Przejdź do głównej treści

Wakacje za pasem – zgłoś się do WOT!

foto: st. szer. Justyna SZEMBERSKA

Wielkopolska edycja „Wakacji z WOT” w tym roku odbędzie się w sierpniu. Chętni mogą zgłaszać się już teraz. Akcja skierowana jest głównie do uczniów, studentów a także nauczycieli i wykładowców, którzy mają ochotę zamienić przerwę w nauce na szkolenie wojskowe.

Jak zgłosić się do 12. WBOT?

Najchętniej wybieranym sposobem zgłoszenia się na szkolenie podstawowe czy wrównawcze, to spotkanie z rekruterem, który pomaga w przejściu całej procedury. Rekruter towarzyszy kandydatowi aż do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej. Kontakt do rekrutera można znaleźć na stronie internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Druga możliwość to zgłoszenie się do macierzystego WCR (Wojskowe Centrum Rekrutacji). Wniosek o powołanie można złożyć również za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub podczas trwających kwalifikacji wojskowych.

Czym są „Wakacje z WOT”?

„Wakacje z WOT” to nie letni wypoczynek a wymagające szkolenie wojskowe. Projekt odbywa się cyklicznie – podczas ferii zimowych i w czasie letnim. Akcja skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, uczących się, które nie chcą tracić czasu nauki. Szkolenia odbywające się w ramach obu projektów, niczym nie różnią się od standardowych szkoleń programowych, które 12 WBOT prowadzi w ciągu roku. Na „Wakacje z WOT” mogą zgłaszać się zarówno osoby, które dotąd nie miały styczności z wojskiem, jak i kandydaci, którzy chcieliby wrócić do munduru. Jednocześnie prowadzone jest szkolenie podstawowe i wyrównawcze.

 foto: st. szer. Justyna SZEMBERSKA

Co czeka rekrutów podczas „Wakacji z WOT”?

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe („szesnastka”) to dla młodych ludzi wielka przygoda. Trzeba przygotować się na to, że jedynie pierwszy dzień będzie nieco lżejszy, bo ochotnicy dopełniają ostatnich formalności, pobierają mundury i sprzęt potrzebny do kształcenia wojskowego. Kolejnego dnia, instruktorzy sprawdzą, z jaką formą kandydaci przekroczyli bramę jednostki. Do egzaminu z wychowania fizycznego musi przystąpić każdy. Następne dni, aż do uroczystej przysięgi wojskowej będą intensywnym, kilkunastogodzinnym treningiem wojskowym. Przyszli terytorialsi muszą nauczyć się z bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią a także podstaw taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego a także pracować z mapą. Oczywiście „szesnastka” to dopiero preludium do dalszego szkolenia, tak więc nie jest to koniec pracy, jaką musi wykonać żołnierz. Po złożeniu przysięgi, żołnierze będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

„Wakacje z WOT” rozpoczną się 19. sierpnia i zakończą się 3. września.

 

Policjanci z Obornik ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży. Do zdarzenia doszło w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach. Sprawcą okazał się 24- letni mężczyzna. Za powyższy czyn grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Droga wojewódzka w Chrustowie została odblokowana. Na miejscu są jednak nadal służby mundurowe.
Sprawca poniedziałkowej kradzieży pieniędzy z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego jest w rękach policji.
OSP Skrzetusz zbiera środki na zakup nowego sprzętu. W tym celu zorganizowała akcję zbierania starych elektronarzędzi. Sprzęt, który komuś jest niepotrzebny, albo po prostu zepsuty, można przekazać druhom ze Skrzetusza. W ten sposób będzie można pomóc jednostce z Gminy Ryczywół. 
Kierujący quadem zjechał z nieznanych przyczyn na drugi pas i doprowadził do zderzenia z samochodem osobowym - informuje podkomisarz Izabela Leśnik z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Zdarzenie miało miejsce w poniedziałek w Rogoźnie. 
Podczas gaszenia nieużytków strażacy z OSP Rogoźno uchronili przed żywiołem jeża. 
Ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym powiecie związane z wypadkami, w których brały udział osoby kierujące hulajnogą elektryczną, a potem quadem, oraz rosnąca popularność tych środków lokomocji podnoszą role informacji o przepisach ruchu.