Skip to main content


Odnaleźli zagubionego 73-letniego grzybiarza

| KPP Oborniki | Bezpieczeństwo

Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 73-letniego mężczyzny, który wyszedł do lasu na grzyby. Po przeprowadzonych działaniach, senior został odnaleziony przez obornickich policjantów i przekazany pod opiekę ratownikom medycznym i rodzinie.

7 września br. około godziny 14.00, policjanci otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 73-letniego mężczyzny, który wyszedł rano na grzyby. Z uwagi na długą nieobecność seniora, zmartwiona rodzina powiadomiła służby ratunkowe. 

Z ustaleń wynikało, iż mężczyzna będąc na wakacjach wszedł do lasu w miejscowości Piłka - Młyn. Tam też rozpoczęto poszukiwania. W akcje poszukiwawczą włączyła się grupa z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, która w tym czasie miała zorganizowane w tym miejscu szkolenie dla operatorów dronów. Osoby te bez wahania użyły swoje drony i zaczęły poszukiwania z powietrza. Również pozostali goście hotelu włączyli się w akcje poszukiwawczą.

Po trzygodzinnych poszukiwaniach, około godziny 17, mężczyznę odnaleźli oborniccy policjanci, którzy przeczesywali dukty leśne. 73-latek siedział na konarze drzewa przy bagnach. Mundurowi przeszli przez teren bagienny, aby udzielić pomocy mężczyźnie, który był wycieńczony.

Z uwagi, iż mężczyzna znajdował się w środku lasu mundurowi pomogli dotrzeć mężczyźnie do drogi, gdzie czekał na niego radiowóz, który przewiózł mężczyznę pod hotel.  

Z uwagi na jego stan policjanci, na miejsce wezwali Pogotowie Ratunkowe. 73-latka przekazano pod opiekę ratowników oraz rodziny.

Apelujemy!

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, zachowajmy rozsądek, rozwagę i przestrzegajmy kilku podstawowych zasad:

•    nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę,
•    nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,
•    zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy,
•    kontrolujmy i zapamiętujmy na naszej trasie punkty odniesienia, a nawet oznaczmy je tak, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy,
•    oceńmy realnie swoje możliwości i czas, jaki zamierzamy spędzić w lesie,
•    jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych,
•    nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu,

•    zabierzmy ze sobą gwizdek, który możemy użyć, gdy nie będziemy mieli siły wołać pomocy
•    jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając, zaalarmujmy służby ratunkowe.

Jeśli wybieramy się do lasu, pamiętajmy również o znajdujących się w nim słupkach oddziałowych, dzięki którym będziemy mogli w łatwy sposób ustalić naszą pozycję. Słupki oddziałowe to kamienne lub betonowe znaki, które na każdej ze ścian posiadają oznaczenie znajdujących się w pobliżu oddziałów leśnych, np. 13, 12, 29 i 28. W przypadku zagubienia się, podanie liczby ze słupka na numer alarmowy 112, pozwoli na łatwe zlokalizowanie naszej pozycji oraz skierowanie odpowiednich służb w konkretne miejsce.

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ocieszynie pomogli kotu, który utknął na parapecie.
Komenda Powiatowa Policji w Obornikach przypomina o zasadach poruszania się hulajnogą elektryczną.
W ciągu ostatnich kilku dni oborniccy i rogozińscy policjanci zatrzymali 5 osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości. Osoby te poszukiwane były na podstawie nakazów doprowadzenia wydanych przez Sąd. Zatrzymani trafili prosto do zakładów penitencjarnych, gdzie odbędą zasądzone kary.
Za duże przekroczenie dozwolonej prędkości 39-latek stracił prawo jazdy na 3 miesiące oraz otrzymał 15 punktów karnych i mandat karny w wysokości 2500 zł.
W dniu 2 maja 2024 roku punktualnie o godzinie 8:00 na placu zewnętrznym przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas zmiany służby przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego dokonano uroczysteg...
Dnia 25 kwietnia 2024 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Obornikach wraz z druhami z OSP z terenu powiatu obornickiego przeprowadzili w ramach doskonalenia zawodowego ćwiczenia taktyczno – bojowe „LAS 2024” z zakresu dostarczania wody na duże odległości podczas pożarów lasów z wykor...
Aleksandra Wieczorek wygrała wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom". Młoda druhna należy do  OSP Ocieszyn.