fbpx

Pamiętaj o bezpiecznym grzybobraniu!

W Polsce wolny czas na grzybobraniu spędza wiele osób. Jednak wybierając się do lasu nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Policjanci apelują o rozsądek i ostrożność.

Każdego roku, gdy tylko rozpocznie się sezon zbierania grzybów wzrasta ilość akcji poszukiwawczych za zaginionymi grzybiarzami. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Co roku policjanci na terenie całej Polski, otrzymują zgłoszenia o zagubieniu w lesie. Aby uniknąć tego typu sytuacji, pamiętajmy, by zachować ostrożność i rozsądek podczas wędrówek po lesie.

Aby uniknąć takich sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, poniżej przedstawiamy kilka podstawowych rad dla grzybiarzy:

- Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę.

- Nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.

- Zabierzmy ze sobą telefon komórkowy.

- Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy.

- Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie.

- Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów.

- Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.

- Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję.

Należy też pamiętać o innych zagrożeniach związanych z grzybobraniem. Również co roku odnotowywane są przypadki zatrucia grzybami, zwłaszcza dotyczy to początkujących grzybiarzy, którzy nie potrafią jeszcze rozpoznać wszystkich trujących gatunków. Aby zapobiec takim sytuacjom, na grzyby najlepiej wybrać się z kimś kto ma doświadczenie w tej dziedzinie.