowadzonych działaniach, senior został odnaleziony przez obornickich policjantów i przekazany pod opiekę ratownikom medycznym i rodzinie.

7 września br. około godziny 14.00, policjanci otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 73-letniego mężczyzny, który wyszedł rano na grzyby. Z uwagi na długą nieobecność seniora, zmartwiona rodzina powiadomiła służby ratunkowe. 

Z ustaleń wynikało, iż mężczyzna będąc na wakacjach wszedł do lasu w miejscowości Piłka - Młyn. Tam też rozpoczęto poszukiwania. W akcje poszukiwawczą włączyła się grupa z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, która w tym czasie miała zorganizowane w tym miejscu szkolenie dla operatorów dronów. Osoby te bez wahania użyły swoje drony i zaczęły poszukiwania z powietrza. Również pozostali goście hotelu włączyli się w akcje poszukiwawczą.

Po trzygodzinnych poszukiwaniach, około godziny 17, mężczyznę odnaleźli oborniccy policjanci, którzy przeczesywali dukty leśne. 73-latek siedział na konarze drzewa przy bagnach. Mundurowi przeszli przez teren bagienny, aby udzielić pomocy mężczyźnie, który był wycieńczony.

Z uwagi, iż mężczyzna znajdował się w środku lasu mundurowi pomogli dotrzeć mężczyźnie do drogi, gdzie czekał na niego radiowóz, który przewiózł mężczyznę pod hotel.  

Z uwagi na jego stan policjanci, na miejsce wezwali Pogotowie Ratunkowe. 73-latka przekazano pod opiekę ratowników oraz rodziny.

Apelujemy!

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, zachowajmy rozsądek, rozwagę i przestrzegajmy kilku podstawowych zasad:

•    nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę,
•    nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,
•    zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy,
•    kontrolujmy i zapamiętujmy na naszej trasie punkty odniesienia, a nawet oznaczmy je tak, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy,
•    oceńmy realnie swoje możliwości i czas, jaki zamierzamy spędzić w lesie,
•    jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych,
•    nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu,

•    zabierzmy ze sobą gwizdek, który możemy użyć, gdy nie będziemy mieli siły wołać pomocy
•    jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając, zaalarmujmy służby ratunkowe.

Jeśli wybieramy się do lasu, pamiętajmy również o znajdujących się w nim słupkach oddziałowych, dzięki którym będziemy mogli w łatwy sposób ustalić naszą pozycję. Słupki oddziałowe to kamienne lub betonowe znaki, które na każdej ze ścian posiadają oznaczenie znajdujących się w pobliżu oddziałów leśnych, np. 13, 12, 29 i 28. W przypadku zagubienia się, podanie liczby ze słupka na numer alarmowy 112, pozwoli na łatwe zlokalizowanie naszej pozycji oraz skierowanie odpowiednich służb w konkretne miejsce.

Uwaga. Wypadek na Dk11 (akt)

Dzisiaj doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych na DK11 na wysokości skrzyżowania Parkowo - Wełna.  W wyniku zdarzenia jeden pas drogi został zablokowany.

Debata społeczna 13 grudnia w Rogoźnie

Komendant Powiatowy Policji w Obornikach zaprasza mieszkańców na debatę społeczną dotyczącą bezpieczeństwa seniorów. Spotkanie odbędzie się w Rogoźnie. 

Poranny pożar w Bąblinie. Nie ma poszkodowanych (foto)

W miejscowości Bąblin spalił się domek letniskowy. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Trwają poszukiwania zaginionego Jarosława Piotrowskiego

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie poszukują zaginionego Jarosława Piotrowskiego który oddalił się z placówki medycznej znajdującej się na terenie Gniezna. Zaginiony ostatni raz widziany był w dniu 22.11.2023. Z poczynionych ustaleń wynika że może przebywać na terenie Obornik...

Kolizja w Józefinowie

20 listopada 2023 roku dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Obornikach otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodowym w miejscowości Józefinowo (gmina Rogoźno).

182 ochotników rozpoczęło szkolenie w 12 WBOT

Mimo pierwszego śniegu za oknami, blisko dwustu kandydatów zdecydowało się jeszcze przed Nowym Rokiem zostać żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy pochodzą z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Najbliższe dwa tygodnie spędzą w koszarach 152 batalionu lekkiej piechoty w...

35-latek aresztowany za groźby i podpalenie

35-latek był sprawcą podpalenia hali przy ul. Lipowej w Obornikach. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.